FOTO: Proslavljen blagdan sv. Ivana Krstitelja u Brankovićima

brankovici 5

U župi Lug Brankovići jučer je proslavljen patron župe, blagdan sv. Ivana Krstitelja. Ovo je prilika da se kratko podsjetimo povijesti ove župe. 

Kamen temeljac za crkvu u Brankovićima posvećen je 23. lipnja 1987. godine. Iste je godine, po odredbi tadašnjeg vrhbosanskog nadbiskupa dr. Marka Jozinovića, vlč. Luka Janjić, župnik župe Radunice, kupio zemlju za izgradnju budućeg Župnog centra. Za voditelja gradnje budućeg pastoralnog centra imenovan je vlč. Matija Šimić.

Od početka svibnja do konca kolovoza 1987.g. sagrađen je objekt župne crkve. Kamen temeljac blagoslovio je i ugradio dr. Marko Jozinović, vrhbosanski nadbiskup. Crkva je arhitektonski oblikovana sa suvremenim geometrijskim rasterima longitudinalne osi, s klasicističkim sakralnim kanonom 2:1, i sa heksagonalnim prezbiterijem. Fasadne plohe su oblikovane istecima fasadne slavonske reljefne opeke. Površina crkve je 500 metara kvadratnih.

Iste godine, u kolovozu započela je gradnja župnog stana, čija arhitektonska fasadna geometrija poprima formu objekta crkve i time tvori jednu harmoničnu cjelinu, ostavljajući u krajoliku dojam sklada arhitektonske cjeline.

Župa je osnovana 1989. godine od četiri susjedne župe: Radunica, Maglaja, Osove i Novog Šehera, a za župnika je imenovan don Matija Šimić, dotadašnji upravitelj gradnje.  Na blagdan rođenja svetog Ivana Krstitelja župa je proslavila prvi patron i ubilježila prvu generaciju krizmanika. To su počeci sustavne duhovne i materijalne izgradnje zajednice koja raste i jača do danas.  

U spomenutoj godini urađeno je dosta vrijednih umjetničkih djela koja krase sakralni prostor župne crkve i Pastoralnog centra u Lug – Brankovićima. Te godine (1989.) završen je projekt secofresknog oslikavanja s biblijskim motivima na unutrašnjim zidnim plohama crkve. Radove je izveo Josip Bifel, profesor na Likovnoj akademiji u Zagrebu. Sadržaj oslikanih površina imaju sljedeću kompoziciju:

  • Glavosjek Ivana Krstitelja te Isusovo proricanje rušenja Jeruzalema ( 3 x 4 m), 
  • Krštenje Isusovo na Jordanu (4x4m),
  • Isusov govor na gori s istaknutim likovima iz hrvatske kulturne scene (3x4m), 
  • Isus na Maslinskoj gori, (2,6x4m),
  • Uskrsnuće Isusovo i susret s Tomom (2,6 x 4m).

Tabernakul, koji izrasta iz stupa svjetlosti, izradio je duborezom u orahovini Vinko Vrbić. Iste godine postavljen je darovani križni put od vlč. Ivice Borića (koji je ove godine vodio trodnevnu pripravu za patron) kojeg je izradio Davor Runtić iz Vinkovaca. 23. lipnja 1990. godine posvetu crkve obavio je đakovački biskup mons. Ćiril Kos, apostolski administrator Vrhbosanske nadbiskupije. U oltar je ugradio moći srijemskih mučenika.

Ratni period ostat će zapamćen kao razdoblje kada je ova Župna zajednica primila mnoštvo izbjeglica, najprije iz Hrvatske, osobito iz istočne Slavonije, a kasnije iz susjednih područja koja su iseljena. Bila je jedna od stožernih središta obrane hrvatskoga naroda na žepačkom području koje je imalo iznimno važan strateški položaj kao veza srednjobosanskog i posavskog područja. Tada se intenzivno razvija djelatnost župnog Caritasa, koji je osigurao nužnu pomoć u hrani, odjeći i lijekovima svima potrebnima. Sve snage su bile usmjerene djelatnoj ljubavi za braću u potrebi.  15. srpnja 1992. godine otvorena su Caritasova ljekarna i ambulanta. Bile su to prve Caritasove ustanove tog tipa u bivšoj socijalističkoj Jugoslaviji. Također, župa je dala ogromni doprinos okupljanju rascjepkanog hrvatskog prostora u žepačkom kraju, koji su različiti vladari još od Turskog Carstva smišljeno dijelili na više teritorijalno – upravnih jedinica. Tako je župa nastala na tromeđi triju općina: Žepče, Maglaj i Zavidovići, koje su oformljene u bivšoj Jugoslaviji. Dugotrajnim naporima Incijativnog odbora za ljudska prava u Lug-Brankovićima i odlukom Visokog Predstavnika i snažnom podrškom Jacquesa Paula Kleina, specijalnog izaslanika UN, objedinjen je prostor na kojem žive Hrvati, u sastav općine Žepče. To je jedina Općina s hrvatskom većinom u Zeničko – dobojskom kantonu. U povijesti ovoga kraja i ove župne zajednice, to je najveći događaj.

Mala škola gradi se za predškolsku djecu 1994. godine. Iste godine je i otvorena. Vrijedno je istaknuti da su prostori Pačje škole islikani u tehnici zidnog slikarstva od strane Esada Maglića, profesora likovne kulture.

Godine 1995. po prvi je puta organizirana kulturna manifestacija Dani miholjskog ljeta kao smotra folklora za Hrvate Središnje Bosne i Posavine. Organizatori su bili: župna zajednica Lug-Brankovići i HKKUD Ognjišta Lug – Brankovići. Ova smotra i danas egzistira u organizaciji spomenutog KUD-a. Te godine sagrađen je Rekreacijski centar na Pazariću u površini 28.000 metara kvadratnih. Iste godine sagrađena je kapela na groblju Komšić.

Izgrađen je u kamenu Studenac svetog Ive, čija oblikovna osnova ima formu hrvatskog grba iz kojeg izrasta studenac s uzdignutim križem, iz kojega teče voda s porukom i simbolom čišćenja kojeg primjenjuje svetac kojemu je studenac posvećen. Za studenac voda je dovedena s dva kilometra udaljenog izvora u brdskom području župe. Sama skulptura studenca okružena je s pet krugova izgrađenih u kamenu koji simboliziraju pet kontinenata, a u jednom od njih postavljena je i globus-kugla promjera 3 m s istaknutom papinom zastavom i godinom početka gradnje ovoga centra.

Detalji u crkvenom parku dovršeni su 1997. godine. Godinu kasnije postavljena je dva i pol metra visoka brončana skulptura posvećena vlč. Luki Janjiću, velikom prijatelju ove župe.

Noviju povijest možete potražiti na web-stranicama župe, a u galeriji ispod možete vidjeti nekoliko trenutaka s jučerašnjeg slavlja.

{gallery}zepce/20150624_sv_ivo_brankovici{/gallery}

 

Foto: vlč. Ivan Karača