Berlin – Zapadne farmaceutske tvrtke testirale su 80-ih su godina lijekove na pacijentima, koji često o tome nisu bili obaviješteni, u bolnicama tadašnje Demokratske Republike Njemačke, piše dnevni list pozivajući se na arhivske dokumente.
Posjedujemo dokumente o ugovorima što su ih zapadne farmaceutske tvrtke sklapale s ustanovama DDR-a o testiranju lijekova, rekla je zaposlenica Njemačkog nacionalnog arhiva, čime je djelomice potvrdila pisanje lista Tagesspiegel.
Više od pedeset zapadnih proizvođača sklopilo je ugovore s ministarstvom zdravstva tadašnje istočne Njemačke o 165 testiranja lijekova između 1983. i 1989. Testiranja su mogla donijeti zaradu od 860.000 njemačkih maraka, koje su bile vrlo cijenjena deviza u tadašnjoj komunističkoj istočnoj Njemačkoj.
Lijekove su testirale grupe kao što su Bayer, Schering, Hoechst (danas spojen s tvrtkom Sanofi), Boehringer Ingelheim ili Goedecke (danas Pfizer).
Ponekad pacijenti nisu bili obaviješteni o testiranju, piše list i navodi sedam konkretnih slučajeva. Njemačka regionalna televizija MDR, koja je također istraživala to pitanje, navodi slučaj 60-godišnjeg pacijenta Gerharda Lehrera koji se liječio na intenzivnoj skrbi u bolnici u Dresdenu 1989.
Lehrer je primio specijalne lijekove, kojih tada nije bilo na tržištu, ali se tada njegovo stanje pogoršalo. Njegova supruga sačuvala je nekoliko tabletica i naknadnim ispitivanjima pokazalo se da je primao placebo za studiju koju je naručila tvrtka Hoechst.
RPŽ/H