Sjajna pobjeda Hrvatske

Split – Hrvatska rukometna reprezentacija odigrala je svoju najbolju predstavu na Svjetskom prvenstvu, koje se održava u Hrvatskoj. U dvoboju četvrtog kola skupine B Hrvatska je u punoj splitskoj Spaladium Areni razbila Španjolsku s 32:22. Nakon tri uvodne utakmice koje su služile samo za zagrijavanje, hrvatski su rukometaši prvi pravi ispit na Svjetskom prvenstvu položili s ocjenom odličan.

U sjajnoj atmosferi prepune Spaladium Arene hrvatska reprezentacija razbila je Španjolsku s deset pogodaka razlike. Premda su se mnogi pribojavali utakmice s neugodnom Furijom, posebice što prve tri utakmice nisu mogle ponuditi pravu sliku o snazi hrvatske reprezentacije, bila je to apsolutna dominacija izabranika Line Červara. Od prve do posljednje minute.

Furiozno prvo poluvrijeme

Hrvatska je furiozno otvorila utakmicu. Prvih 30 minuta odigrala je za pamćenje, bilo je to možda i najboljih 30 minuta u posljednjih nekoliko godina. Obrana je bila čvrsta i pokretljiva, a napad efikasan i raznovrstan. Nadigrali smo Španjolce u svim segmentima igre. Hrvatski rukometaši bili su brži, čvršći i jači. Podatak da su izabranici Line Červara Španjolcima zabili 18 pogodaka u prvom poluvremenu, unatoč čak 12 minuta isključenja, od toga dvije minute s dva igrača manje, sve govori.

Posebno raspoloženi bili su Domagoj Duvnjak, Blaženko Lacković i Ivan Čupić sa po četiri pogotka te Mirko Alilović s pet vrlo važnih obrana.

Sigurna igra u nastavku

U nastavku utakmice Španjolska je promijenila obranu u 6–0, što je izazvalo male probleme u našim redovima. Furija je s minus osam (19:11) smanjila na minus pet (20:15), no tada je uslijedio novi hrvatski udar. Serijom 5:1 Hrvatska bježi na plus devet (25:16) i priča je bila završena. Do kraja utakmice prednost je porasla na velikih deset pogodaka viška.

Bila je to utakmica u kojoj nije bilo slabog pojedinca u hrvatskim redovima, no posebno su iskočili Duvnjak sa sedam, Lacković sa šest pogodaka te Alilović s deset vrlo važnih obrana. Najučinkovitiji igrač u španjolskim redovima bio je Iker Romero s pet pogodaka, no za to je potrošio čak 14 lopti. Hrvatski je vratar dobrim dijelom odlučio tijek utakmice kada je na samom početku demonstrirao Španjolcima u koliko je dobroj formi.

Sve nam se poklopilo, napokon se otvorilo. Vjerujem da ćemo čuti i pohvale. Čim se otuširamo počinjemo misliti o Šveđanima, koji su puno mlađi i brži.

Proslavit ću tako da ću popiti napitak za povratak energije i leći u krevet, kazao je sjajan Mirko Alilović.

Funkcionirala je i vanjska linija. Naši kreatori igre izvodili su sigurna dodavanja, a pomalo trome Španjolce i nije bilo teško pospremiti u džep. Bilo je i niz atraktivnih kontri i polukontri, na očekivanom nivou bila je i publika. Apsolutno sve nam je išlo u prilog.

Nisam mogao ni sanjati da ću pred 12 tisuća navijača biti tako dobar. Napravili su toliku buku, da su Španjolcima trebali čepići za uši. Nisu ni znali što ih čeka, pa ledila se i nama krv u žilama. Vjerojatno se ovo više neće nikada ponoviti.

Nadam se da će Ivano ozdraviti, ali i mi ostali ga možemo mijenajti. Kosti ćemo ostaviti na terenu.

Sutra borba za prvo mjesto i četiri boda

Ovom pobjedom hrvatski rukometaši su ne samo osigurali prolaz u drugi krug, već i dva boda bez obzira tko će biti treći u skupini Španjolska ili Južna Koreja. Hrvatska je dobila obje momčadi i sutra će u susretu protiv Švedske odlučiti o pobjedniku skupine i o tome koliko će bodova prenijeti u Zagreb.

Treće mjesto dijele Španjolska i Južna Koreja sa po četiri boda i njihov sutrašnji međusobni dvoboj odlučit će tko će se pridružiti Hrvatskoj i Švedskoj u drugom krugu.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 32:22 (18:11)

Split. Spaladium Arena – 12.000 gledatelja; Suci: Din i Laurentiu (Njemačka)

HRVATSKA: Losert, Alilović; Hrvatin 1, Balić 3, Duvnjak 7, Lacković 6, Zrnić 1, Vori 5, Gojun, Metličić 3, Buntić, T. Valčić 1, Čupić 5 (1)

ŠPANJOLSKA: Hombrados, Barrufet; Entrerrios 4, Ugalde 1, Rocas 3 (1), Canellas 1, Garabaya, Andreu 3, Perales 2, Morros 2, Juan Garcia , Romero 5 (1), Ruesga 1

SEDMERCI: Hrvatska 1 (1), Španjolska 3 (2)

ISKLJUČENJA: Hrvatska – 16 minuta, Španjolska – 8 minuta