Hrvatska pobjedom protiv Srbije otvorila prvenstvo

hrvatska reprezentacija_euro2018

Prvog dana natjecanja na Europskom rukometnom prvenstvu u Hrvatskoj, Hrvatska je svladala Srbiju 32:22, Francuska je tijesno pobijedila Norvešku 32:31, Island je bio bolji od  Švedske 26:24 i Bjelorusija od Austriju sa 27:26.

Hrvatska rukometna reprezentacija u Splitu je otvorila Europsko prvenstvo utakmicom protiv Srbije. U rasprodanoj Spaladium Areni pred 11 000 navijača izabranici Line Červara slavili su nad Srbijom s 32:22 (14:9). Hrvatski rukometaši do svoje su prve pobjede na ovogodišnjem Europskom prvenstvu stigli nošeni sjajnom publikom koja je stvorila nevjerojatnu atmosferu i bila osmi igrač na terenu.

Napad predvođen Lukom Cindrićem, Domagojem Duvnjakom i Lukom Stepančićem odlično je funkcionirao od samog početka. Obrambeno je Hrvatska stajala u 5-1 formaciji kojoj je na čelu bio Igor Vori, a bila je agresivna i pokretljiva. Pogocima su utakmicu otvorili Ivan Čupić i Vori, a zatim su se s vanjske linije priključili Cindrić i Stepančić pa se Hrvatska brzo našla u prednosti od tri pogotka (6:3). U 18. minuti Srbija je kaznila igrača manje i pogotkom Nemanje Zelenovića smanjila na 7:6. U drugih 15 minuta utakmice izbornik Lino Červar izmijenio je kompletnu sredinu obrane u koju su ušli Željko Musa i Igor Karačić koji su se mijenjali s Cindrićem i Duvnjakom. Njihova svježina donijela je obrani novu dozu energije iz koje se Hrvatska lakim golom Manuela Štrleka vratila na +3 (10:7) u 22. minuti. Iako se Srbija ponovo približila na minus jedan, hrvatski rukometaši završavaju poluvrijeme s četiri uzastopna gola, a posljednji je sa sirenom zabio raspoloženi Stepančić kojemu je to bio peti pogodak.

Zabrinjavajuća ozljeda Duvnjaka

Izabranici Line Červara u drugom su poluvremenu nastavili tamo gdje su stali u prvom. Ponovo je počeo Čupić, pa nakon njega Cindrić i Stepančić. Hrvatska je povela prvo sa šest, a zatim i sa sedam pogodaka u 36. minuti nakon gola Željka Muse.

Srbija se približila na pet pogodaka, ali više od toga nisu mogli. Izbornik Jovica Cvetković pokušao je ograničiti hrvatski napad s „flasterom“ koji je stavio na Cindrića, ali na desnoj strani bio je efikasan Zlatko Horvat.

Reprezentaciju Srbije koliko, toliko u igri su držali Petar Nenadić, Žarko Šešum i Nemanja Ilić koji su jedini bili raspoloženi. Kako se utakmica približavala kraju tako je prednost Hrvatske rasla. Sa svojim pogocima se priključio i kapetan Domagoj Duvnjak, a s krila su lakoćom zabijali Lovro Mihić i Zlatko Horvat. Luka Cindrić koji je odigrao gotovo svih 60 minuta u napadu zadovoljan je onime što je njegova momčad pokazala na terenu: “Sigurno je bilo važno na ovaj način otvoriti utakmicu, pripremali smo se za svih 60 minuta jer smo znali da ovu utakmicu nećemo dobiti samo u prvom poluvremenu. To je i bio slučaj, ali na kraju smo slavili s, moglo bi se reći, neočekivanim rezultatom, i zato bih htio čestitati svojim dečkima za odličnu borbu od prve do zadnje minute. Igrali smo onako kako smo se dogovorili.”

Iako je njegova reprezentacija izgubila, kapetan Srbije Žarko Šešum rekao je kako je Hrvatska zasluženo slavila: “Iako smo se mučili u napadu prvih dvadeset minuta, opet smo nekako zabijali golove, poslije je napad stao i primili smo dosta golova iz kontri. Napravili su razliku i zasluženo su pobijedili. Super je bila atmosfera, navijanje sve korektno, podržavali su svoju ekipu, onako kako se i očekivalo da će biti.”

Švedska – Island 24:26

U drugom susretu Island je pobijedio Švedsku 26-24. Islanđani su sjajno otvorili utakmicu, poveli sa 8-2, a deset minuta prije kraja prvog poluvremena stigli i do prednosti od čak devet golova (14-5). Prednost Islanđana rasla je sve do 10 razlike (22-12) 20-ak minuta prije kraja. No, potom su Šveđani postigli šest pogodaka zaredom i stigli do 22-18, no na manje od četiri gola zaostatka stigli su tek u posljednjoj minuti kada su smanjili na konačnih 26-24. Najefikasniji kod Islanda bio je Olafur Gudmundsson sa sedam golova, dok je Jim Gottfridsson postigao šest pogodaka za Švedsku.

Bjelorusija – Austrija 27:26

U Poreču su snage odmjerili Bjelorusija i Austrija. Bjelorusija je upisala 11. pobjedu protiv Austrije, zaključivši utakmicu sa 27:26 (14:12) pred 600 austrijskih i oko 25 bjeloruskih navijača.

‘Zadovoljan sam utakmicom. Na početku, moji su igrači bili nervozni i možda su mogli i bolje igrati. Ali bila je teška utakmica, budući da se Austrija zaista borila sve do samog kraja’, izjavio je bjeloruski izbornik Chevtsov. Najboljim igračem utakmice proglašen je Mykola Bilyk.

Francuska – Norveška 32:31

Druga utakmica u Poreču, između Francuske i Norveške bila je repriza finalnog susreta sa Svjetskog prvenstva 2017. u Parizu. Francuzi su upisali svoju prvu pobjedu na EHF EURO 2018. Nakon velike borbe, Francuzi su s terena izašli s pobjedom 32:31 (15:17) nad Norvežanima.

Norveška trojka Tonnesen (7), Bjornsen (6) i Myrhol (5) predvodila je Skandinavce u prvom susretu na EHF EURO 2018. Na francuskoj su strani najučinkovitiji bili Kentin Mahe (8), Nikola Karabatić (4) i Michael Guigou (4).

‘Vrlo sam tužan što smo izgubili, posebno jer smo kontrolirali utakmicu 50 minuta, a onda je Francuska sve uzela pod svoje. Izgubili smo zbog vlastitih grešaka, i zato moramo trenirati više’, izjavio je norveški izbornik Christian Berge. ‘Čekaju nas dvije teške utakmice, moramo se sutra probuditi i boriti, budući da još uvijek planiramo dugo ostati u Hrvatskoj.’