Revizija sumnjivih diploma; Jutarnji imao informaciju o akciji dan ranije

Zagreb – Rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš najavio je reviziju svih diploma. Za sinoćnju emisiju HTV–a “Otvoreno” izjavio je da se sporni fakulteti neće zatvoriti jer se Sveučilište uvijek može pregrupirati. Fakultetima koji će eventualno ostati bez profesora u akciji “Indeks” pomoći će se s profesorima s drugih fakulteta.

Bjeliš je bio obaviješten o akciji i nije mu bila preveliko iznenađenje. Izjavio je da je i dosad imao anonimnih prijava da se ispiti i diplome kupuju. Od fakulteta iz prijava tražio je očitovanje. Oni su u svojim izvješćima navodili da su izvještavali o tome i policiju, pa je policija znala isto što i on, izjavio je Bjeliš. Dodao je za za njegovu ostavku nema elemenata jer su na Sveučilištu uvijek reagirali na prijave o korupciji.

Koliko će na kraju biti osumnjičenih od onih jučer privedenih u antikorupcijskoj akciji Indeks – znat će se nakon završetka kriminalističke obrade. Policija privedene ima pravo zadržati 48 sati, a nakon toga mora ih ili pustiti ili proslijediti istražnom sucu uz kaznenu prijavu.

U najvećem skandalu koji potresa zagrebačko Sveučilište od njegova osnutka 1669. godine, policija je privela 21 sveučilišnog profesora, tri asistenta i četiri službenika jer postoji osnovana sumnja u njihovu korumpiranost.

Ukupno je obrađeno 95 osoba za koje se sumnja da su uzimale ili davale mito za upise na fakultet i polaganje ispita. Navodno su od pojedinih studenata i uz pomoć posrednika profesori primali od 400 do 2.000 eura za polaganje ispita, a za upis na fakultet do 9.000 eura. Prvi na udaru bili su Ekonomski i Prometni fakultet, a u korupciju se sumnja i na Strojarstvu i Građevini, te na jednoj visokoj školi.

U sklopu akcije Indeks privedena je i predsjednica saborskog Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i profesorica Ekonomskog fakulteta Deša Mlikotin Tomić. Zasad nema informacija zbog čega je i ona pod istragom.

Vlada RH i Ured za odnose s javnošću nikada nisu favorizirali bilo koji medij ili išli na ruku bilo kojoj redakciji, uvijek smo se prema svima odnosili jednako. U ovom slučaju sve upućuje da je netko imao informacije o akciji i prije nego što su se stvari počele događati – komentirao je za Večernji list glasnogovornik Vlade Zlatko Mehun činjenicu što je Jutarnji list u ranu zoru bio pred stanom Deše Mlikotin Tomić kada je policija dolazila po nju.

Apsolutno mu je nepojmljivo, kaže, da su mogli imati toliko informacija gdje ići i kada tamo doći. Dodaje i kako će kod kolega iz MUP–a pokušati vidjeti znaju li otkud su informacije došle Jutarnjem listu.

Svaka čast novinarskoj probojnosti i domišljatosti, ali u ovakvoj akciji je nepojmljivo da jedan medij bude otpočetka uključen u nju. A snimanje nekoga u spavaćici ili kućnom ogrtaču na vratima stana, dok taj netko nije ni optužen, a kamoli osuđen, je ispod svake razine i spada u senzacionalizam – zaključio je Mehun.

Proteklih godina s neuvjerljivim diplomama stečenim na Prometnom fakultetu povezivalo se niz poznatih osoba. Javnosti najpoznatije, a možda i najzanimljivije ime je generala Vladimira Zagorca, a osim njega još je nekoliko nekada visokopozicioniranih vojnih osoba – Mile Ćuk, Ljubo Česić Rojs… Posljednje vrijeme kao sumnjive isplivale su diplome Dražena Bregleca, državnog tajnika u ministarstvu mora, turizma, prometa i razvitka te Stipe Čorića iz Zagrebačkog holdinga.

Odgovori