Tihić ocijenio da je BiH gotovo pred raspadom

Mostar – Sarajevo – I danas veliko zanimanje medija u BiH izaziva sastanak koji je održan u utorak u američkom veleposlanstvu u Sarajevu.

Iako je prvi susret sedam vodećih političara BiH na radnoj večeri s novim zamjenikom pomoćnika američke državne tajnice za Europu Stuartom Jonesom trebao biti kurtoazan, tek načelni razgovori o aktualnim prilikama u BiH, za stolom uz radnu večeru zapodjenula se u utorak žestoka ustavna rasprava koja je potvrdila da Hrvati traže svoju federalnu jedinicu koju podržava i Dodik, dok bošnjačke stranke jednako kao i Hrvati zagovaraju cjelovitu ustavnu preobrazbu, izvješćuje Večernji list.

Jones je istodobno poručio da trenutačno ne treba očekivati američku asistenciju do završetka predsjedničkih izbora. Posve jasno poručio je da Amerikanci neće nametati nikakvo rješenje te da su spremni pomoći u realizaciji nakon dogovora domaćih političara.

Jones, koji je u State Departmentu naslijedio Rosemary DiCarlo, svoj je prvi inozemni posjet upravo imao u Sarajevu. Tijek rasprave u rezidenciji američkoga veleposlanika Charelsa Englisha usmjerio je predsjednik Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić, koji je ocijenio da je BiH gotovo pred raspadom.

Pritom je Tihić ustvrdio kako BiH “ne može preživjeti” te da ne nudi nimalo optimizma budući da se o svim pitanjima u parlamentu i izvršnoj vlasti stalno događaju blokade. Tihić je dodao kako je pesimist te da OHR mora ostati do završetka procesa ustavnih promjena. Lider SDA rekao je i to da se zauzima za oživljavanje američkoga travanjskog paketa. Uz domaće političke sudionike, kao najveći promašaj ocijenio je rad visokog predstavnika Miroslava Lajčaka kazavši kako njegov ured već dulje ne radi ništa.

Čelnik SNSD–a Milorad Dodik je, pak, bio brutalno jasan kazavši kako “večeras mogu početi razgovori o ustavnim promjenama ako se prihvati činjenica postojanja Republike Srpske”.

Pritom je Dodik u čak tri navrata poručio kako treba riješiti hrvatsko pitanje unutar budućih federalnih jedinica. U razgovoru je isključio mogućnost da međunarodna zajednica bude arbitar u procesu ustavnih promjena te je ponovio stajalište da OHR treba odmah zatvoriti.

Predsjednik HDZ–a BiH Dragan Čović iznio je stajalište stranke da BiH treba preurediti s četiri federalne jedinice i dodao kako je takvo rješenje prihvatljivo srpskoj i bošnjačkoj strani dok se ne bude ušlo u raspravu o zemljovidima. Čović je pri tome istaknuo da su pregovori domaćih političara osuđeni na neuspjeh ne bude li snažnoga američkog sudjelovanja.

Predsjednik HDZ–a 1990. Božo Ljubić rekao je kako su Hrvati u neravnopravnom položaju te da moraju dobiti isto što i druga dva naroda, izvješćuje Večernji list.

Sarajevsko Oslobođenje naglašava da je sastanak, prema njihovom izvoru, obilježila oštra retorika, udaljeni stavovi, isključivosti…

I prema navodima ovog lista lider SNSD–a Milorad Dodik je na početku sastanka kazao kako ne želi ni o čemu razgovarati dok njegovi partneri u vlasti na državnoj razini ne priznaju da je RS neupitna.

“Dodik je kazao da neće razgovarati dok se ne prizna da je BiH federalna država, s koliko god federalnih jedinica, uz uvjet da RS bude jedna od njih, u kapacitetu nadležnosti i na teritoriju na kojemu se sada prostire.”

Predsjednik PDP–a Mladen Ivanić je optužio čelnike stranaka iz Sarajeva da negiraju postojanje RS–a, na što se javio potpredsjednik Stranke za BiH Safet Halilović te ustvrdio da je za njegovu stranku RS činjenica koju u toj stranci respektiraju.

Predsjednik SDA Sulejman Tihić iznio je stav da se treba vratiti principima travanjskih ustavnih amandmana iz 2006.

Potpredsjednik Stranke za BiH Beriz Belkić je za sarajevski list kazao da ova stranka predviđa sretni balans između kolektivnih i građanskih prava, unutarnji ustroj BiH po ekonomskim, komunikacijskim i tradicionalnim modelima regija i njihovih središta. S druge strane, Belkić je istakao kako su u Stranci za BiH legalisti, da poštuju postojeći Ustav, ali ne i praksu njegove primjene.

Nakon što je Dodik kazao da kada se riješi pitanje državne imovine i statusa Brčkog, za RS više ne postoji OHR, Jones je pojasnio Dodiku da je Daytonski sporazum jedna cjelina te da ako priznaje postojanje RS–a, onda mora priznati i postojanje OHR–a, kao neodvojivi dio Daytonskog sporazuma.

Jones je, prenose izvori Oslobođenja, poručio liderima vladajuće šestorke da imaju rok do siječnja za postizanje kakvog–takvog dogovora oko reforme Ustava. U suprotnom Jones je spomenuo da će, ukoliko bude izabran Barack Obama za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, odnosno Joseph Biden za njegova potpredsjednika, Richard Holbrooke sigurno biti novi državni tajnik.

To će značiti da onda više nema prostora za dogovor bosanskohercegovačkih političkih lidera jer će Holbrook, precizirao je Jones, odlučiti što će učiniti s reformom Ustava i Daytonskim sporazumom čiji je autor upravo Holbrook.

Odgovori