Mostar – Prodajem kuću u Bihaću koja se nalazi u naselju Luke u Ulici Rasima Delića bb, glasi oglas na jednome od internetskih portala namijenjenih za prodaju nekretnina.
Kuća, dakako, nije problem, nego naziv ulice koja nosi ime ratnog zločinca i bivšeg načelnika ‘Generalštaba’ Armije BiH kojega je Međunarodni sud u Haagu proglasio odgovornim za zločine počinjene tijekom rata u BiH piše Vecernji.ba. No, ovo se u dijelu javnosti uopće ne smatra ‘incidentom’, provokacijom ili ne daj Bože veličanjem ratnih zločina i zločinaca, kao što se to redovito pridjeva drugima i drukčijima te se zbog toga pokreću prave medijske i političke harange.
Ponajprije se to odnosi prema Hrvatima, čija je politika često nedorečena, mediji i javnost neizgrađeni i nespremni na otvorenu i argumentiranu raspravu. Najčešće je na stupu srama oko nazivlja ulica, i to s pravom s obzirom na ustaške zločince, bio Mostar, zbog Mile Budaka, Jure Francetića, Vokića i Lorkovića. A ti nazivi su se koristili kada bi se Mostar nastojalo dublje gurnuti u probleme. No, neshvatljiva je šutnja bošnjačkih institucija, političkih struktura i medija na, u najmanju ruku, prijeporne osobe i pojedince iz bliže i dalje povijesti koje se pokušalo lažima oprati od negativnog povijesnog nasljeđa. Slično je stanje i s javnošću, medijima i političkim strukturama u RS-a.
Tako je posve normalno da se u Sarajevu u općini Stari Grad jedan most nazove po sultanu Mehmedu II. Fatihu, kojemu se čak klanjaju i pojedini članovi katoličkog klera unatoč činjenici da je osvojio i uništio bosansku srednjovjekovnu državu, te na prijevaru zarobio i pogubio posljednjeg bosanskog kralja. Njegov osvajački pohod na Bosnu bio je praćen pravim genocidom nad uglavnom kršćanskim stanovništvom, pljačkom i pustošenjem. U Sarajevu se veličaju i druge otomanske vođe poput Mehmed-paše Sokolovića koji je simbol tadašnje okupatorske vlasti i danka u krvi. Samo nekoliko kilometara dalje u Istočnom Sarajevu je ulica četničkog vođe Draže Mihailovića, jednoga od najvećih ratnih zločinaca iz II. svjetskog rata. I dok su u Banjoj Luci nazivi ulica uglavnom očišćeni od Bošnjaka, isto se dogodilo i u Zenici, što svjedoči o jednoj novoj povijesti koja se i tim simboličnim potezima nastoji nametnuti. No, nije sve crno u tim promjenama. Svjedoči to odluka banjolučkih vlasti da ulice nazovu po poznatim glumcima i komičarima Miodragu Petroviću Čkalji i Pavlu Vujisiću.
RPŽ/VL