Ljubić i Silajdžić odbacuju dogovor Dodika, Tihića i Čovića

Mostar – “Prvi čovjek SDA Sulejman Tihić je bio domaćin sastanka sa Dodikom i Čovićem i nisam dobio njegov poziv”, izjavio je sinoć Božo Ljubić. On je aludirao da postoji tendencija kod SDA i HDZ da kao stranke preuzmu monopole u zastupanju “svojih” naroda.

Predsjednik HDZ 1990. rekao je za Federalnu televiziju da je dogovor na sastanku Dodik– Tihić– Čović postignut u maniru bratstva i jedinstva, a ovim dogovorom može biti zadovoljan samo Dodik jer su Tihić i Čović prihvatili njegove stavove oko ustava i popisa stanovništva.

“Ispada da nam OHR ne treba kad se oni ovako brzo dogovore”, cinično je prokomentao Ljubić. Ljubić kaže da se ne može nikako složiti s amandmanskim mijenjanjem ustava i ustroja BiH te je optužio predsjednika HDZ BiH Dragana Čovića da je izdao Kreševsku deklaraciju.

Dogovor trojice stranačkih vođa, predsjednika HDZ–a BiH dr. Dragana Čovića, predsjednika SDA Sulejmana Tihića i predsjednika SNSD–a Milorada Dodika, koji mediji nazivaju “povijesnim”, predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu i član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić ocijenio je neprihvatljivim.

Na konferenciji za novinare, koju je u Sarajevu održao zajedno s najbližim stranačkim suradnicima Safetom Halilovićem i Gavrilom Grahovcem, Silajdžić je ocijenio da taj dogovor predstavlja moralnu i političku kapitulaciju samoproklamiranih predstavnika Bošnjaka i Hrvata pred politikom koju zastupa Dodik.

Silajdžić i njegovi suradnici smatraju da su Čović i Tihić zapravo pristali na Dodikovu politiku, čiji je konačni cilj uništenje BiH kao države. Čović, Tihić i Dodik potvrdili su načelnu suglasnost o šest točaka političke reforme, uključujući izmjene Ustava BiH, rješavanje statusa državne imovine te popis stanovništva, a Silajdžić je rekao kako je za njegovu stranku prihvatljiv jedino dio dogovora koji se odnosi na uređenje statusa Brčkog ustavnim zakonom.

Za razliku od Silajdžića, mediji u BiH ustvrdili su kako su Čović, Tihić i Dodik postigli “povijesni dogovor” koji može pomoći razriješiti sadašnje bosanskohercegovačke političke krize i potaknuti reforme na kojima inzistira Europska unija. Njihov dogovor pozdravio je i visoki predstavnik za BiH Miroslav Lajčak.

Silajdžić je potvrdio kako nakon jučerašnjeg dogovora čelnika HDZ–a BiH, SDA i SNSD–a slijedi preispitivanje odnosa u vladajućoj koaliciji u BiH, koju čini šest stranaka.

Odgovori