Sarajevo – U Tužiteljstvu BiH u tijeku 2012. moguće je očekivati nastavak procesa optužnicama protiv Dževada Mlaće i Selme Cikotića, kao članova Ratnog predsjedništva Bugojno za zločine nad Hrvatima 1993. i odgovornih za zločine nad Srbima u selu Čipuljići 1992, piše sarajevsko Oslobođenje.
Po povratku s božićnih i novogodišnjih blagdana, u Tužiteljstvu BiH očekuju da dobiju napisanu prvostupanjsku presudu Suda BiH u bugojanskom slučaju, koju je 22. studenoga prošle godine usmeno izreklo tročlano sudsko vijeće kojim je predsjedavao sudac Davorin Jukić.
Suci su tada osudile Senada Dautovića, jednog od zapovjednika obrane Bugojna, načelnika SJS-a Bugojno i člana Ratnog predsjedništva Bugojna, na 13 godina zatvora, uz usmeno obrazloženje da je sudjelovao u dva odvojena zločinačka poduhvata, zajedno s drugim članovima Ratnog predsjedništva Bugojno: “Senad Dautović je sudjelovao u dva odvojena zločinačka poduhvata u kojima je sudjelovao veći broj osoba, uključujući Ratno predsjedništvo Općine Bugojno, čiji je predsjednik bio Dževad Mlaćo i u čijem radu su sudjelovale starješine ratnih jedinica Armije BiH”.
Opisane su tada dvije operacije. Prva je bila izdvajanje i ubijanje navodnih ekstremista među zarobljenim osobama hrvatske nacionalnosti. Kao drugi udruženi zločinački poduhvat opisano je prisilno vađenje krvi zatočenicima hrvatske nacionalnosti. Dževad Mlaćo, predsjednik Ratnog predsjedništva Bugojna i Selmo Cikotić, zapovjednik Operativne grupe Zapad Armije BiH, bili su članovi Ratnog predsjedništva Bugojna i, prema tome, sudionici udruženog zločinačkog poduhvata.
Kada u pravosnažnoj presudi Suda BiH Mlaćo i Cikotić budu imenovani kao sudionici udruženog zločinačkog poduhvata, bit će ispunjen i posljednji preduvjet za podizanje optužnice protiv ova dva bošnjačka političara.
Tužiteljstvo BiH je ranije potvrdilo da su obojica pod istragom za ratne zločine. Obojica su se više puta pojavljivali kao svjedoci na poziv obrane Enesa Handžića, koju je vodio sarajevski advokat Fahrija Karkin, a Cikotić i na poziv sudskog vijeća.
Suci su jedino njima dodijelile odvjetnike-savjetnike kako ne bi sami sebe optužili za sudjelovanje u ratnim zločinima. U tome, prema uvjerenju javnosti, odvjetnici nisu uspjeli.
RPŽ/SD