Otvoren dom za stare u nemoćne u Slatini (Komušina)

Komušina – Slatina -U mjesnoj zajednici Slatina, u općini Teslić otvoren je Dom za stare i nemoćne osobe čiji je vlasnik Anto Ilić, hrvatski povratnik u teslićku općinu. Kapacitet novootvorenog doma je znatno veći od sadašnjeg broja korisnika kojih je 16. Njima se pruža 24-satna skrb i puna pažnja, a boravak na rodnoj grudi za većinu korisnika ovog doma je najbolji lijek za ozdravljenje. U domu je zaposleno šest osoba, što nije beznačajno posebno ako se zna da je na ovom prostoru vrlo malo povratnika i gotovo da nema novootvorenih radnih mjesta gdje bi radili povratnici Hrvati.

Ovakvu privatnu inicijativu da se zaposle ljudi i stvore mogućnosti za daljnji napredak, pozdravio je dopredsjednik Republike Srpske prof. dr. Emil Vlajki koji je zajedno s predsjednikom Hrvatske zajednice prognanika i povratnika u Republiku Srpsku Štefom Masatovićem svečano otvorio starački dom u Slatini. Ovom prilikom istaknuta je neophodnost bržeg rješavanja lokalne infrastrukture kako bi se sadašnja povratnička slika, koju čine stare osobe, promijenila dolaskom mladih u komušanski kraj.

Prije rata su naselja na tom području – Gornja Vrućica, Studenci, Slatina, Gornja Komušina, Donja Komušina, Rajševa i Kamenica – brojala oko 9.000 Hrvata te oko 1.500 Bošnjaka. Danas je ta brojka znatno manja, do 1.000 osoba tijekom ljeta i gotovo pola s dolaskom zime kada u ovim krajevima ostaju samo oni koji nemaju kamo otići.

Danas je komušanski kraj ostavljen na milost i nemilost raznih politika. Vrlo mali broj kuća je obnovljen, ali nedostaje obnova ostale infrastruktura, prometnica, rasvjete, a tu su i telefonski priključci, što pogotovo vrijedi za već prije rata najbogatija područja – Slatinu i Studence. O tome se razgovaralo na sastanku dopredsjednika Republike Srpske prof. dr. Emila Vlajkija i predstavnika mjesnih zajednice Slatina, Studenci i Komušina koji je održan u ugostiteljskom objektu u Slatini. Naglašena je neophodnost veće podrške lokalnim inicijativama, ali i potrebama za većom uključenosti svih institucija.

Valja naglasiti da potreba za smještajem u staračkim domovima raste u svim dijelovima Bosne i Hercegovine. Naime, samo veći gradovi i pokoja općina imaju starački dom, zbog čega za smještaj u njih apliciraju i građani iz obližnjih općina. Tako se u pojedinim općinama na smještaj u dom treba čekati i do nekolikom mjeseci. S druge strane domovi za stare pružaju idealan smještaj i skrb za osobe treće životne dobi.

Odgovori