Hrvatska teškom mukom do pobjede protiv J. Koreje

Split – Hrvatska i Koreja odigrale su u Splitu prvu utakmicu Svjetskog prvenstva. Azijci su pružili neočekivano jak otpor i Hrvatska je teškom mukom ostvarila prvu pobjedu u skupini B s rezultatom 27:26 (14:13). Prvi gol na prvenstvu postigao je Vedran Zrnić, pa je Hrvatska odmah stekla prednost koju je uspješno održavala i malo–pomalo povećavala do 22. minute, kada smo nakon serije obrana Venija Loserta pogotkom Domagoja Duvnjaka poveli s 10:7.

No uslijedile su pogođene stative i problemi s organizacijom napada, pa su Korejci serijom 4–0 preokrenuli rezultat i poveli s 10:11. Hrvatska je potkraj poluvremena izjednačila na 13:13, a makar minimalnu prednost uoči drugoga dijela osigurao je Tonči Valčić, koji je prihvatio odbijenu loptu i sa zvukom sirene zatresao mrežu.

Najbolji hrvatski igrač u prvom poluvremenu bio je Duvnjak, koji je postigao tri lijepa pogotka, ali i vrlo dobro igrao u svakom drugom pogledu. Tri pogotka postigao je i Ivan Čupić, sva tri iz sedmeraca. U nastavku je bilo još teže, suci su u 34. minuti kod omjera 16:14 bez vidljiva razloga poništili Balićev gol za eventualno vodstvo 17:14 i Južna Koreja je u 38. minuti izjednačila na 17:17..

Nakon što je Mirko Alilović skinuo udarac kojim su protivnici mogli povesti, bolje razdoblje došlo je s dvostrukim isključenjem Sima i Kima u suparničkim redovima, koje je odmah iz kontranapada kaznio Hrvatin, a nadovezao se pogotkom za 19:17 Igor Vori. Ipak, Hrvatska nije do kraja iskoristili taj period jer je Vedran Zrnić promašio čistu kontru za tri pogotka razlike, do kojih smo ipak došli golom Čupića za 22:19.

Deset minuta prije kraja bilo je i 23:20 za Hrvatsku, ali onda je uslijedila velika kriza u redovima Červarove momčadi. Korejski vratari su se razbranili i u 53. minuti bilo je 23:24 za naše suparnike, a pet minuta prije kraja već i vrlo opasnih 23:25, brod se nakon te suparničke serije 5–0 opasno naginjao.

Aktivirala se tada napokon ozbiljnije publika, a Čupić i Vori odgovorili su i odveli našu momčad do izjednačenja (25:25) tri minute prije kraja. U ključnim trenucima, na samom kraju dvoboja, odgovornost je preuzeo dotad ne previše istaknuti kapetan Pero Metličić, koji je svoja jedina dva pogotka na utakmici postigao upravo kada je bilo najvažnije, u posljednje tri minute!

Najefikasniji u sastavu Hrvatske bio je Ivan Čupić s osam golova. Hrvatska će u drugome kolu u nedjelju u 20.30 sati igrati protiv Kuvajta.

Sigurno je da ovakvom igrom ne možemo pobijediti Španjolce i Šveđane. I zato ćemo iz ove pobjede izvući mnogo pouka. Ovo nam je u svakome slučaju velika opomena uoči sljedećih utakmica – istaknuo je Červar.

HRVATSKA – JUŽNA KOREJA 27:26 (14:13)