Dinamo i Cibona pobijedili

Nogometaši Dinama startali su pobjedom u natjecanju po skupinama Kupa UEFA–e. U susretu prvog kola skupine D hrvatski je prvak u dramatičnom dvoboju u Maksimiru pobijedio nizozemski NEC Nijmegen s 3:2 (1:1).

Modri su poveli već u četvrtoj minuti pogotkom Marija Mandžukića, a NEC je izjednačio nakon autogola Carlosa u 23. minuti. Kada je 11 minuta prije kraja utakmice Janssen doveo goste u vodstvo činilo se kako će ovo biti još jedna tužna europska priča hrvatskog prvaka. Međutim, Dinamo je u samo četiri minute uspio preokrenuti rezultat, a golove su postigli Balaban (81) i Vrdoljak (84).

Dinamo je izvrsno otvorio utakmicu i već u četvrtoj minuti došao do vodstva. Nakon ubačaja iz kornera vratar nizozemske momčadi Babos loše je regirao i izbacio loptu na noge Mandžukiću, koji je odličnim udarcem s deset metara zakucao loptu pod prečku. Nažalost, Dinamo nije iskoristio početnu euforiju kako bi postigao drugi pogodak, već je tragičnom pogreškom vratio NEC u igru. Ovog puta pogodak su suparniku darovali Carlos i Kelava. Prvi je jednu visoko ubačenu loptu loše zahvatio i skrenuo je u vlastitu mrežu, a Kelava se prerano istrčavši više nije mogao vratiti i lopta je ušetala u prazan gol. Vratar domaćina iskupio se samo minutu kasnije kada je skinuo čisti zicer Davidsa.

U nastavku utakmice Branko Ivanković je u vatru gurnu i drugog napadača, Balabana svjestan kako Dinamo samo tri boda ostavljaju u igri za plasman u drugi krug. Balaban je ušao u igru umjesto Moralesa, a prvu je priliku imao u 57. minuti iz slobodnog udarca s 18 metara, no pucao je po sredini gola i Babos je lakoćom zaustavio loptu. U 66. minuti Ivanković je iz igre povukao i drugog kreativca, Sammira i umjesto njega uveo Hrgovića. U tom je razdoblju hrvatski prvak imao tri odlične prilike, no Babos je obranio udarce Ibaneza, Badelja i Bišćana.

U jeku Dinamovih napada Nizozemci su u 72. minuti izveli sjajnu kontru, no Kelava je spasio Modre obranivši udarac Ntibazonkize. Ipak, sedam minuta kasnije ni Keleva nije uspio spasiti mrežu. Ovog puta Nizozemci su iskoristili poklonjenu loptu i Janssen je pogodio za vodstvo gostiju. Dvije minute kasnije Balaban je sjajnim udarcem sa 17 metara pogodio rašlje i vratio Dinamo u život. Potpuni preokret dogodio se u 84. minuti kada je Vrdoljak nakon Mikićeva ubačaja iz kornera udarcem glavom svladao gostujućeg vratara. U drugom dvoboju iz ove skupine Udinese je pobijedio Tottenham s 2:0 i preuzeo je vodeće mjesto na ljestvici.

Dinamo u drugom kolu gostuje u Londonu protiv Tottenhama 6.studenoga, dok će moskovski Spartak dočekati Udinese. NEC je slobodan.

Pobjeda Cibone nad Maccabijem

Košarkaši Cibone otvorili su nastup u skupini A Eurolige pobjedom protiv peterostrukog europskog prvaka i aktualnog europskog doprvaka, Maccabija iz Tel Aviva s 81:79 (20:17, 16:19, 22:16, 23:27). Jedini hrvatski predstavnik u elitnom košarkaškom natjecanju pružio je sjajnu predstavu u KC–u Dražen Petrović srušivši veliki Maccabi.

Bila je to 23. međusobna utakmica ovih suparnika u Kupu prvaka (Euroligi) i sedma pobjeda zagrebačkog sastava.Hrvatski su košarkaši od početka treće četvrtine stalno vodili, a već su u drugoj dionici igre imali prednost od sedam poena. Tricom Davora Kusa dvije minute prije kraja za 76:67 pitanje pobjednika bilo je riješeno.

Najučinkovitiji u Ciboninim redovima bili su Kus (23), Rawle Marshall (20) i Nikša Prkačin (14), a goste su predvodili D’or Fischer (26), Lior Eliyahu (14) i Carlos Arroyo (10). Cibona je s novim trenerom i novim igračima nastavila tradiciju. Naime, u osam sezona u Euroligi nikada nije izgubila prvu utakmicu.