Ministarstvo kulture i informiranja Srbije, u službenom priopćenju, potvrdilo je da je Javno poeduzeće Novinska agencija Tanjug prestalo postojati i da je Vlada Srbije donijela Odluku o pravnim posljedicama prestanka postojanja tog poduzeća.
Odluka je donesena nakon dva neuspješna pokušaja privatizacije ove državne novinske agencije. Član 146. Zakona o javnom informiranju i medijima Srbije, predviđa da Zakon o Javnom poduzeću Novinska agencija Tanjug prestaje važiti ili s datumom potpisivanja kupoprodajnog ugovora ili najkasnije do 31. listopada 2015. – Mi smo do ove točke dovedeni činjenicom da nije bilo zainteresiranih za kupovinu Tanjuga u postupku koji je provodila Agencija za privatizaciju – kazao je Saša Mirković, državni tajnik u Ministarstvu kulture i informiranja Srbije.
Prema navedenoj odluci, predviđa se da će svi zaposleni dobiti otpremnine u skladu s Programom za rješavanje viška zaposlenih u procesu privatizacije, kao i da će im biti plaćeno za rad i angažman u periodu do donošenja Odluke o pravnim posljedicama prestanka Javnog poduzeća Novinske agencije Tanjug.
Iza Tanjuga ostaje arhiva od 3,5 milijuna fotografija značajnijih događaja i obimna arhiva tekstova od osnivanja, a Mirković poručuje da je Ministarstvo kulture i informiranja Srbije pokrenulo postupak za očuvanje arhive Tanjuga. – Ono što mi je izuzetno važno jest da ta arhiva bude sačuvana na pravi način i da bude dostupna ljudima s obzirom da to nije samo svjedočanstvo o Novinskoj agenciji Tanjug i Telegrafskoj agenciji nove Jugoslavije, kako je glasio njen puni naziv, već je to svjedočanstvo o jednom vremenu i u krajnjem slučaju o jednom prostoru i svemu što nam se događalo u prethodnih sedamdesetak godina.
Mirković je odbacio navode da će nakon gašenja Tanjuga početi raditi nova agencija pri Vladi Srbije, istakavši da su privatne agencije Beta i Fonet dovoljne za tržište Srbije.
Tanjug je osnovan kao Telegrafska agencija nove Jugoslavije 5. studenog 1943. u Jajcu. Osnivač Tanjuga bio je Moša Pijade, a prvi direktor Vladislav Ribnikar.