Mostar – “Znamo gdje, kojim danima i kako se kupuju grla zaražena brucelozom. Imamo popis trgovaca zaraženim grlima. Napravit ćemo im čeku, kako to naš narod kaže, jer ono što rade ti ljudi, strašno je”, potvrđuje za Večernji list Ibrahim Tirak, direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove, i najavljuje najveću akciju suzbijanja trgovine životinja zaraženih brucelozom do sada.
Naime, s pojavom bruceloze u BiH cvjeta tržište i krijumčarenje oboljelom stokom, živom ili mrtvom. Temeljite provjere pokazale su da se na crnom tržištu od stočara oboljela ovca kupuje za tek 10 do 20 KM, da bi, potom, bila prodana u jednoj od županija u Federaciji BiH za 100 do 150 KM. Iako se već sada spominje devet najvećih trgovaca, radi zaštite najavljene akcije federalni inspektorat nije mogao otkriti gdje su i najveća žarišta trgovine zaraženima ovcama.
Ipak, najavljuje se da će krijumčare zaraženih ovaca i koza loviti oko 30 veterinarskih inspektora iz oba entiteta, pa čak i specijalna policija. Inače, trgovina zaraženih grla u BiH postala je unosan biznis, a procjenjuje se da mjesečna zarada vodećih krijumčara bolesne stoke premašuje 20.000 KM.
Koliki je problem bruceloza u BiH, pokazuju i zastrašujući brojevi samo u prvoj polovici ove godine eutanazirano je 12.500 oboljelih grla, što je dvostruko više nego cijele prošle godine.
No, podaci federalne inspekcije pokazuju kako bi ove godine moglo biti eutanazirano više od 15.000 ovaca i koza, a tome u prilog ide i izjava Stjepana Prgometa iz Veterinarske jedinice Mostar, koji podsjeća da je tek oko 30 posto grla/stada u Federacije BiH veterinarski pregledano na tu bolest. Pitanje kamo s tisućama lešina eutanazirane stoke, ovaca i koza, tek se treba riješiti.
Problem je gdje zakopati toliku mrtvu stoku, a kao najprihvatljivije rješenje nameće se žurna nabava palionice zabrinuti su u federalnoj inspekciji.