Vlada odlučila: Uljanik radnicima, Brodosplit DIV-u, Kraljevica u stečaj

Zagreb – Vlada je na današnjoj sjednici donijela odluku o svih pet brodogradilišta, s time da je samo za dva pronašla novoga vlasnika.

Najbolje je prošao pulski Uljanik koji će se dati u ruke radnicima. Privatizacija jedine borodograđevne kompanije koja je poslovala s dobiti ići će u dvije faze. U prvoj fazi po povoljnim uvjetima ponudit će se dionice radnicima, pod uvjetom da preuzmu 39 posto kompanije. U drugoj fazi, kroz izdvanje novih dionica inicijalnom javnom ponudom tražit će se svježi kapital na tržištu.

Brodosplit je pronašao novog vlasnika u samoborskom DIV-u. »Nakon niza godina procjene prespektiva odlučili smo se za DIV jer smatramo da je riječ o tvrtki koja misli raditi brodogradnju. DIV je obvezan u idućih pet godina uložiti preko dvije milijarde kuna u razvoj poslovanja, a država na sebe preuzima sve obveze iz prethodnih razdoblja i isplatu otpremnina radnicima koji će biti višak. Važno je da je zemljište svih brodoradilišta državno, a ono služi za gradnju brodova. Procjenili smo da DIV u tome ima motiv, a da su motivi drugog ponuditelja – iako legitimni i ne protuzakoniti – različiti od vladinih«, izjavio je premijer Zoran Milanović te najavio da država odbija ponudu Danka Končara za Brodotrogir i Kraljevicu, dok je Končar sam odustao od privatizacije 3. Maja.

Prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić pojasnio je da je odluka donesena zbog nedostatkih jamstava, jer je Končar zapravo ponudio samo jamstva tvtke Jadranska ulaganja koja ima svega jednog zaposlenika i 80 tisuća kuna temeljnog kapitala, a iz poslovanja ima stvoren negativni kapital od 3,4 milijuna kuna.

Brodotrogir i 3. Maj pričekat će još 90 dana na rješenje o privatizaciji i restrukturiranju. Milanović kaže da Kraljevica, nažalost, ide u stečaj.

Iako su iz Vlade više puta ponavljali da je Dioki privatna kompanija i da nemaju utjecaja na razrješenje njihovih problema, Vlada je ipak pokrenula komplicirani proces dogovora najvećih vjerovnika koji je rezultirao dogovorom o ulasku vjerovnika u vlasničku strukturu Diokija.

Najveći vjerovnici su banke koje potražuju 785 milijuna kuna. Iako u Vladinoj odluci nije navedeno o kojim je bankama riječ, u javnosti se navodi da je najveći vjerovnik Hypo banka.

HEP i HŽ Cargo dobili su naputak da provedu potrebne radnje za ulazak u vlasnički kapital Diokija na temelju kojih će naplatiti oko 90 milijuna kuna potraživanja.

Vlada je u setu rješenja za državne tvrtke ponudila i ono za Dalmacijavino. Tvrtka ide u stečaj jer, prema Čačićevim riječima, ponuditelj Traubi-international odnosno njegov predsjednik Salomon Berkowitz nije dao kvalitetnu garanciju. O tome je Čačić zaključio da je Berkowitz odustao od preuzimanja Dalmacijavina, pa tvrtku koja je kulminirala preko milijardu kuna gubitaka šalje u stečaj. To ipak ne znači kraj Dalmacijavina, jer Vlada obećaje da će se nastaviti raditi tijekom stečaja s preustrojem.

RPŽ/V

Odgovori