Oštre reakcije na rusko priznanje Južne Osetije i Abhazije

Washington – Gruzijski predsjednik Mihail Saakašvili pozvao je Europsku uniju da se na summitu idućeg tjedna jasno očituje u korist Gruzije. Izrazio je bojazan da bi mu Rusi spriječili povratak u domovinu ako bi iz nje otputovao.

Rusija samovoljno i nasilno mijenja granice Europe. Ako si to Europa dopusti jednom, Rusija će to u budućnosti ponoviti, rekao je Saakašvili u intervju za njemački dnevnik Bild dodavši kako njegova zemlja nema vojnih izgleda u odnosu na Rusiju.

Gruzijski predsjednik neće u ponedjeljak sudjelovati na izvanrednom summitu EU–a što ga je na temu krize na Kavkazu sazvala Francuska, kao predsjedajuća Unije. Ako napustim Gruziju, Rusi će zatvoriti naš zračni prostor i spriječiti moj povratak u zemlju, rekao je Saakašvili. Američki predsjednik George W. Bush osudio je odluku predsjednika Rusije Dmitrija Medvedeva da pobunjene gruzijske pokrajine Abhaziju i Južnu Osetiju prizna kao neovisne države.

Ta odluka nije u skladu s brojnim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN–a za koje je Rusija glasovala u prošlosti, a također nije u skladu sa sporazumom o primirju, sklopljenom uz posredovanje Francuske, koji je Medvedev potpisao 12.kolovoza 2008., naglasio je američki predsjednik i izrazio očekivanje da će Rusija biti dorasla svojim međunarodnim obvezama, preispitati svoju neodgovornu odluku i slijediti pristup zacrtan u sporazumu u primirju.

Glasnogovornik Bijele kuće Tony Fratto najavio je kako će SAD uporabiti veto u Vijeću sigurnosti kako bi blokirao svaki pokušaj Rusije da promijeni status Abhazije i Južne Osetije.

Rusku odluku o priznanju neovisnosti dviju gruzijskih regija odbacio je i gruzijski predsjednik Mihail Saakašvili nazvavši je u potpunosti protuzakonitom. Rusija je počinila nevjerojatnu pogrešku i nezamislivu štetu vlastitoj poziciji u međunarodnoj zajednici, no naškodila je sebi i kada je riječ o međunarodnim odnosima, rekao je gruzijski predsjednik.

Rusko priznavanje gruzijskih pobunjenih republika Abhazije i Južne Osetije nakon zapadnih zemalja osudio je i Japan. No vlada u Tokiju objavila je kako unatoč napetostima nastalima zbog rusko–gruzijske krize ne vjeruje u povratak hladnog rata između Rusije i Zapada. Rusija bi mogla imati, nakon Južne Osetije i Abhazije, druge ciljeve među kojima Krim, Ukrajinu, Moldaviju, kazao je šef francuske diplomacije Bernard Kouchner ističući da je to jako opasno.

Krim se smatrao ruskim teritorijem dok ga sovjetski čelnik Nikita Hruščov nije 1954. prepustio Kijevu u znak dobre volje.

Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko osudio je i nazvao neprihvatljivom rusku odluku o priznavanju neovisnosti gruzijskih pobunjeničkih regija i rekao je da taj potez ugrožava sigurnost na području bivšeg Sovjetskog Saveza. Ukrajinski predsjednik također je rekao da namjerava s Rusijom razgovarati o povećanju cijene najma baze u Sevastopolju na polouotoku Krimu za rusku crnomorsku flotu, što bi dovelo do novih pregovora za koje Moskva kaže da bi prekršili sporazum iz 1997.

Nakon što je ruski je parlament na izvanrednom zasjedanju u oba doma jednoglasno podupro neovisnost dviju gruzijskih pokrajina – Južne Osetije i Abhazije, to je učinio i predsjednik Dmitrij Medvedev. Potpisao je 26.kolovoza dekret kojim priznaje neovisnost dviju gruzijskih regija te pozvao druge zemlje da slijede primjer Rusije.

Potporu neovisnosti Abhazije i Južne Osetije pružio je proruski čečenski predsjednik Ramzan Kadirov. Južna Osetija i Abhazija su žrtve sustavne gruzijske agresije i imaju pravo na samoopredjeljenje. Za njih je to pitanje života ili smrti, istaknuo je Kadirov, a prenijela ruska agencija Interfax.

Odgovori