Zagreb – Premijer Ivo Sanader potvrdio je da je Slovenija otkazala susret dvojice premijera. Sastanak Sanadera i njegovog slovenskog kolege Boruta Pahora trebao se održati 28.travnja u Trakošćanu. Premijeri su razgovarali telefonski i dogovorili su se da će se sastati početkom svibnja. Obje strane održat će konzultacije u vezi novog i konačnog prijedloga povjerenika Ollija Rehna za rješenje graničnog pitanja.
Rehnov konačni prijedlog – prihvaćena hrvatska stajališta
Smatramo da nije dobro da u ovom trenutku ne dođe do sastanka, ali ako je tako odlučila Slovenija, ona na to ima pravo. Za sastanak je potrebno dvoje, rekao je Sanader na sjednici Vlade. Naglasio je, međutim, da bi daljnja blokada hrvatskih pregovora bila neprihvatljiva i antieuropska.
Pahor je, u stanci sjednice slovenske vlade, izjavio da je njegov susret sa Sanaderom odgođen kako bi Ljubljana mogla temeljito prosuditi sadržaj najnovijeg Rehnovog prijedloga. Dodao da je o tome već razgovarao s predsjednikom Danilom Tuerkom, a idući tjedan želi o tome razgovarati i s predsjednicima stranaka. Vlada bi o tome i mogućim dopunama raspravljala na sjednici idući četvrtak te ga dostavila na raspravu u parlamentarni odbor za vanjsku politiku.
Slovenski ministar vanjskih poslova Samuel Žbogar kazao je nakon sjednice Vlade da Rehnov prijedlog sadrži mnoge primjedbe koje je iznijela Slovenija, ali i elemente o kojima će Ljubljana morati postići širok konsenzus. Odbio je nagađanja da je Rehn postavio rok objema stranama da se dogovor postigne do sredine svibnja. Potvrdio je, međutim, da je dogovoren nov sastanak obaju ministara vanjskih poslova s Rehnom u početku idućeg mjeseca. Žbogar je zanijekao i da je prijedlog ponuđen po načelu uzmi ili ostavi.
Hrvatska zbija redove
Sanader je izvijestio je da je o slovenskom otkazivanju sastanka danas razgovarao s predsjednikom Stjepanom Mesićem. Najavio je da će se ovih dana sastati s predsjednicima parlamentarnih stranaka, kako bi ih izvijestio o Rehnovom prijedlogu. Ocijenio je da prijedlog ide u dobrom smijeru te pozdravio uključivanje europske trojke.
Naglasio je da će Vlada učiniti sve kako bi se pregovori deblokirali, a ministre je pozvao da na vrijeme obavljaju poslove vezane uz prilagodbu zakonodavstva i ispunjavanje mjerila, kako bi Hrvatska mogla spremno dočekati međuvladinu konferenciju u lipnju, dođe li do deblokade. Najavio je i da će tražiti što skorije otvaranje 23. poglavlja, o pravosuđu, jer je, kaže, Hrvatska tu učinila sve.
Prema nekim izvorima, pristanu li Hrvatska i Slovenija na najnoviji Rehnov prijedlog, pregovori bi mogli biti odblokirani potkraj svibnja. U Uniji se sve glasnije čuje poruka da granični spor Hrvatske i Slovenije ne smije biti argument za blokadu pregovora. Iz izvora bliskih Vladi doznajemo da je i ovaj, Hrvatskoj najprihvatljiviji Rehnov prijedlog zapravo rezultat višemjesečnih napora tihe diplomacije i lobiranja. Isti izvor tvrdi da su Francuzi najzaslužniji za ovaj prijedlog koji je razočarao slovensku Vladu.
Slovenski mediji o Rehnovu prijedlogu
Do sada najvažniji sastanak Rehna s dvojicom ministara, na kojem su održane konzultacije o rješenju graničnog spora, odvijao se u potpunoj medijskoj pomrčini, piše ljubljansko Delo. Izostanak informacija tumači činjenicom da je sastanak održan samo dva dana prije datum koji je češko predsjedništvo EU–a planiralo za održavanje pristupne konferencije s Hrvatskom, u nadi da bi na njoj moglo biti otvoreno nekoliko poglavlja, što bi omogućilo nastavak pristupnog procesa Hrvatske prema članstvu u EU–u.
Dnevnik spominje optimizam u nekim sinoćnjim izjavama nakon sastanka – da su Slovenija i Hrvatska blizu dogovora koji bi riješio granični spor i omogućio deblokadu pregovora. No podsjeća na izjavu premijera Boruta Pahora da bi slovensko–hrvatski dogovor o rješenju pitanja granice trebao biti vodonepropusan kad je riječ o jamstavima da Hrvatska neće prejudicirati granicu, kako bi Ljubljana poduprla nastavak pregovora.
Ljubljansko Delo najavilo je da će u sutrašnjem broju objaviti razgovor s Marttijem Ahtisaarijem, koji se spominjao kao mogući posrednik u sporu između Ljubljane i Zagreba.