U BiH još uvijek 1.417 minskih polja

minsko polje

Na području Bosne i Hercegovine još uvijek se nalazi 1.417 miniranih lokacija, koji ukupno ugrožavaju život više od pola milijuna građana ili oko 15% od ukupnog broja stanovnika BiH. 

Ovo su opći podaci koje su za bh. novinsku agenciju Patria ustupili iz Centra za uklanjanje mina BiH (BH MAC), piše Zenicablog.com.

Stručnjaci upozoravaju da bi broj minskih lokacija u BiH mogao biti i veći, jer je praktično nemoguće ući u trag svakoj mini ili nekom drugom neeksplodiranom ubojitom sredstvu zaostalom nakon posljednjih sukoba u BiH od 1992. do 1995. godine.

Najzagađenija područja minama u BiH su područja Maglaja, Kladuše, Posavine, Tuzlanske regije, zatim Dobojska regija, područje Broda, Šamca, Lopara i Posavine.

Nakon okončanja sukoba u BiH stručnjaci su definirali čak 9.185 minski sumnjivih mikrolokacija na kojima je, procjenjuje se, zaostalo oko 120.000 mina/NUS-a. Te mine do danas su odnijeli 603 života, a 1.129 osoba je teže ili lakše stradalo. Od ukupnog broja stradalih čak 116 bili su razminirači koji su pokušavali ukloniti mine i zaštiti građane. Od ovog broja njih gotovo 50 izgubili su živote nakon ranjavanja.

Iz BH MAC-a objašnjavaju kako je u BiH prije šest godina usvojena strategija protuminskog djelovanja – Zemlja bez mina do 2019., u kojoj je planirano godišnje izdvajanje oko 80 milijuna KM za potrebe razminiranja i razminiranje oko 35 kvadratnih kilometara. No, tek pola od te Strategije ispoštuje se na godišnjoj razini, odnosno za potrebe razminiranja izdvoji se tek pola planiranih sredstava.

– Tijekom šest godina implementacije Strategije, godišnje je izdvajano oko 50 do 55% od planiranog iznosa. Što znači da je godišnje deminirano oko 12 – 15 km2, od planiranih 35 km2 – objašnjavaju za agenciju Patria iz BH MAC-a.

Od ukupno izdvajanih sredstava za razminiranje u BiH stranci su donirali više od 60 posto sredstava, dok je ostatak domaći novac (lokalne zajednice i gospodarski subjekti). Iz BH MAC-a tvrde da oni imaju i dovoljno ljudi i opreme za rad na terenu, no dinamika razminiranja zavisit će isključivo od priliva novčanih sredstava. Da bi BiH bila očišćena od mina, potrebno je još oko 560 milijuna KM. 

Izvor: Zenicablog.com