Nakon filma u dvorani je zavladao muk

Zagreb – U zagrebačkom kinu Tuškanac održana je hrvatska premijera filma ‘Katyn’ poznatog poljskog redatelja Andrzeja Wajde

Hrvatska premijera “Katyna” održana je dan uoči obljetnice pokolja u Katynskoj šumi. Staljinov šef NKVD–a Berija 5.ožujka 1940. naredio je da se smaknu tisuće poljskih oficira koji su se našli u sovjetskim rukama nakon podjele Poljske između Nijemaca i SSSR–a.

Kroz dnevnike i pisma

No, nakon napada Hitlera na SSSR Nijemci su otkrili masovne grobnice. U Goebbelsove tvrdnje da su Poljake pobili Sovjeti bilo je teško povjerovati. Ipak, izbjeglička poljska vlada u Londonu dala je zahtjev Crvenom križu za pokretanjem istrage.

U “Katynu” Andrzej Wajda prati povijesna zbivanja kroz pisma i dnevnike zarobljenih časnika i žena koje su ih čekale kod kuće. Većina radnje predstavlja ta svjedočanstva. Prikaz egzekucija Wajda ostavlja za kraj. Mučna sekvenca masovnih strijeljanja, ubijanja koja je za više oficire značila odvođenje u podrum, pucanje u potiljak, izvlačenje kroz otvor za ugljen, ukrcavanje u kamion i zatim pranje podruma prije uvođenja nove žrtve, vrhunac je filma.

Nacionalni filmski projekt

“Katyn” ne pripada u vrh Wajdine filmografije. Kao središnji nacionalni filmski projekt, on je žanrovski i autorski jasno limitiran. Posrijedi je visoka razina izvedbe, ali omeđena akademizmom filma koji mora biti razumljiv svakom. No, nakon završne sekvence u dvorani na Tuškancu zavladao je muk koji je trajao tijekom čitave odjavne špice – a nije se u potpunosti razišao niti kada su se upalila svjetla.

Tamne stranice ruske prošlosti

Iako je otkupljen za rusko tržište, film ‘Katyn’ još nije u distribuciji po kinima. Film Andrzeja Wajde “Katyn” o masakru NKVD–a izvršenom nad zarobljenim poljskim časnicima na proljeće 1940. godine uzburkao je duhove i u Rusiji. Politbiro CK VKP (b) 5.ožujka 1940. donio je rješenje o likvidaciji poljskih zarobljenika, pa je tijekom travnja i svibnja pobijeno 25.000 ljudi.

Producent Arkadij Cimbler otkupio je prava za prikazivanje filma u Rusiji, no film još nije prikazan u kinima jer se distributeri premišljaju. Film ih podsjeća na tamne strane njihove prošlosti s kojom današnja Rusija ne bi trebala imati ništa, kaže Cimbler.

To je grijeh SSSR–a i Staljina, a zadnji predsjednik te države Mihail Gorbačov se 1990. ispričao Poljskoj za taj zločin. Današnje ruske vlasti dopustile su gradnju spomen–obilježja za ubijene Poljake u Katynskoj šumi, gdje je osim toga NKVD 1938. pobio 6000 “vlastitih narodnih neprijatelja”.

Cimbler misli da se distributeri pribojavaju pokazati Wajdin film “zbog mehanizma autocenzure koja ponekad zna biti drastičnija od prave cenzure”. – Mi se ne libimo na TV–u prikazati eksplicitne detalje o ubojstvima serijskog ubojice Pičuškina, koji je pobio 50–ak ljudi u Moskvi, ali “kontrolori naše savjesti” smatraju da nije uputno pokazati Wajdin film.

Cimbler ne misli da je razlog politički, jer se o tom događaju i u Rusiji mogu naći objektivni prikazi i knjige, već da je riječ o nesnosnom oportunizmu netalasanja. Da je Wajda snimio film o Građanskom ratu u SAD–u ili Prvom svjetskom ratu, mi bismo ga zvali na premijere i pisali hvalospjeve, kaže Cimbler. Inače, film se na DVD–u odavno može nabaviti u Rusiji.

Odgovori