Euro 2016 – Modrić je u stanju riješiti utakmici i bez ulaska u igru

luka modric

Do sada smo svaki izvještaj u programu Radiopostaje Žepče radili kronološki, kako su utakmice odigravane, tim slijedom smo i izvještavali o njima. No kada netko pobijedi europske prvake, ekipu koja je bila u nevjerojatnom nizu i ekipu koja je prijetila da sruši većinu rekorda u reprezentativnom nogometu, najmanje što zaslužuje je da izvještaj sa te utakmice bude prvi na redu na Radiopostaji u Žepču.

Poljoprivreda je jedna od prvih ljudskih djelatnosti i ona nas uči da, kada nešto posadimo, moramo tu biljku okružiti stvarima neugodnog mirisa koje joj daju ono što treba da raste i dosegne svoj maksimum. Primijenimo li to pravilo na razvoj događaja u i oko nogometne reprezentacije Hrvatske posljednjih nekoliko dana, možemo zaključiti da su huliganski izgredi na utakmici s Češkom djelovali upravo kao gnojivo, i to jako kvalitetno, jer je već u sljedećoj utakmici Hrvatska procvjetala i učinila nešto što nikome u Europi nije uspjelo jako dugo. Na početku se nije činilo da će to biti velika noć za hrvatski nogomet, našli su Španjolci put do Subašićeve mreže već u ranoj fazi utakmice kada je Alvaro Morata pogodio za 1:0. Hrvatska postava sa 5 novih imena, Jedvajem na stoperskoj poziciji, Vrsaljkom na beku, Rogom u sredini, Pjacom na krilu i Kalinićem u napadu, bez Modrića, Brozovića i Mandžukića i nije ulijevala pretjerano povjerenje. Izgledala je Hrvatska impresionirano velikim protivnikom, pomalo nesigurno u obrani, a možda se i strepilo do te 30. minute za koju su najavljeni bili novi neredi na tribinama i napad na suca Cuijpersa nakon čega bi teško bilo očekivati bilo kakvu kaznu osim karte kući za Hrvatsku. Na sreću, osim muka na tribinama u toj i sljedećih par minuta, ništa se nije dogodilo. Onda je Hrvatska počela s igrom koja je jedino logično rješenje u situaciji kada za protivnika imate veliku Španjolsku, pritiskom na zadnju liniju obrane što su sjajno radili Pjaca, Perišić i sinoć maestralni Kalinić, uz Rakitića koji je vrebao iz prikrajka i u 14. minuti iz jednog udarca pogodio gredu i vratnicu. Kada bi Španjolci uspjeli dugim pasom pronaći nekoga u sredini, ova četvorica su se jako brzo vraćala na svoju polovicu i pokušavali pokriti što više prostora u sredini. Nikako ne treba zanemariti pripremu utakmice koju je dugo osporavani Čačić odradio besprijekorno.

No, vratimo se rekordima. Španjolci nisu primili pogodak u 494 minute aktivne igre na službenim natjecateljskim utakmicama. Pas Ivana Perišića i šmekerska peta Nikole Kalinića resetirali su brojač vremena iza DeGeinog gola te se na poluvrijeme otišlo s 1:1, rezultatom koji je Hrvatskoj značio drugo mjesto u skupini i utakmicu sa Italijom u osmini finala. Scenarij na koji Čačićevi izabranici nisu željeli pristati. Činilo se ipak da će Španjolci uspjeti vratiti prednost kada im je Cuijpers poklonio jedanaesterac, ali Danijel Subašić uz pomoć veze Modrić-Srna izvanrednom reakcijom obranio jedanaesterac. Jedan satirički portal je prije utakmice objavio tekst o tome kako će Sergio Ramos i Pique ostati na klupi čuvati Luku Modrića. Nisu ni znali kako opasan Luka može biti i sa klupe jer upravo je on rekao Srni u koju stranu će šutati njegov kolega iz kluba. Subašić se prije jedanaesterca od srca nasmijao, situacija koju ne viđamo baš često u nogometu, par puta trznuo Ramosa, otišao u svoju desnu stranu, prateći direktivu koju mu je došapnuo kapetan i zaustavio Ramosov udarac. U nastavku drugog poluvremena, stvari na terenu su izgledale mnogo ravnopravnije i ubrzo je Ivan Perišić u maniri Balea iz njegovih dana u Tottenhamu pogodio za 2:1! Kalinić i hrvatski Bale se sjajno razumiju i izvanredno pogađaju, jedan drugom su asistirali za pogodak, no igračem utakmice je proglašen Ivan Perišić. Španjolska nije primila 2 pogotka na jednoj utakmici na Euru punih 16 godina, od 2000.  Čačić je i nakon utakmice ostao miran, apsolvirao pobjedu nad Španjolcima, kao da je sa Dinamom slavio protiv Istre i najavio pohod na europski tron. Ako je Hrvatska bez Modrića pobijedila Španjolsku, postavlja se pitanje tko još može biti favorit protiv Vatrenih?

