Deliću tri godina zatvora – ogorčenost hrvatskih i srpskih političara

Sarajevo – Mostar – Banja Luka – Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) na tri je godine osudio bivšega ratnog zapovjednika Armije Bosne i Hercegovine Rasima Delića. Tužiteljstvo je tražilo 15 godina zatvora.Rasim Delić (59) jedan je od rijetkih Bošnjaka koje je ICTY optužio za ratni zločin.

Prema optužnici, Delić nije poduzeo nužne i prikladne mjere kako bi kaznio borce dragovoljnog korpusa muslimana iz inozemstva El Mudžaheda kojim je zapovijedao između 1993. i 1995.

Delić je, prema odluci sudaca, proglašen krivim za kršenje zakona i običaja ratovanja, zato što u srpnju, kolovozu i rujnu 1995. nije spriječio okrutan tretman zarobljenih Srba u rukama pripadnika jedinice El–Mudžahedin, nad kojom je, prema presudi, tada imao kontrolu.

Istodobno, general Delić je oslobođen krivnje za višestruka ubojstva srpskih i hrvatskih zarobljenika na više lokacija u srednjoj Bosni u razdoblju od 1993. do 1995. Suđenje je počelo u srpnju prošle godine, a završeno je u lipnju ove godine. Tužilaštvo je izvelo 64 svjedoka, a obrana 13. General Delić se predao Haškom sudu u veljači 2005. godine, a u prvom pojavljivanju pred sucem izjavio je da nije kriv. Ubrzo je bio pušten na privremenu slobodu, na kojoj je ostao do početka suđenja. U pritvoru je proveo 448 dana, koji će mu biti uračunati u kaznu.

“Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) BiH neugodno je iznenađena presudom Haaškog suda, koje je sramotno niskom kaznom osudilo bivšeg načelnika glavnog stožera Armije Republike BiH generala Rasima Delića”, stoji u priopćenju za javnost HDZ–a BiH. HDZ BiH razočarana je činjenicom da zločini nad Hrvatima u BiH nemaju isti tretman u Haaškom tribunalu, navodi se dalje u priopćenju. HDZ BiH se pita i što je s procesuiranjem najodgovornijih ljudi za počinjene i dokazane zločine nad nedužnim hrvatskim civilima koji su se dogodili u selima Grabovica, Uzdol te u niz mjesta u Središnjoj Bosni.

Haaški sud je krajnje pristran, smatraju u HDZ–u BiH, jer je optužbi oslobodio ili, pak, na kratkotrajne zatvorske kazne osudio nekolicinu bošnjačkih generala, koje se teretilo za masovne zločine nad Hrvatima Središnje Bosne i sjeverne Hercegovine pa čak i stravične zločine mudžahedina.

“Istodobno vodeći se ‘zapovjednom odgovornošću’ drakonskim je kaznama ‘nagradio’ generala Tihomira Blaškića, Darija Kordića, Dragu Josipovića… Presudama se očito daje politički pečat proteklome ratu”, stoji na kraju priopćenja.

HDZ 1990 načelno ne komentira sudske presude, a još manje nepravomoćne. No, prema zasad dostupnim informacijama nepravomoćna presuda Haškog suda generalu Rasimu Deliću od tri godine zatvora ne odnosi se na ubojstva i progon Hrvata u središnjoj Bosni i sjevernoj Hercegovini. Neki od tih zločina su bili stavljeni na teret generalu Deliću.

“Zaključujemo da ni general Delić kao prvi zapovjednik Armije BiH neće odgovarati po zapovjednoj odgovornosti za brojne zločine koje je Armija BiH učinila u središnjoj Bosni nad Hrvatima”, stoji u priopćenju HDZ 1990.

HDZ 1990 ističe kako s pravom sumnja, s obzirom na ranija suđenja visokim zapovjednicima Armije BiH, da će odgovorni za zločine nad Hrvatima ostati nekažnjeni.

“Stravične zločine u selima Maline, Bikoši, Uzdolu, Grabovici itd, nitko više razuman ne poriče da su se dogodili, ali nitko niti ne odgovara za njih razmjerno njihovoj težini. Dakle, dosadašnja praksa suđenja za zločine na sudu u Den Haagu, na žalost ozbiljno dovodi u pitanje njegov kredibilitet o čemu bi morali voditi računa njegovi osnivači”, stoji u priopćenju HDZ 1990.

