Prvi koraci na putu ujedinjena?

Nikozija – Prvi put nakon 34 godine od kada je Cipar podijeljen tzv. zelenom linijom na sjeverni dio u kojem žive Turci i južni u kojem je najviše Grka, napravljeni su koraci koji bi mogli ujediniti otok koji je postao simbol podijeljenosti, ali i najbolji primjer UN–ove neučinkovitosti. Od 1974. godine u toj zemlji vlada status quo, a godinama nije napravljen važniji iskorak kako bi Cipar ponovno bio ujedinjen.

U zoni razdvajanja na ničijoj zemlji u blizini glavnoga ciparskog grada Nikozije, pod patronatom UN–a, počeli su pregovori između Demetrisa Christofiasa, predsjednika Republike Cipar, i čelnika ciparskih Turaka Mehmeta Alija Talata, oko konačnog dogovora o ujedinjenju ove podijeljene otočne države.

Započeti mirovni pregovori, koji su nakon četiri godine konačno s mrtve točke pomaknuli nadanja da će Cipar prestati biti sinonim za podijeljenu državu, ušli su ozbiljnu fazu.

Pregovori su završili u “slijepoj ulici” prije četiri godine kada je grčki dio Cipra odbio ujedinjenje i “ruku pomirenja” turske strane otoka. Ciparski Turci godinama žive u izolaciji, a njihovu državu priznala je samo Ankara. Pokušali su uskočiti u “posljednji vlak” kada je Cipar, točnije južni – grčki dio Cipra, premda Europska unija nepriznati Sjeverni Cipar računa kao Republiku Cipar, ulazio u EU. Na referendumu su velikom većinom glasovali za ujedinjenje, međutim njihova želja za ujedinjenjem rezultirala je velikim “ne” na drugoj strani “zelene linije”.

Međutim, odlaskom “tvrdog” Papadopulosa s predsjedničke funkcije, a izborom novog predsjednika Christofiasa, zapuhali su novi “vjetrovi” ujedinjenja. Dvije strane načelno su se dogovorile da će se ujediniti u jednu saveznu državu, sastavljenu od dviju konstitutivnih republika. Nitko se ne zavarava da će time problemi podijeljenog otoka biti riješeni.

Ostaje mnoštvo neriješenih pitanja oko povratka izbjeglica, imovine i nastavka budućeg suživota. No sporazum o boljoj budućnosti ove zemlje trebao bi uskoro biti potpisan, a zlosretni pojam “ciprizacije” trebao bi zauvijek biti zaboravljen.

Odgovori