Euro 2016 – Završena najljepša priča: Francuska zaustavila Island

Lars Lagerback

Završena je najljepša bajka prvenstva Europe, igrači Islanda će živjeti sretno zauvijek u srcima svih svojih sunarodnjaka, a sjećanje na najmanju zemlju koja je ikad došla do četvrtfinala Eura neće izblijediti niti kod vojske međunarodnih obožavatelja koju su pridobili hrabrom igrom, gospodskim ponašanjem i sjajnim navijanjem. Dalje ide Francuska koja je sinoć na stadionu u Saint Denisu pokazala što može.

Za prezentaciju njihove kvalitete pobrinuli su se Giroud sa dva pogotka, a po jedan su postigli Pogba, Griezmann i Payet. Strijelci za Island bili su Sightorsson i Bjarnasson. Francuska koja do ovoga susreta nije baš ulijevala veliko povjerenje, sinoć je otkrila svoj ritam u utakmici sa najviše pogodaka na turniru. Njihovi protivnici bili su najljepša priča četvrtfinala, no Francuzi su tu priču nemilosrdno završili sa čak 4 pogotka u mreži Haldorssona još u prvom poluvremenu.

Didier Deschamps dugo nije imao lakšu utakmicu za voditi s klupe, samo je morao mijenjati igrače kojima je prijetio žuti karton i suspenzija pred polufinale, a čak si je mogao priuštiti mirnoću kod defanzivnih propusta koje je njegova momčad imala u drugom poluvremenu. Takve greške ipak neće moći tako lako prihvatiti u četvrtak kada Francuze očekuje potpuno drugačija utakmica protiv Njemačke. Elf ih čeka u Marseilleu i to je derbi koji Francuzima ledi krv u žilama kada su veliki turniri u pitanju.  Sjećanja lete u Sevillu 1982., Guadalajaru 1986., pa i na Maracanu 2014., kada su Nijemci slali kući Galske Pijetlove koji protiv svjetskih prvaka nisu pobijedili u natjecateljskoj utakmici punih 58 godina! „Sigurni u sebe? Pa i nismo baš. Nijemci su svjetski prvaci i favoriti, no mi želimo ispisati novo poglavlje u povijesti francuskog nogometa.“, rekao je Olivier Giroud. Ipak, neće se Francuzi predati prije izlaska na Velodrome i svoje nade će uložiti u bezbroj kreativaca kojima Didier Deschamps raspolaže u ofenzivnom dijelu ekipe potpomognutim sinoć sjajnim Pogbom i neumornim Matuidijem. Zadnja linija obrane sa Sagnom, Evrom, Koscielnijem i, sinoć, Umtitijem nije izgledala najsigurnije protiv Islanda, dok će Nijemci zasigurno svaku grešku ovoga četverca žestoko kazniti.

Ipak, u prvom poluvremenu, Islanđani su bili podređeni u svakom pogledu, rezultat od 4:0 ukazivao je na tužan kraj lijepe priče, no na kraju rezultat 5:2 je za Island sasvim podnošljiv, uzimajući u obzir činjenicu nove standardne sramotnih poraza koje je u susretu sa Njemačkom na Svjetskom prventvu postavio Brazil. Island koji je natjerao komentatore da jako često koriste frazu „granitna obrana“, sinoć se jednostvavno nije mogao nositi sa brutalnom jednostavnošću koju su prezentirali Francuzi. Njihova igra u prvom poluvremenu uistinu je vrijedna divljenja. Matuidijev sjajni pas i Giroudov udarac bez komplikacija otvorili su utakmicu, Pogbin nebeski let donio je još jedno slavlje Francuzima, a onda su se trznula i dvojica najboljih Deschampsovih igrača na turniru, Payet i Griezmann koji nisu dopustili da golijada prođe bez njih. Čak i kod 4:0, stadion u Saint Denisu odjekivao je hakom islandskih navijača koji niti kod ovoga rezultata nisu uskratili podršku svojim ljubimcima na terenu. Drugo poluvrijeme otvoreno je pogotkom Islanđana, sjajnu loptu Sigurdssona u mrežu je pospremio Sightorsson, no samo 3 minute kasnije odgovara Giroud svojim drugim pogotkom. Konačnih 5:2 postavio je Bjarnason u 84. minuti. Igrači Islanda, istinski junaci ovoga prvenstva otišli su na posljednju haku na ovom turniru sa svojim mnogobrojnim navijačima. Ronaldo je nakon remija Portugala i Islanda rekao da ne razumije zašto se Islanđani toliko raduju bodu kada neće napraviti ništa na turniru. Četvrtfinale koje Island izborio i odigrao dostojanstveno protiv strašne francuske ekipe njihovom nogometu znači gotovo isto koliko bi, recimo, Nijemcima značilo da osvoje prvenstvo. Cristianov Portugal još je tu, još dva neriješena rezultata udaljen od osvajanja trofeja, no njegova izjava kako Island neće napraviti ništa samo je dodatno učvrstila njegov status lošeg gubitnika i možda dala islandskom brodu dovoljno vjetra u jedra za ovako veličanstven rezultat.

Ne možemo ne prokomentirati niti pretposljednju utakmicu četvrtfinala odigranu u subotu u Bordeauxu između Italije i Njemačke. U utakmici dubokih i opreznih defanzivnih linija cijelo vrijeme se činilo da će gospoda Neuer i Buffon imati značajnu ulogu na kraju. Većinu utakmice njih dvojica su stajali i čekali jer su Njemačka i Italija izgledali kao dva boksača teške kategorije sa staklenim bradama koji čekaju veliku pogrešku svoga protivnika kako bi ga nokautirali, po mogućnosti u što kasnijoj fazi utakmice. Ipak, i jedan i drugi boksač su bili dovoljno kvalitetni da sačuvaju svoju bradu i, nakon što su i jedni i drugi bili u knockdownu po jednom, nisu pomišljali riskirati bilo što. Bonucci i Ozil bili su strijelci pogodaka za 1:1. U posljednjim minutama susreta, Manuel Neuer je stajao daleko ispred svoga gola, vrlo blizu centralnog kruga, kao da je htio pokazati svoj autoritet Talijanima. Buffon je za to vrijeme imao par intervencija za zagrijavanje rukavica, a onda je počelo. Opet. Neuer je poskakivao oko svoga gola, ponovno šireći pozitivne vibracije za svoju ekipu, no prva dva jedanaesterca bila su izvedena odlično tako da niti on niti Buffon nisu upjeli obraniti. Onda je na red došao Zaza sa udarcem koji je već zauzeo svoje mjesto na listi najlošije i najčudnije izvedenih penala ikada. Slijedio je Muller sa mlakim i nezainteresiranim udarcem kakav bi Buffon obranio da ga probudite u 4 sata ujutro.  U festivalu promašaja sa bijele točke, golmani nisu niti morali briljirati.  Ipak, udarac Mattea Darmiana koji je obranio Neuer i lopta Hectora koja kao da je svojom voljom našla put ispod Gigijeve ruke poslali su Njemačku u samu završnicu još jednog velikog turnira.

Oprostili smo se od mnogo dobrih ekipa, na turniru više nećemo gledati odličnu Poljsku, toplo-hladnu Belgiju, sjajnu Italiju i junački Island. Slijede polufinalni okršaji, već prekosutra uz izravni prijenos na HOME.TV igraju Wales i Portugal a dan kasnije sastaju se Nijemci i Francuzi. A osvrt na događanja u Francuskij možete slušati u programu Radiopostaje Žepče svakog dana u 9:40 sati zahvaljujući sponzoru HT Eronet.