I indijska raketa na Mjesecu

New Delhi – Slijedeći primjer Kine i Japana, Indija će u srijedu lansirati na Mjesec prvu raketu bez ljudske posade i time pokazati svoj znanstveni napredak u globalnom osvajanju svemira.

Chandrayaan–1 (Mjesečevo vozilo na sanskrtu), letjelica koju je izgradila Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO), treba biti lansirana iz svemirskog centra u srijedu u ranim jutarnjim satima i u mjesečevu orbitu ući nakon 16 sati leta, najavili su znanstvenici.

Idemo na Mjesec prvi put. Kina je to već učinila, a danas ih pokušavamo uhvatiti, premostiti jaz, rekao je Bhaskar Narayan, direktor ISRO–a. Kineski astronauti prošlog su mjeseca slavljeni u domovini kao heroji po povratku na Zemlju nakon što su obavili prvu svemirsku šetnju. ISRO inzistira da cilj indijske misije nije samo jačanje nacionalnog ponosa već i prikupljanje vrijednih znanstvenih podataka.

Glavna zadaća indijske misije je istraživanje Helija–3, izotopa koji je vrlo rijedak na Zemlji, ali je idealan za nuklearnu fuziju i mogao bi biti vrijedan izvor energije u budućnosti. Vjeruje se da Mjesec njime obiluje. Također bi misija trebala obaviti ispitivanja o dragocjenim metalima i vodi na Mjesecu. Prvu misiju s ljudskom posadom Indija planira za 2015. godinu, a već godinama aktivno surađuje na raznim međunarodnim projektima. U posljednjih deset godina lansirala je 10 satelita i postavila u svemir nekoliko telekomunikacijskih satelita. Lansirala je i satelite manje težine iz Belgije, Njemačke, Koreje, Japana, Francuske.

Cijeli projekt stoji 79 milijuna američkih dolara, što je znatno manje od troškova kineske ekspedicije, odnosno japanske iz 2007. godine. Indijski stručnjaci tvrde da je njihova misija izrađena u idealnom omjeru vrijednosti istraživanja za uložen novac.

Politički analitičari smatraju da su to zavidni rezultati za državu u kojoj stotine milijuna ljudi još uvijek živi u očajnom siromaštvu, a milijuni djece su pothranjeni. Međutim, proračun svemirskog programa nije bio ozbiljno doveden u pitanje.

Odgovori