Vlada: deset ‘zapovijedi’ za spas Hrvatske

Zagreb – Premijer Ivo Sanader je na sjednici Vlade u četvrtak kao prvu od deset antirecesijskih mjera najavio rebalans državnog proračuna u drugoj polovini ožujka u svrhu makroekonomske stabilizacije.

Svjetska financijska kriza ne može nikoga zaobići, pa tako ni Hrvatsku, a kako su neke postavke dosadašnjeg modela otvorenog tržišnog gospodarstva i dovele do sadašnje krize, potrebno je promijeniti model u solidarno tržišno gospodarstvo, koji će biti učinkovitiji.

Tako i mi u ovoj krizi ne možemo dopustiti da se neke bogate interesne grupe nastave bogatiti i zbog toga je i Vlada, kao i HNB, bila protiv rušenja tečaja domaće valute, kao i protiv podizanja kamatnih stopa – ustvrdio je predsjednik Vlade, dodavši kako “nije vrijeme za oklijevanje, već za odlučno djelovanje”.

Kao drugu antirecesijsku mjeru Sanader je najavio smanjivanje neporeznih nameta, njih 215, poput naknada za Hrvatsku turističku zajednicu, Hrvatske šume i slično, dok je kao treća mjera definirano uvođenje roka od 60 dana za javna poduzeća za plaćanje svojih obveza.– Prema planovima 19 javnih poduzeća, moguće su uštede od dvije milijarde kuna i to je do sada najveća antirecesijska mjera – rekao je premijer.

Četvrta mjera odnosi se, rekao je predsjednik Vlade, na povećavanje iznosa državne potpore poduzećima za koje ne treba mišljenje Agencije za zaštitu državnog natjecanja, s 200 tisuća na 500 tisuća eura. Prema njegovim riječima, to je u skladu s kriterijima Europske komisije u sklopu pravila koje se zove “deminimis”.

Udar na birokraciju

Kao petu mjeru premijer je naveo povećanje kreditnih linija Hrvatske banke za obnovu i razvoj u iznosu od 400 milijuna eura, a taj će se novac pokušati dobiti kreditima od financijskih institucija poput Europske investicijske banke. Ivan Šuker, ministar financija, kao šestu je mjeru iznio projekt jačanja turizma, rekavši da će Ministarstvo turizma do kraja ožujka morati donijeti akcijski plan kojim bi se stvorili uvjeti za snažniji turistički zamah.

Vlada u sklopu te mjere predlaže svim školama da maturalne i druge izlete organiziraju u Hrvatskoj, te apelira na sve tvrtke, pogotovo one koje su subvencionirane iz proračuna ili drugih državnih tijela, da koriste hrvatske proizvode.

U sklopu sedme mjere, koja se odnosi na olakšavanje ulaska stranih investicija, Šuker je kazao kako će lokalna samouprava morati u roku od 45 dana dati dozvolu za početak rada investitorima čija će investicija biti veća od 10 milijuna eura. – Trebamo eliminirati birokraciju kako bi se kvalitetnim investitorima maksimalno olakšalo investiranje – napomenuo je Šuker, dok je Sanader dodao kako ne smijemo pasti na birokratskim preprekama.

Osma mjera odnosi se na to da će država subvencionirati kamate na stambene kredite za 13 tisuća novih stanova koji su trenutačno na tržištu, a za koje nema kupaca, ali s tim da bi se u taj projekt trebale uključiti i banke smanjivanjem kamata i građevinski investitori smanjivanjem cijene stanova. – Mislimo da će ova mjera pridonijeti oživljavanju građevinskog tržišta koje je trenutačno u zastoju, za što je najbolji dokaz da su sve ciglane ugasile peći u prosincu prošle godine – naglasio je Šuker, dodavši kako će država subvencionirati kamate onim građanima koji prvi put kupuju stan.

Deveta mjera odnosi se na jaču kontrolu uvoznih proizvoda, dok će deseta mjera biti podređena održavanju životnog standarda socijalno ugroženih skupina.

Odgovori