Hrvatska stranka prava Đapić – dr. Jurišić najoštrije osuđuje ponižavanje svih nevinih hrvatskih žrtava koji su stradali od postrojbi kojima je zapovjedao general Rasim Delić, a kojeg je Međunarodni sud za ratne zločine počinjene u ratu u Bosni i Hercegovini osudio na sramotno male tri godine zatvora.

“Presuda generalu Rasimu Deliću, ratnom zapovjedniku glavnog stožera Armije RBiH na tri godine zatvora potvrđuje stav o političkom, a ne sudu pravde za zločine počinjene u ratu u Bosni i Hercegovini. Ovakvim presudama Haški tribunal potkrepljuje mit o Armiji RBiH kao jedinoj legalnoj postrojbi države BiH koja je branila i obranila BiH, te koja nije počinila zločine u ovom ratu”, stoji u priopćenju.

Istina je nepobitna, poručuje HSP, Armija RBiH je bila oružana sila bošnjačkog naroda u BiH koja je počinile zločine u ovom ratu prema Hrvatima. Djelovanjem Armije R BiH protjerano je 152.950 Hrvata, ubijen je 1051 civil od toga 121 dijete. Armija R BiH ubila je 644 zarobljena pripadnika HVO–a.

HSP Đapić–dr. Jurišić očekuje od Haškog suda i tužiteljstva da će u drugostupanjskom postupku ispraviti ovu nepravednu i nemoralnu presudu te odgovornost za počinjene zločine sankcionirati sukladno njihovoj težini, poručuju iz ove stranke.

Član Glavnog odbora Stranke demokratske akcije Hasan Čengić izjavio je da kazna bivšem zapovjedniku Armije Republike BiH Rasimu Deliću, koji je osuđen pred Haškim tribunalom (ICTY) na tri godine zatvora, predstavlja opravdanje ICTY što je uopće optužnicu podignuo protiv njega, te da je cilj kazne pokriti vrijeme provedeno u pritvoru ICTY.

“Ova presuda je uznemiravajuća, jer baca negativno svjetlo na ulogu Rasima Delića i Armije BiH u ratu, i to je jedan od ciljeva. Uvjeren sam da će Delićevi odvjetnici u žalbenom postupku uspjeti dokazati da nema temelja ni za ovakvu kaznu”, kazao je Čengić, dodajući da podržava rad i ulogu ICTY, “čiji je rad važan za utvrđivanje činjenica što se događalo u BiH od 1992. do 1995. godine”.

Čengić smatra da će presuda Rasimu Deliću biti promijenjena u žalbenom postupku, jer “se radi o kazni, koja, kao i u nekim drugim slučajevima, treba pokriti vrijeme provedeno u pritvoru, a ne o osudi za nešto što je utvrđeno kao odgovornost”.

“Očito se radi o tome, da je nekim slučajem Sud imao argumente za tako teške optužbe sigurno bi kazna Rasimu Deliću bila veća”, dodao je Čengić.

Predsjednik RS–a Rajko Kuzmanović smatra da presuda Tribunala u Hagu, kojom je Rasim Delić osuđen na tri godine zatvora, “predstavlja flagrantnu povredu međunarodnog prava i nedopustivu primjenu dvostrukih standarda u pravosuđu”. Entitetski predsjednik dodaje da “takva primjena prava ne samo da ugrožava toleranciju među narodima u BiH, već predstavlja i lošu poruku za građane ove zemlje”.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik smatra da je Haški tribunal presudom Rasimu Deliću “još jednom pokazao da je pravda za srpske žrtve iz rata u BiH pred tim sudom zaista nedostižna”. Dodik ocjenjuje da je “ta presuda urušila i minimum povjerenja RS–a u pravičnost Haškog tribunala, koji je praktično izgubio sav legitimitet kada je srpski narod u pitanju”.

“Ne želimo preuzimati ulogu onih koji sude, niti osporavati neovisnost i pravo Suda u donošenju odluka, ali kako je moguće da se gotovo svim optuženim iz RS–a sudi po zapovjednoj odgovornosti, a da zapovjednik Armije BiH nema zapovjednu odgovornost”, pita Dodik.

Odgovori