Hrvatska na tronu Europe i u muškoj i ženskoj konkurenciji

Umag – Naslov europskih prvaka pripao je objema reprezentacijama Hrvatske u rukometu na pijesku. Dečki su u finalu svladali Ruse, dok su djevojke bile bolje od Dankinja. U finalu sedmog Europskog prvenstva u Umagu, na centralnom terenu Stella marisa Hrvatska muška reprezentacija u rukometu na pijesku u dva je seta pobijedila reprezentaciju Rusije. Netom prije muškog finala, Hrvatice su proživljavale pravu malu dramu. Nakon izjednačenja u setovima, pristupilo se shoot-outu u kojemu su pjeskašice slavile 7:4.

Pjeskaši su dobro ušli u utakmicu te su već u petoj minuti prvoga seta imali 6:4. Svoju su prednost stalno povećavali čime su Ruse držali na distanci od četiri pogotka razlike. Pred sam kraj uspjeli su se još više odvojiti te set završiti rezultatom 21:16.

Drugi je set pružio pravu borbu. Utakmica je tekla gol za gol. No, sve se prelomilo u trećoj minuti kada je odličan Igor Totić dvjema obranama donio Hrvatskoj manju prednost. Rusi se ni tada nisu predali te su se uporno približavali našim dečkima. Odličnim obranama u sedmoj i osmoj minuti Totić je hrvatskim pjeskašima omogućio odvajanje od Rusa i stjecanje prednosti od tri gola. Sam kraj drugog seta donio je, pak, pravu nervozu. Rusi su stigli na tek gol zaostatka, nakon čega Mladen Paradžik dobiva i isključenje. Hrvati su se uspjeli pribrati u samoj završnici te su slavljem 19:18 obranili naslov europskih prvaka u rukometu na pijesku.

Hrvatska je do zlata došla neporažena što je svakako novi rekord: “”Svim pobjedama ostvarili smo novi rekord. Do sada je to bila Španjolska gdje smo postali svjetski prvaci s devet ostvarenih pobjeda iz devet utakmica uz dva izgubljena seta. Ovdje smo 11 od 11 sa samo jednim izgubljenim setom. Mislim da to sve govori. Mjesec dana smo radili i pripremali se za ovo. Išli smo utakmicu po utakmicu. Nakon nervoze u polufinalu, danas smo opušteno igrali jer je medalja već bila u džepu. Dečki su pokazali što i kako mogu i vidjeli ste rezultat. Kada je tako onda nemamo problema ni s Rusijom s kojom smo već treći put igrali u finalu europskog prvenstva””, izjavio je izbornik muške reprezentacije Davor Rokavec nakon osvojenog zlata.

Izbornik je bio zadovoljan i atmosferom u finalu: “”Atmosfera je izvrsna. Puno se ljudi najavilo da dolaze i došli su stvarno iz svih krajeva Hrvatske. Svaka im čast na podršci i zahvaljujem im se što su došli i nosili dečke do zlata””, zaključio je Rokavec.

Pjeskaš Zvonimir Đikić ipak je kazao kako s Rusima nije bilo lako u finalu: “”Rusi su naš stalni protivnik za titulu. Definitivno nije bilo lako. Igrali smo stvarno kvalitetno. Imali smo malih problema s ozljedama, a i umor je tu prisutan nakon priprema i toliko utakmica u ovih nekoliko dana.””

Hrvatske pjeskašice imale su malo teži put do zlata od pjeskaša. Do zlatne medalje došle su nakon shoot-outa u kojem su bile bolje 7:4. Prvi set uvjerljivo je pripao našim djevojkama rezultatom 20:12, dok su Dankinje u drugom setu bile bolje 22:20.

Izbornica ženske reprezentacije Mateja Brezić presretna je osvojenim zlatom: “”Utakmica je bila napeta za gledatelje, no za nas ipak malo manje napeta. Napravile smo da bude atraktivno za gledatelje. Igrale smo shoot-out, nešto što finale i priželjkuje. Pružile smo im neizvjesnost i ljepotu igre i na našu sreću osvojile smo zlato””, a zadovoljna je i nastupom djevojaka na turniru: “”Djevojke su pokazale zrelost i iskustvo, a rezultat je prije svega donijelo njihovo zajedništvo.””

Osvajanjem naslova prvakinja Europe sretna je bila i kapetanica Vlatka Šamarinec: “”Nakon četiri godine ponovno prvakinje Europe. Sve su cure super, od onih koje su bile s nama na treninzima do ovih deset koje su bile s nama na prvenstvu. Najbolja smo ekipa na svijetu.””

Iako su pjeskašice sve htjele riješiti bez raspucavanja, Ivana Lovrić kaže kako je ovako bilo još i slađe: “”Htjele smo sve riješiti u dva seta, ali je ispalo još i slađe. Gledale smo video, pripremile smo se, vidjele smo gdje smo pogriješile u prvoj utakmici s njima, neke stvari smo poboljšale, neke ipak nismo. Na kraju smo ipak bile sretnije i spretnije i zlato je naše, a i atmosfera je bila super.””