Zagreb – Odlukom Ustavnoga suda Boljkovcu je automatski ukinut i pritvor te je odmah trebao biti pušten na slobodu. Boljkovac se, podsjetimo, zbog narušenog zdravlja već desetak dana nalazi u zatvorskoj bolnici u Svetošimunskoj.
Ustavni sud je usvojio tužbu Boljkovčeva odvjetnika Ante Nobila koju je prije tjedan dana podnio smatrajući kako je u slučaju Boljkovca primijenjen krivi zakon o kaznenom postupku (ZKP). Naime, postupak protiv Boljkovca pokrenut je na osnovi odredaba staroga ZKP-a, premda je novi zakon već bio na snazi – od 1. rujna ove godine. Obrazloženje za primjenu staroga zakona tužiteljstvo i policija našli su u činjenici da su se u slučaju istraživanja partizanskih ratnih zločina na području Karlovca i Duge Rese već prije stupanja na snagu novoga ZKP-a provodile istražne radnje, te bi pokretanje istrage protiv Boljkovca zapravo bio samo nastavak tih radnji i sukladno tome primjenjivao bi se stari zakon. No, kako je bila riječ o istražnim radnjama protiv nepoznatog počinitelja, a ne konkretne osobe, Ustavni sud je zaključio kako istraga protiv Boljkovca ne može biti nastavak već ranije provedenih istražnih radnji, nego se mora raditi o novoj istrazi koja mora biti provedena po zakonu koji je trenutno na snazi, dakle novome ZKP-u.
»Kad bi se prihvatilo tumačenje nadležnog sudskog vijeća, tada nijedan pojedinac ne bi bio u mogućnosti s razumnim stupnjem izvjesnosti predvidjeti svoju pravnu sudbinu jer bi u pitanju primjene pravnih pravila vladala opća pravna nesigurnost: nadležnim bi tijelima bilo omogućeno svakog pojedinca u svako doba povezati s nepoznatim počiniteljima iz istražnih zahtjeva, koji mogu biti i godinama stari, i na toj im osnovi oduzimati slobodu u skladu s pravilima koja su važila u vrijeme izdavanja tih zahtjeva. Tu bi prestala vladavina prava, a započelo bi arbitrarno lišenje slobode«, navodi Ustavni sud u odluci.
Pokretanje i otvaranje istrage protiv Boljkovca po starome zakonu bilo je jedno od najkomentiranijih slučajeva u pravosudnim krugovima, a većina pravnih stručnjaka s kojima smo razgovarali osporavala je mogućnost procesuiranja po starome zakonu. Također, ovakav način procesuiranja Boljkovca mnogi su dovodili u politički kontekst i stavljali ga u fokus navodnog sukoba između aktualnog ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka – koji je često u svojim izjavama apostrofirao navodne partizanske zločine nakon Drugoga svjetskog rata – s glavnim državnim odvjetnikom Mladenom Bajićem.
Naime, prema starom ZKP-u inicijativa za nečiji kazneni progon dolazi od policije, dok je prema novome ZKP-u spiritus movens svih istraga Državno odvjetništvo. Međutim, nakon Boljkovčeva uhićenja policija je priopćila da je cijeli slučaj Boljkovac istražen u suradnji s Državnim odvjetništvom, a činjenica je i da je zagrebačko Županijsko državno odvjetništvo prihvatio policijsku kaznenu prijavu i protiv Boljkovca podnijelo istražni zahtjev. Hoće li ponavljanje istrage u istom predmetu, nakon što je Ustavni sud ukinuo istragu po starome ZKP-u, po novome ZKP-u zatražiti i zagrebački ŽDO otvoreno je pitanje. Ustavni sud je u svojoj odluci spomenuo i takvu mogućnost.
»U tom bi slučaju državni odvjetnik prethodno morao donijeti nalog o provođenju istrage protiv podnositelja ustavne tužbe u postupku koji propisuje novi ZKP. Međutim, sve te eventualne buduće radnje izravno ovise o tome jesu li za to ispunjene zakonske pretpostavke propisane novim ZKP«, navodi se u odluci.
Priopćenje Ministarstva unutarnjih poslova
Ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je u utorak navečer da odluka Ustavnog suda o ukidanju istrage protiv Josipa Boljkovca »ne znači odbačaj kaznene prijave niti odustajanje od daljnjeg kaznenog postupka« te je odbacilo izjave odvjetnika Ante Nobila da su »u predmetu protiv Boljkovca primijenjene odredbe starog zakona o kaznenom postupku zato što je to odgovaralo ministru Tomislavu Karamarku u njegovoj predizbornoj kampanji«.
»Radi objektivnog informiranja javnosti potrebno je istaknuti da ministar unutarnjih poslova, kao i bilo tko iz sustava policije, nije bio ovlašten donijeti spomenutu odluku«, stoji u priopćenju u kojem MUP reagira na izjave odvjetnika Ante Nobila danih nakon odluke Ustavnog suda o ukidanju pritvora i istrage protiv Josipa Boljkovca.
Boljkovčev odvjetnik Nobilo medijima je danas izjavio kako je »primijenjen stari zakon samo zato jer po novome ne bi bilo osnove za pritvor protiv Boljkovca« te da se »sada vidi da je cijeli postupak pokrenut zato što je ministru policije Tomislavu Karamarku i zamjeniku ravnatelja policije Milijanu Brkiću trebao spektakl pred izbore«.
MUP navodi da je nakon kriminalističkog istraživanja, policija podnijela kaznenu prijavu nadležnom Županijskom državnom odvjetništvu te uhićenika dovela u Istražni centar Županijskog suda u Zagrebu. Nakon ispitivanja, osumnjičeniku je istražni sudac odredio mjeru pritvora. Ovakva dinamika procesuiranja rezultat je konzultacija sa Županijskim državnim odvjetništvom u Zagrebu, a ne autonomna odluka policije, ističe MUP.
Također napominje da je, nakon privođenja, istražni sudac gotovo mjesec dana vodio istragu na čiji tijek i dinamiku policija kao i Ministarstvo unutarnjih poslova nemaju nikakav utjecaj.
RPŽ/V