Euro 2016 – Osvrt na protekli vikend

euro-2016Belgija je u subotu osvojila svoje prve bodove na Europskom prvenstvu uvjerljivom pobjedom protiv Republike Irske. Romelu Lukaku postigao je dva pogotka, a još jedan dodao je Alex Witsel. Druga reprezentacija na Fifinoj rang listi i favorit mnogih za osvajanje prvenstva, ekipa Marca Wilmotsa iskupila se za neuvjerljivu igru protiv Italija koja ih je u prvom kolu koštala poraza od 2:0.

Irci su u dobrom ozračju dočekali ovaj susret nakon dobre predstave protiv Švedske u kojoj su samo zbog auto gola Clarka ostali bez 3 boda. U prvih 45 minuta činilo se kako će Belgija još jednom razočarati zbog tereta koji sve jače pritišće leđa belgijske zlatne generacije. Ipak, zlatni dečki su se u drugom poluvremenu uozbiljili i poslali Irce 3 puta u mrežu po loptu. S obzirom na plasman na Fifinoj ljestvici na kojoj je samo Argentina ispred njih, ekipa Marca Wilmotsa pokušat će zadržati pozitivnu atmosferu nakon uvjerljive pobjede protiv Irske i u posljednjoj utakmici protiv Švedske. Ova pobjeda Belgije znači da su Talijani svoj plasman u knockout fazu osigurali dok Republici Irskoj za prolaz treba čudo, pobjeda upravo nad Italijom.

Baš kada su Islanđani pomislili da su, nakon remija protiv Portugala, osigurali još jedno iznenađenje, dogodio se nesretni autogol Birkir Saevarssona i omogućio Mađarima upisivanje novog, zasluženog boda. Island je prvi zabio pogodak, sa bijele toče precizan je bio Gylfi Sigurdsson u 40. minuti susreta. Gabor Kiraly ispustio je jednu loptu u svom šesnaestercu što je prouzrokovalo gužvu u kojoj je fauliran Aron Gunnarsson. Sigurdsson je loptu poslao u jednu, Kiralya u drugu stranu i omogućio Islandu prvo vodstvo na nekom velikom natjecanju. Islanđani su se organizirano i odlučno branili do 88. minute kada je Nemanja Nikolić ubacio sa desne strane a Saevarsson loptu proslijedio u vlastitu mrežu. U poslednjoj minuti priliku je imao legendarni Eidur Gudjohnsen kada se lopta nakon slobodnog udarca odbila direktno njemu. Taj posljednji udarac otišao je desno od Kiralyevog gola tako da su dvije ekipe podijelile bodove. Mađarska ih sada ima 4, Island 2.

Nekim stvarima jednostavno nije suđeno. Osjećaj je to koji imaju navijači Portugala za Cristiana Ronalda i Euro 2016 jer, bez obzira koliko se najbolji igrač Portugala trudio, lopta jednostavno odbija ući u gol. Nakon što nije uspio zabiti Islandu, Ronaldo je proživio još 90 frustrirajućih minuta protiv Austrije u kojima je uspio zapucati i jedanaesterac. Nekim stvarima jednostavno nije suđeno. Ovaj turnir i Ronaldo imaju priliku produžiti  ili završiti svoj ne baš ugodni odnos u susretu sa Mađarskom. U dvoboju sa Austrijom, Cristiano je imao jednostavan zadatak – povesti Portugal do prve pobjede nad turniru i omogućiti im da sami odlučuju o svojoj sudbini u skupini  F. Zaustavila ih je Austrija svojim bunkerom i sjajnim golmanom. Portugal ima 2 boda, Austrija 1. Francuska i Švicarska sinoć su, u kamilici od utakmice, odigrali neriješeno bez pogodaka i tako i jedni i drugi osigurali prolaz dalje, Francuzi kao pobjednici skupine, a Švicarci kao drugoplasirani. Paul Pogba, jedna od čak pet promjena u odnosu na utakmicu sa Albanijom, bio je vrlo raspoložen i dva puta pogađao okvir gola u prvom poluvremenu. Payet, koji je susret započeo na klupi, također je pogodio gredu sjajnim volejom nakon ubačaja Mousse Sissoka.  Uz jednu sumnjivu situaciju za jedanaesterac u korist Švicaraca na samom kraju utakmice, to je otprilike sve što smo vidjeli od ne pretjerano motiviranih Švicaraca i Francuza.  Francuska ide na trećeplasiranu ekipu iz skupina C, D ili E što znači da bi, u za njih najboljem slučaju, mogli igrati protiv Republike Irske ili Sjeverne Irske. Švicarska se sastaje sa drugoplasiranom reprezentacijom u grupi C. Zasad je to Poljska, no do kraja to može biti i Njemačka, ali i Sjeverna Irska.

Albanija je upisala svoju prvu pobjedu na velikim natjecanjima. Sinoćnji susret protiv Rumunjske svojim pogotkom riješio je Armando Sadiku i upisao se u povijest albanskog nogometa. Osim tri boda, Sadikuov pogodak odškrinuo je Albancima i vrata knockout faze kojoj se nadaju sve ekipe sa 3 boda i trećom pozicijom.  Bila je i Rumunjska blizu pogotka, Andoneova greda mogla je značiti i izjednačenje i put kući za obje suprotstavljene strane. Ako Albanija uspije ući u bubanj za osminu finala kao jedna od 4 najbolje trećeplasirane reprezentacije što je vrlo teško, protivnici bi im mogli biti Engleska ili Wales, ovisno tko završi na vrhu skupine B u susretima koji se igraju večeras. Ove susrete možete pratiti u izravnom prijenosu na HOME.TV, a redovit osvrt na događanja na Euru 2016 donosimo vam svakodnevno u 9:40 na valovima Radiopostaje zahvaljujući sponzoru HT Eronetu.

Wales ima priliku zapečatiti svoj plasman u knockout fazu Europskog prvenstva u svom posljednjem susretu skupine F u Touluseu, ali najbolji Velšanain, Gareth Bale je svjestan prijetnje koju predstavlja ranjena Rusija bez trijumfa. Kasni pogodak Daniela Sturridgea uništio je nade Velšana da mogu do barem jednog boda u britanskom derbiju, ali igra i bodovi iz prvog kola protiv Slovačke daju nadu igračima Chrisa Colemana da mogu do osmine finala. Rusiji, s druge strane, treba pobjeda protiv Walesa kako bi si otvorili mogućnost plasmana u sljedeću fazu natjecanja. Ozljedama prorijeđena ekipa Leonida Slutskog uspjela je osvojiti bod protiv Engleza u samoj završnici susreta, ali su ih Slovaci porazili sa 2:1 i ostavili na posljednjoj poziciji skupine B.

Martin Škrtel je izjavio kako bi srušio kolegu iz Liverpoola, Daniela Sturridgea kada  bi ovaj večeras sam krenuo prema golu Slovačke u susretu sa Engleskom. Utakmica je to u kojoj i jedni i drugi žele osigurati prolaz u osminu finala. Slovaci se mirno pripremaju u Vichyu dok su Englezi izloženi stalnoj i uobičajenoj salvi pitanja svojih novinara zbog neuvjerljive igre u posljednja dva kola u kojima su osvojili bod protiv Rusa i u samoj završnici osigurali pobjedu protiv Walesa. Hamšik i društvo su dobru igru pokazali u oba susreta, jedino drugo poluvrijeme protiv Rusa nije bilo uvjerljivo. Susret je ovo koji odlučuje o raspletu skupine B u kojoj je još uvijek svi gaje nade da će vidjeti osminu finala.