Situacija u skupini B je jasna, na trećem je mjestu Slovačka i ona je potencijalni suparnik Čačićevim izabranicima. U skupini E je sigurno da su na prvom mjestu Talijani, a raspodjela preostalih mjesta će ovisiti o utakmicama Italija – Irska i Švedska – Belgija koje se igraju u srijedu. Još je uvijek sve otvoreno, ali velika je vjerojatnost da iz ove skupine trećeplasirana reprezentacija neće ni ići u drugi krug. I u skupini F je još uvijek puno nepoznanica, a u posljednjem se kolu sastaju Island – Austrija i Mađarska – Portugal. Ono što je sjajno je da se Hrvatskoj otvaraju velike mogućnosti, čak i do finala jer su gotovo svi velikani  svi su velikani na drugoj strani kostura – Španjolska, Italija, Njemačka, Francuska i Engleska!

Poznato je, također, i da će u slučaju pobjede u osmini finala, Hrvatska 30. lipnja u četvrtfinalu u Marseilleu igrati protiv boljeg iz dvoboja Poljske i Švicarske.

Poljska je završila natjecanje po skupinama na drugom mjestu, iza Njemačke, s više bodova od nekih pobjednika skupina, bez poraza i to bez ijednog pogotka ili udarca u okvir gola Roberta Lewandowskog. Ovo može značiti samo jedno, Poljska momčad je u ovom trenutku vrhunska i funkcionira u svim segmentima igre. Današnja Poljska je moderna momčad, dobro popunjena na svim pozicijama igračima koji pripadaju vrhu europskog nogometa. Pogodak koji su postigli došao je nakon odlične kombinacije, a postigao ga je igrač s klupe, Jakub Blaszczykowski. Ipak, Poljska je u ovom susretu dopustila Ukrajini niz prilika koje neprepoznatljivi Ukrajinci nisu uspjeli iskoristiti i odlaze sa Eura pognute glave bez boda ili pogotka. Poljska ide dalje, u osmini finala igraju sa Švicarcima.

Nakon utakmice Sjeverne Irske i Njemačke, bez obzira na veliki broj DJ-eva i ostalih zabavljača u Parizu, Thomas Muller je bio najviđeniji zabavljač u gradu svjetlosti. Misterija je kako ovaj čovjek još uvijek nije postigao pogodak na Europskom prvenstvu iako je danas mogao postići barem tri. Sjevernim Ircima je, naravno, drago da nije jer njihove nade u prolaz u osminu finala kao najbolja trećeplasirana momčad počivaju na dobroj gol razlici. Bod je sve što im je trebalo da prođu bez razmišljanja o ostalima, no taj bod je trebalo osvojiti protiv svjetskih prvaka što im nije pošlo za rukom, no pobjeda Turske protiv Češke od 2:0 u grupi D značila je da su igrači Michaela O’Neilla osigurali još najmanje 90 minuta igre na Euru. Fantastično postignuće za ekipu koja je već postigla jako mnogo.

Pobjeda Turske nad Češkom jednako se slavila u Istanbulu i Belfastu jer je ova utakmica, osim tračka nade Turcima, donijela i potvrdu Sjevernim Ircima da će njihova reprezentacija nastupiti u osmini finala. Prije nego što su intonirane himne, jedna baklja je zapaljena iza gola Češke, a čak se i sunce odlučilo pojaviti na ovom kišnom Euru. Večer u Lensu Turcima je ubrzo uljepšao Burak Yilmaz pogotkom u 10. minuti. Drugi gol je, kako je to već postao običaj na ovome turniru pao u drugom poluvremenu, za 2:0 pogodio je Ozan Tufan i uništio snove Češke o osmini finala. Nije niti Češka bila bezopasna, imali su više šuteva u okvir gola (5-3), no Babacan je ostao na visini zadatka cijeli susret. Fatih Terim je trebao pobjedu od 4:0 kako bi popravio gol razliku i plasirao se u sljedeći krug, no to je bilo jednako nedostižno kao što će biti teško da se poklope svi rezultati koji utječu na prolaz Turske. Vrlo vjerojatno smo gledali posljednju utakmicu na turniru u kojoj su zaigrali Česi i Turci.

Danas su ponovno na rasporedu 4 utakmice, od 18:00 igraju Island – Austrija i Portugal – Mađarska, a u 21 sat sastaju se Italija – Republika Irska i Švedska – Belgija. Ibrahimović je najavio oproštaj od reprezentacije, nemojte propustiti pogledati posljednji nastup ovog velikog nogometaša za Švedsku, uz izravni prijenos na HOME.TV.  Tu je još obilje sportskih kanala i drugih zanimljivih sadržaja, a uz Trio paket izaberite sebi novi TV pijemnik za već od 1 konvertibilne marke.