U akciji “Indeks” uhićeno 95 osoba

Zagreb – USKOK i Državno odvjetništvo pokrenuli su jutros na Sveučilištu u Zagrebu veliku antikorupcijsku akciju nazvanu Indeks.

Akcija, u kojoj sudjeluje nekoliko stotina policajaca, počela je u zoru.

Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić i ravnatelj policije Marijan Benko o antikorupcijskoj akciji su jutros osobno obavijestili prorektora Sveučilišta Tonka Čurka i zagrebačke sveučilišne vlasti.

U antikorupcijskoj akciji Indeks na obavijesni razgovor u policiju privedeno je 95 osoba za koje se sumnja da su uzimale ili davale mito za upise na fakultete i polaganje ispita. Među njima su sveučilišni profesori s četiri zagrebačka fakulteta i jedne visoke škole te asistenti, posrednici i pomagači. Izvijestili su to na izvanrednoj konferenciji za novinare glavni državni odvjetnik Mladen Bajić i ravnatelj USKOK–a Dinko Cvitan.

Nisu otkrili imena osumnjičenih profesora niti o kojim fakultetima je riječ, no poznato je da je policija upala na Ekonomski fakultet, Fakultet prometnih znanosti te da su na meti još Fakultet strojarstva i Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER). Čelnici DORH–a i USKOK–a izvijestili su da za 21 profesora, tri asistenta te četvero službenika postoji osnovana sumnja u korumpiranost, dok se za ostale obuhvaćene akcijom još prikupljaju dokazi.

Njih se tereti da su za upise na fakultete uzimali i do 9000 eura, a cijena polaganja ispita kretala se od 400 do 2000 eura. Policija je u akciji izvršila pretrage kabineta na fakultetima, stanova i automobila 73 osobe obuhvaćene akcijom “Indeks”, a kod jedne osobe osumnjičene za posredovanje pronađeno je 25 indeksa i 25.000 eura.

Najveća “lovina” akcije “Indeks” zasad je profesorica na Ekonomskom fakultetu Deša Mlikotin–Tomić koja je ujedno i predsjednica saborskog Povjerenstva za sukob interesa. Ona je rano jutros bila na razgovoru u policiji, a pretražen joj i stan.

Bivši dekan zagrebačkog Prometnog fakulteta, prof. dr. Ivan Bošnjak koji je ostavku na tu funkciju podnio početkom ljeta, u zgradu Fakulteta ušao je u pratnji dvojice policajaca. Na obavijesni razgovor privedeno je niz profesora s Prometnog i Ekonomskog fakulteta, a među prvima je u pratnji policajaca s Prometa priveden redovni profesor Damir Božičević, sin dugogodišnjeg dekana tog fakulteta, akademika Josipa Božičevića. Damir Božičević je novinarima dobacio: – Padaju sitne ribe, a krupne ostaju!

Osim njega, zgradu Fakulteta je u pratnji policije, pretpostavlja se također radi obavijesnog razgovora, napustila i profesorica engleskog jezika Marina Manucci te profesor na cestovnom smjeru Krešimir Somek. Doznajemo da je na obavijesnom razgovoru u policiji bila i profesorica Ekonomskog fakulteta Marica Škrtić koja se nakon razgovora vratila na Fakultet.

Policija istražuje i na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu Istražitelji su se usredotočili na kabinete profesora: Silvija Orsaga, Borisa Siseka, Marice Škrtić, Nine Liszt i Zorana Kovačevića. Doznajemo da su svima njima zapečaćeni kabineti, ali i stanovi. Inače za prof. Orsaga, voditelja katedre za ekonomiku poduzeća, studenti govore da je jedan od najstrožih te da bi za njega zadnjeg rekli da uzima mito. Iz prostorija fakulteta istražitelji iznose računala i kutije s dokumentima.

Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić objasnio je zašto su se uhvatili u koštac s ovim, u javnosti već dugo godina spominjanim problemom. – Uvidjeli smo da je broj informacija o korupciji na fakultetima toliko velik da nam daje mogućnost da provedemo zakonske mjere kako bismo došli do materijalnih dokaza korupcije na upisima i prilikom polaganja ispita – kazao je Bajić.

Dodao je kako su utvrdili da se ne radi o pojedinačnim slučajevima, već o uhodanoj korupciji.

Tijekom istrage smo saznali da je u ovo uključen velik broj ljudi. Zbog toga je akcija trajala toliko dugo i njome je obuhvaćeno ovoliko ljudi – objasnio je glavni državni odvjetnik i dodao:

Kod jednog posrednika smo našli 25 tisuća eura, 20 indeksa, našli smo popis usluga osoba koje su koristile usluge posrednika za upis na fakutet ili polaganje ispita.

Budući da smo imali kvalitetne informacije započeli smo akciju na dvama fakultetima da bismo prikupili materijalne dokaze. Još ne mogu sa sigurnošću reći gdje će akcija završiti jer je moguće da korupcije ima i na drugim fakultetima – zaključio je Bajić i dodao da su dosad ispitani profesori mahom poručivali: “Tko je siromašan neka uči, a bogati neka plaćaju za upis na fakultet i polaganje ispita”.

Odgovori