Euro 2016 – Ne stišavaju se emocije Islanđana nakon pobjede nad Engleskom

euro 2016_island

Islanđani nisu poznati kao pretjerano emotivna nacija, ali rezerviranost stanovnika ovog otoka potpuno je nestala u još jednom njihovom vulkanu, ovoga puta u vulkanu emocija nakon povijesnih 90 minuta protiv Engleske u osmini finala ovogodišnjeg Europskog prvenstva. Da su Islanđani slavili sa 2:1, znaju i ptice na grani, no danas cijeli dan izviru nove priče o junacima ovog podviga.

U Reykjaviku, ljudi su pjevali, plakali od sreće, plesali na ulicama i pokušavali se uštipnuti da provjere sanjaju li, no susret protiv Francuske u Parizu njihova je realnost.  U zemlji u kojoj su se svi zaljubili u nogomet, prodaja dresova porasla za preko 1000 posto, nogometaši koji su zaslužni za ovaj podvig postali su istinski junaci nacije na svom prvom nastupu na završnici velikog turnira.

„Najveća pobjeda Islanda u našoj povijesti, izuzmemo li bakalarske ratove!“, bocnuo je Engleze novoizabrani predsjednik Gudni Johannesson u izjavi za The Guardian. Bakalarski ratovi su niz sukoba Velike Britanije i Islanda oko prava na ribarenje koji su trajali od 50-ih do 70-ih godina prošlog stoljeća i završili pobjedom Islanda koji je dobio ekskluzivnu zonu za ribarenje od 200 nautičkih milja. Johannesson je izabran za predsjednika u nedjelju ujutro i bio je na tribinama u Nici, zajedno sa svojom obitelji, ali ne u počasnoj loži nego na tribini među onim navijačima koji su svojim načinom navijanja zasigurno doprinijeli odličnoj igri Islanđana. Ono što se moglo čuti sa tribina stadiona u Nici je haka, borbeni poklič koji i nije karakterističan samo za Island, koriste ga i klubovi u škotskoj Premier Ligi,  no susret protiv Engleza zasigurno je popularizirao ovaj zastrašujući i impozantni način navijanja. Islandski amateri izbacili su engleske milijunaše, srce je još jednom pokazalo da je jače od bankovnog računa, ali i da vrtoglave cifre koje klubovi plaćaju za igrače apsolutno nemaju nikakvog smisla. Izbornik je zubar, napadač radi na benzinskoj crpki, a Bjarnason u ljetnom periodu inače ne igra nogomet nego radi s ocem na obiteljskoj farmi. Ako ovi dečki pobijede ekipu u kojoj nastupa čovjek koji ima tjednu plaću od 250 000 funti, što je 590 433.70 KM, pitanje koje se nameće kao logično je, vrijedi li itko na svijetu toliko novaca? Islanđani su svojim djelom pokazali da novac nipošto nije garancija kvalitete niti uspjeha i dobili vojsku navijača diljem svijeta.

Islandski premijer, Sigurdur Ingi Johannsson je izabrao Facebook kao mjesto na kojemu će izraziti svoje oduševljenje. „Kako je divan osjećaj biti Islanđanin!“, napisao je. Njegov prethodnik, Sgmundur Gunnlaugsson je izjavio: „Ako država ne dodijeli medalju časti golmanu Hannesu Halldorssonu, ja ću mu dati svoju.“

Za Engleze su se stvari razvile jako brzo. Ispali su oni, otišao Hodgson. Rooney je još uvijek tu, za sad iako bi se i to moglo promijeniti u nekoliko idućih tjedana. Nacija koja je napustila svoj europski put i u političkom i u nogometnom smislu i to u vrlo čudnim okolnostima, danas se osjeća posramljeno, ljuto i osvetoljubivo. Njihovi nogometaši su svjesni da mediji u njihovoj zemlji nemaju toleranciju za neuspjeh, neuspjeh koji je na zadnjih nekoliko turnira postao sastavni dio engleske stvarnosti. Veliki udarac zadali su im i vlastiti navijači, potaknuti pričom o Brexitu, huligani su počeli mrziti sve neenglesko i nebritansko, tako da ih je prije utakmice s Islandom čak i Wayne Rooney zamolio da ne dolaze u Francusku ako nemaju kartu za utakmicu. Zamislite koliko loši navijači morate biti da vas kapetan reprezentacije moli da ih ne dolazite podržati. Degutantne snimke engleskih huligana na kojima nude po 5 eura romskoj djeci da piju urin obišle su svijet i koštale Gordog Albiona mnogo simpatizera. Istoga trena kada je Roy Hodgson dao otkaz, počelo se nagađati o njegovom nasljedniku, spominju se Felipe Scolari, Laurent Blanc, Arsene Wenger, Alan Shearer i Slaven Bilić. Kladionice već imaju kvote za svakoga kandidata, a tko će sjesti na vruću klupu, vidjet ćemo vrlo brzo.

Sutra u 21:00 na rasporedu je prvi četvrtfinalni ogled. U Marseilleu će snage odmjeriti Poljska i Portugal uz izravni prijevos na HOME.TV. U petak sa sastaju Wales i Belgija, susret Njemačke i Italije na rasporedu je u subotu, dok će Francuska i Island svoj četvrtfinalni susret igrati u nedjelju. Sve utakmice igraju se u 21 sat. Za dobru TV sliku iz Francuske brine se HT Eronet. Uz Trio paket možete izabrati i vrhunske TV prijamnike po cijeni već od 1 KM.  

Bojan Barbarić