Martina osvojila treću medalju za Hrvatsku

Peking – Hrvatska taekwondoašica, 19–godišnja Martina Zubčić, osvojila je brončanu medalju! Martina se u borbi za treće mjesto suočila s ozlijeđenom Tajvankom Li Wen Su, koja je uz simpatije sudaca izdržala do produžetka (4:4), no u dodatnoj, četvrtoj rundi Hrvatica je osvojila “zlatni bod” za 5:4 i zasluženo uzela treće hrvatsko odličje u Pekingu! Dosad je broncu uzela Snježana Pejčić u streljaštvu i srebro gimnastičar Filip Ude.

Martina je prije toga s dvije pobjede, u osmini finala protiv Izraelke Bat–el Gatterer s 4:3, a zatim u četvrtfinalu protiv Brazilke Debore Nunes “zlatnim bodom” s 3:2, izborila polufinale, u kojemu je s 3:5 izgubila od Turkinje Azize Tanrikule.

U prvom je kolu, osmini finala, pobijedila 20–godišnju Izraelku Bat–El Gatterer konačnim rezultatom 4:3. Do pobjede došla sjajnim obratom u posljednjoj rundi, u koju je Izraelka ušla s vodstvom od 1:3.

Malo prije kraja borbe, 15 sekundi prije isteka vremena, Zubčić je udarcem u glavu osvojila dva boda i time ostvarila bodovnu prednost i pobjedu. To joj je bila i treća pobjede nad Izraelkom u isto toliko međusobnih susreta.

U sudaru s Brazilkom Martina je slavila na sličan način, vrativši se nakon zaostatka. Zagrepčanka je dvaput zaostajala, 0:1 i 1:2, no u posljednjih desetak sekundi je s nekoliko povezanih udaraca uspjela izjednačiti na 2:2 te zatim u prvim sekundama četvrte runde osvojiti “zlatni bod”.

Martina je u polufinalnoj borbi odlično radila nogama i vodila do samog kraja kad je Turkinja napravila par odličnih udaraca i došla do prednosti i pobjede.

Bio je to dvoboj koji je odlučen “čekić–udarcem” Turkinje vrijednim dva boda dvadeset sekundi prije kraja borbe. Zubčić je nakon prve od tri runde vodila s 2:0, u drugoj rundi joj je zbog druge opomene oduzet bod, a u trećoj je opet povela s 3:2. Zadnja tri boda pripala su Turkinji, koja nema nekih većih dostignuća osim što je sestra dvostrukog olimpijskog i svjetskog prvaka i izvanredno je pripremljena za olimpijski turnir.

Zubčić je dosad bila europska prvakinja 2005. godine, ove godine je osvojila europsko srebro u Rimu, a poznati list “Gazzetta dello sport” je u svojoj prognozi kategorije do 57 kilograma Zubčić postavio u olimpijsko finale.

Odlični nastupi i ostalih hrvatskih natjecatelja tijekom prijepodneva u Pekingu. Hrvatski kajakaš Stjepan Janić plasirao se nakon izbornog finala na 1000 metara i u finale kajaka jednosjeda na 500 metara. Nakon što se u srijedu plasirao u finale na 1000 metara, danas je Janić bio uspješan i na dvostruko kraćoj stazi ostvarivši najbolji rezultat polufinala s vremenom 1:41.689 minuta.

Odličan nastup i hrvatskih stolnotenisača na Olimpijskom turniru u Pekingu. Zoran Primorac i Tan Rui Wu plasirali su se među posljednjih 16 igrača na pojedinačnom turniru.

Najbolja hrvatska sportašica, svjetska prvakinja u skoku uvis Blanka Vlašić kvalificirala se u finale svoje discipline na Olimpijskim igrama u Pekingu.