Tužiteljstvo BiH: Respiratori ‘Srebrene maline’ neupotrebljivi za intenzivno liječenje; FUCZ nabavljao i preskupe vizire?

Iz Tužiteljstva BiH izvjestili su da su zaprimili vještačenje u okviru predmeta ‘Respiratori’, te da je utvrđeno “da nabavljeni ventilatori, ne posjeduju ni minimum potrebnih bitnih karakteristika za adekvatan tretman pacijenata u jedinicama intenzivne njege,  među koje spadaju pacijenti oboljeli od Covid 19”.

“Dakle, nije preporučeno korištenje ovih ventilatora u jedinicama intenzivne terapije. Tim tužitelja Tužiteljstva BiH, od početka rada na predmetu,  4. 5. ove godine, kada je Tužiteljstvo preuzelo predmet, poduzeo je cijeli niz potrebnih radnji, na utvrđivanju svih okolnosti ove nabavke i intenzivan rad se svakodnevno nastavlja.

Putem instituta Međunarodne pravne pomoći, pribavljeni su i pribavljaju se svi potrebni podaci i informacije o predmetnoj nabavci, vrše se vještačenja i pregledi dokumentacije i tužiteljski tim je u svakodnevnom i stalnom kontaktu sa policijskim i sigurnosnim agencijama s kojima radi na predmetu.

Tužiteljstvo BiH o provedenim aktivnostima će blagovremeno i točno informirati javnost”, priopćeno je iz Tužiteljstva.

Afera na aferu – poslije zaštitnih maski i viziri

U izvještaju koji je Federalna uprava civilne zaštite dostavila Povjerenstvu za sigurnost Parlamenta Federacije o provedenim nabavkama tijekom pandemije navedena je i nabavka 10.000 komada vizira po cijeni od 105.300 KM ili 10,50 KM po komadu, piše Akta.ba.

Nabavka vizira povjerena je firmi Patrio iz Visokog i bila je izuzeta od primjene Zakona o javna nabavkama (ZJN), a kako je navedeno u Izvještaju isporuka je završena. Kako i pod kojim uvjetima je ova firma dobila posao, kao i druge iz ovog izvještaja još nije poznato, osim što je direktor Federalne uprave civilne zaštite, Fahrudin Solak nabavke odobrio.

Firme koje se bave izradom vizira i koje se bore za svakog novog kupca, iznenađene su izborom kandidata, naročito jer su cijene na tržištu znatno niže, tako da se viziri na veće količine mogu kupiti i po cijeni od pet-šest KM. Vlasnik jedne od firmi koja je među prvim u BiH pokrenula izradu vizira, kaže za Akta.ba kako je na veće količine njegova firma davala popuste kupcima, pa čak i 100 gratis vizira uz kupovinu 1000 komada, tako da je stvarna cijena vizira na kraju bila oko šest KM bez PDV-a.

Kaže da na tržištu ima i jeftinijih vizira, od onih koje radi njegova firma. Cijene zavise od kvaliteta materijala koji se koristi za njegovu izradu, tako da je nakon svih priča o javnim nabavkama FCUZ-a u dilemi, da li su nabavljali najkvalitetnije materijale ili one na kojima će najviše zaraditi. ”Cijena 10 KM, može biti samo ukoliko kupujete jedan-dva komada. Definitivno, cijena od 10,50 nije opravdana“, kazao je sugovornik Akta.ba.

Zanimljivo je da je ova firma osim vizira dobila još nekoliko poslova kod FCUS-a. Dobili su posao nabavke 500 komada dvokomponentnih zaštitnih odijela u vrijednosti od 58.500 KM, te 50.000 zaštitnih odijela TIP 5 EN, vrijednih 1.989.000 KM, kao i posao isporuke 20 medicinskih kamera sa sistemom mjerenja tjelesne temperature od 77.220 KM.

RPŽ/Bljesak/Akta.ba