Republika Hrvatska obilježila 25. obljetnicu međunarodnog priznanja

priznanje hrvatske

Prije 25 godina hrvatsku su neovisnost zajedno priznale tadašnje članice Europske unije (EU), a Njemačka, koja je uz Vatikan odigrala ključnu ulogu u tom procesu, taj je dan uspostavila i diplomatske odnose sa Republikom Hrvatskom.

Toga 15. siječnja 1992., kada je Hrvatska postala međunarodno priznata država, Domovinski je rat bio u jeku, a gotovo trećina zemlje bila je pod okupacijom tadašnje Jugoslavenske narodne armije (JNA) i srpskih paravojnih postrojba. Na svoje tada priznate granice Hrvatska je izišla tek po završetku mirne reintegracije istočne Slavonije i Podunavlja, odnosno nakon šest godina.

Te večeri, prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman u emotivnom je obraćanju naciji, podsječa Hina, poručio: “Današnji dan – 15. siječnja 1992. – biti će zlatnim slovima uklesan u cijelu, četrnaestostoljetnu povijest hrvatskog naroda na ovome prostoru, za nas svetom tlu, između Mure, Drave, Dunava i Jadrana”.

Središnja proslava obilježavanja 25. godišnjice međunarodnog priznanja Hrvatske održana je sinoć u dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu svečanim koncertom pod nazivom “Moja domovina”. Na koncert su došli predsjednici Vlade i Sabora, te predsjednica države, svi ministri iz Vlade RH, potpredsjednici Sabora, predsjednik Ustavnog suda, pojedini bivši članovi Vlade nacionalnog jedinstva, crkveni vjerodostojnici, predstavnici braniteljskih udruga, a u ime udruge “U ime obitelji” na koncert je pozvana i dr. Željka Markić.

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović , obrativši se nazočnim, kazala je kako je 15. siječnja 1992. slavan dan u hrvatskoj povijesti, datum kojemu je doprinos dao svaki državljanin i državljanka RH i svi pripadnici nacionalnih manjina koji su branili Hrvatsku. Odala je posebno poštovanje prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu čija je vizija i hrabrost, kako je rekla, “povela u ostvarivanje onog u što je malo tko vjerovao – konačne pobjede”. “Gledamo u to kakvu Hrvatsku želimo – prva nam je zadaća osigurati dobrobit mladih u Hrvatskoj. Imamo, slavnu prošlost, geografski položaj, prirodne resurse i što je najvažnije – marljive i dobre ljude. Idemo to iskoristiti u gradnji bolje budućnosti za sve”, poručila je predsjednica. . Svoje je obraćanje završila riječima: “Vjerujem u te, zemljo moja Hrvatska”.

Premijer Republike Hrvatske, Andrej Plenković , u svom obraćanju poručio je kako je, pripremajući se za koncert – čitao dio arhive prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana i njegovu korespondenciju s akterima međunarodne zajednice. “Njegova ljubav i elan te velika državnička vještina hrvatske diplomacije dovela je do renesanse hrvatske države”, poručio je Plenković. Posebno je zahvalio braniteljima čija je žrtva utkana u to postignuće. “Danas mislim da kao društvo moramo težiti istini o našoj prošlosti, moramo dijalogom rješavati probleme svakodnevice i moramo graditi konsenzus o razvojnim gospodarskim smjernicama hrvatske budućnosti”, poručio je premijer koji je svoje izlaganje završio riječima: Živjela Hrvatska!