Euro 2016 – Utakmicu Hrvatske i Češke obilježilo divljanje hrvatskih huligana

st etienn_02

Susret Švedske i Italije neće ostati upisan u povijest Eura kao neki sjajan dvoboj u kojemu su nogometaši umirali u ljepoti, no na kraju to nismo niti očekivali. Još jedan kasni gol na turniru odlučio je meč za ova dva suparnika i gurnuo Italiju prema osmini finala bez primljenog pogotka.

Čak 31% golova na ovome prvenstvu postignuto je nakon 87. minute. Talijansko popodne završilo je trčanjem Conteovih igrača prema tribinama i bacanjem na prsa pred svoje navijače, slaveći tako drugu pobjedu koja garantira mjesto među 16 najboljih zahvaljujući sjajnom pogotku Edera.

„Vrlo smo zadovoljni“, rekao je Conte. „Jako malo ljudi nas je smatralo dovoljno jakim da osiguramo osminu finala nakon samo dvije utakmice, a bilo je i onih koji su se pitali hoćemo li proći grupu. Bilo je nekoliko kostura u ormaru, ti duhovi iz prošlosti su možda malo utjecali na izvedbu, ali moramo biti jako sretni što smo prošli dalje.“ Ako se Švedska želi pridružiti Italiji u osmini finala, moraju u posljednjem kolu pobijediti Belgiju, a da bi to učinili, moraju popraviti igru prema naprijed. Svjestan je toga i izbornik  Erik Hamren, koji je priznao da, za početak, moraju početi šutati na protivnički gol dosta preciznije. Nakon dvije utakmice na turniru, Šveđani nemaju niti jedan udarac u okvir gola.

Kako opisati 3 utakmice koje su se odigrale na susretu Češka – Hrvatska? Kako objasniti kako iz jedne male zemlje, koja ima stanovnika koliko Španjolska nogometaša, dođe toliko talenta, rada i želje, a u isto vrijeme toliko gluposti, želje za rušenjem i podrivanjem nečijeg uspjeha?

Na prvoj utakmici sve je počelo odlično, dominacijom Hrvatske u svim segmentima igre. Malo poigravanje Subašića na početku susreta pokazalo je koliko su opušteno i samouvjereno Hrvati ušli susret sa Česima. Prilike su se nizale, niti jedna ekipa ih ne stvara više od Hrvatske na ovome prvenstvu, a onda je Perišić zabio u 37. minuti za 1:0, rezultat s kojim se otišlo na odmor. Nakon izlaska iz svlačionice, Česi su pokušali preuzeti inicijativu, no još jedna sjajna predstava hrvatskog veznog reda je to vrlo brzo riješila. Pogodak Ivana Rakitića u 59. minuti činio se kao potvrda osvajanja nova tri boda i najava možda još težeg poraza Češke. Prva utakmica završila je 3 minute kasnije kada je teren zbog ozljede napustio Luka Modrić.

Druga utakmica, ona bez Modrića, otišla je na stranu Čeha. Bez Realovog genijalca, Hrvatska je izgledala dosta ranjivo i nepovezano. Kovačić nije uspijevao učiniti niti dio onoga što je činio Modrić, nije to polazilo za nogom niti Rakitiću, kao da Čačić uopće nije uvježbavao igru bez Luke. No, ne treba biti preoštar i reći da je Češka dominirala na način na koji je to Hrvatska činila u prvom poluvremenu, više se može reći da su izlaskom Modrića stvari na terenu postale bliže ravnopravnosti. Čak i kada je Milan Škoda, čovjek kojega smo najavljivali kao jako opasnog igrača, pogodio 14. minuta prije kraja, činilo se da će Česi do drugog pogotka jako teško ili nikako. Taj pogodak kao da je malo razdrmao Hrvatsku koja je počela igrati opreznije i polako uspostavljati kontrolu nad susretom.

