Davanje mita u BiH je normalno?

Mostar – Portal Posao.ba već drugu godinu provodi istraživanje o korupciji prilikom zapošljavanja, koje je još jednom pokazalo da je davanje mita u zamjenu za radno mjesto normalna društvena pojava u BiH.

Istraživanje koje je obuhvatilo ispitanike iz svih gradova i dijelova BiH potvrdilo je koliko vrijedi zaposlenje u zemlji u kojoj je gotovo pola milijuna ljudi nezaposleno. U istraživanju je sudjelovalo 882 ispitanika (49% muškaraca i 51% žena) od kojih je njih 46% nezaposleno i provedeno je tijekom mjeseca lipnja, srpnja i kolovoza.

Rezultati su pokazali da bi čak 46% ispitanih pristalo na plaćanje mita u zamjenu za zaposlenje, što je više nego u istom istraživanju provedenom prošle godine, gdje je 44% ispitanika dalo ovaj odgovor.

Zabrinjavajuće je da je 37% sudionika u ovogodišnjem istraživanju izjavilo da su im budući poslodavci ili nadređeni tražili mito za posao, dok se prošle godine u ovakvoj situaciji našlo 25% ispitanika, što pokazuje da je podmićivanje za dobivanje posla u Bosni i Hercegovini u porastu.

Od 37% ispitanika kojima su budući poslodavci ili nadređeni tražili mito u zamjenu za dobivanje ili zadržavanje posla, čak njih 24% je bilo više puta u takvoj situaciji. Međutim, na pitanje “Jest li vi ikada dali mito da dobijete posao?” čak 90% ispitanih je odgovorilo da nije, dok je od 882 sudionika u istraživanju njih 86% izjavilo da poznaju nekoga tko je sudjelovao u podmićivanju poslodavaca u zamjenu za zaposlenje.

Sedamdeset i šest posto ispitanih smatra da je za dobivanje posla presudno imati veze i poznanstva, 9% ih misli da je to spremnost na davanje mita, a tek 7% vjeruje da se do posla dolazi zbog posjedovanja određenog radnog iskustva. Samo 4% misli da je za dobivanje posla presudno obrazovanje. Najmanje ispitanika u istraživanju smatra da je za zapošljavanje presudna sreća (3%) i intervju za posao(2%).

Što se tiče djelatnosti u kojima je korupcija prilikom zapošljavanja najizraženija u BiH, najveći broj ispitanih, njih 70%, misli da je davanje mita najprisutnije u državnoj službi i upravi. Devet posto sudionika navelo je da je to zdravstvo, 4% – administrativne usluge, 3% – financije, a 2% – menadžment i upravljanje.

Prema saznanjima 67% sudionika u istraživanju novčani iznos koji se daje kao mito je više od tri tisuće KM, njih 26% tvrdi da se taj iznos kreće od 1000 do 3000 KM, a 6% je navelo da se u zamjenu za posao mora dati od 500 do 1000 KM.

Odgovori