A onda je počela treća utakmica, na način na koji smo vidjeli već bezbroj puta, jednom bakljom. Ta prva je sletjela lijevo od Čechova gola, za njom je došla još jedna, pa još jedna i onda smo prestali brojati. Kolege novinari kažu da ih je bilo 15-ak uz pomoć jednog topovskog udara. Kretenizam se prema hrvatskom leksikonu definira kao: „slaboumnost, bolest koja se javlja zbog specijalnoga oblika insuficijencije u funkciji štitne žlijezde a očituje se obično već u najranijem djetinjstvu; u psihološkom pogledu, sveopća mentalna zaostalost“. Nazvati ove ljude kretenima bila bi uvreda za sve one koji nevini pate od ove opake bolesti. Ako je borba protiv Mamića i HNS-a cilj, teško je razumjeti kako će bacanje baklji i prekidanje utakmice reprezentacije doprinijeti toj borbi. Neće li sada odgovor Mamića na svaki napad biti: „Vi ste oni koji bacaju baklje na teren.“, nisu li okrenuli cijelu hrvatsku javnost protiv sebe i cilja za koji se bore? Jesu li ti momci svjesni da su svojom promišljenom, isplaniranom i zlom akcijom uništili sjajno ozračje oko najkvalitetnije nogometne reprezentacije koju je njihova domovina ikada imala? Kazna UEFA-e se još ne zna, Englezi i Rusi su već dobili žuti karton i upozorenje pred isključenje, što će se desiti sa Hrvatskom koju bi bilo puno lakše i financijski bezbolnije izbaciti sa natjecanja nego velikane sa žutim kartonima? Odgovor na ovo pitanje ćemo vrlo vjerojatno saznati danas. Kada je eksplozija topovskog udara odjeknula stadionom, vjerujem da nam je svima kroz glavu prošlo pitanje: „Što da je to bila bomba?“  Francuzi se, očito, dobro provode na stadionima, kolega koji je bio na ovoj utakmici kaže da nikakvog posebnog pregledanja nije bilo. Do kada će biti sreće, pa da nikome ne padne na pamet donijeti bombu na utakmicu, ostaje da vidimo. Nakon prekida u 85. minuti, susret se nastavio, no hrvatski igrači previše su energije potrošili u smirivanje te grupice zlih ljudi da bi uspjeli zadržati vodstvo. Vida je bio neoprezan u jednom skoku, igrao rukom, a sa bijele točke je precizan bio Necid u 93. minuti susreta i Hrvati su sa osvojenim bodom, crveni od srama napustili stadion, možda i posljednji put na ovome prvenstvu.

Utakmice s Eura 2016. u programu Radiopostaje Žepče i na portalu možete pratiti zahvaljujući našem sponzoru HT Eronetu, a fotografije iz St. Etienea poslao nam je Anto Marić.

{gallery}zepce/20160618_euro{/gallery}

Baš ništa nije nedostajalo španjolskom napadu u noći u kojoj su Iniesta i ekipa lagano uplovili u knockout fazu Europskog prvenstva. Potraga za formulom kojom će pobijediti Tursku urodila je plodom, Alvaro Morata je dva puta pronašao put iza Babacana, a jednom je strijelac bio Nolito. Španjolski osjećaj za ravnotežu u ekipi, sa bezbroj trokutastih formacija koje omogućuju beskrajno dodavanje, sinoć je urodio plodom i Turska je po svemu sudeći već nakon drugog kola završila svoj Euro put. Fatih Terim nije propustio iskritizirati svoju ekipu zbog, po njegovim riječima, predavanja na samom početku. Španjolskoj sada treba samo neriješen rezultat protiv Hrvatske u utorak kako bi grupnu fazu završili na 1. mjestu grupe D. Španjolci još uvijek nisu primili pogodak i jako su ubrzali igru prema naprijed u odnosu na susret sa Češkom. Branitelji titule u sinoćnjoj su utakmici izgledali jako zrelo i opasno, kao da žele osvojiti još jednu europsku krunu. Del Bosque je na teren poslao istu postavu kao i protiv Čeha, prvi puta je zaigrao sa istom postavom dvije utakmice za redom u posljednja 52 susreta na klupi Španjolaca. Nositelji novog vala talenta u španjolskom nogometu sjajno su zamijenili zvijezde koje više nisu tu.

Danas ćemo pratiti 3 susreta, od 15 sati sastaju se Belgija i Republika Irska, u 18 Island i Mađarska te u 21h Portugal i Austrija.

Belgiji je imperativ pobjeda u susretu sa Ircima, Talijani bježe 6 velikih bodova i Belgijanci u ovome susretu moraju pokazati da su ekipa, a ne skupina dobro plaćenih individualaca kako su izgledali u susretu sa Italijom. Island i Mađarska, dva iznenađenja grupe F danas će odigrati međusobni susret koji bi u slučaju slavlja Mađara, laku konjicu katapultirao u isti koš sa velikom Španjolskom i Italijom, kao ekipu koja je suvereno osigurala osminu finala. Island također ima velike šanse ako danas ponove igru koju su pokazali protiv Portugala. Posljednji susret dana onaj je Portugala i Austrije, dvije ekipe koje su na startu važile za favorite grupe a koje drugi susret dočekuju sa jednim, odnosno nijednim bodom.

Situacija je to koja obećava borbu do zadnje minute u grupi F.