Uhićen najveći srpski tajkun, obogaćen prodajom hrvatske hrastovine u suradnji s Arkanom i vezama s Miloševićem

Beograd – Radna skupina Kriminalističke policije MUP Srbije privela je u srijedu prije podne Miroslava Miškovića, vlasnika ,”Delta holdinga” i najbogatijeg Srbina, njegovoga sina Marka te još osam osoba, među kojima je i Milo Đurašković, vlasnik “Nibens grupe”.

Otac i sin Mišković, kao i Đurašković, terete se da su na nezakonit način došli do 30 milijuna eura koristi, izvlačeći ta sredstva iz tvrtki za izgradnju cesta, a ostali uhićeni sumnjiče se za sudjelovanje u nezakonitim radnjama. Određeno im je zadržavanje od 48 sati.

Republički tužitelj za organizirani kriminal Miljko Radisavljević izjavio je za RTS da su prema navodima kaznene prijave Miroslav Mišković, njegov sin Marko i Milo Đurašković u vremenu od 2005. do 2010.godine kao suvlasnici u privatiziranom poduzeću za puteve iz Niša, a preko njega i još nekoliko takovih poduzeća u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Vranju, neosnovano iz tih poduzeća za izgradnju cesta izvlačili novac i prisvojili imovinu u vrijednosti od 2 milijarde i 800 milijuna dinara, što je oko 30 milijuna eura.

Zaprijetio potpredsjedniku Vlade

Mediji su odmah nakon uhićenja ove grupe javili kako je Miroslav Mišković po dolasku u policiju zaprijetio prvom potpredsjedniku srbijanske Vlade Aleksandru Vučiću, koji je i najavio njegovo uhićenje u akciji borbe proziv korupcije u Srbiji ističući kako “nitko ne može biti jači od države, pa niti Mišković”. Prema navodima nekih medija u Srbiji, Mišković je po dolasku u policiju zaprijetio Aleksandru Vučić kako “neće dočekati gostovanje na RTS u srijedu navečer” te je zaključio da on (Mišković) “neće biti dugo zadržan u pritvoru”.

Odmah se oglasio i odvjetnički tim Miroslava Miškovića koji negira bilo kakove prijetnje i objašnjava kako je Mišković navodno rekao da Vučić ,”ne bi mogao doći gostovati u srijedu na RTS” da ga “nije uhitio”. Međutim, ravnatelj policije Milorad Veljović potvrdio je da je prijetnja izrečena, zbog čega je osiguranje prvog potpredsjednika Vlade podignuto na najvišu razinu.

Vučić je povodom ove navodne prijetnje izjavio kako “razumije Miškovića” koji je prijetnju “izgovorio u bijesu” te da mu nije potrebno pojačano osiguranje, jer i sa postojećim “teško izlazi na kraj”.

Vučić je objasnio da je uhićenje Miškovića, oca i sina, kao i grupe uhićenih vezano samo za “,Nibens grupu” koja se navodi kao jedna od 24 kriminalne privatizacije u Srbiji, čije raščošćavanje traži i EU. Dodao je da se protiv Miškovića i njegovoga sina vode predistražni postupci za druga kaznena djela u čijem su počinjenju sudjelovali te da se istražuju njihove veze i zajednički poslovi sa jednim od najvećih balkanskih narkobosova Darkom Šarićem, koji je u bijegu.

U okviru ispitivanja 24 sporne privatizacije u Srbiji najavljena su nova spektakularna uhicenja – od tajkuna pa do  članova bivših i skorašnjih vlada.

Nešto prije uhićenja u srijedu Miroslav i Marko Mišković te Milo Đurašković davali su izjave pred istražnim timom Krimi policije u svojstvu građanina i nakon četverosatnih ispitivanja pušteni su kućama. Mediji su špekulirali da su u tim istragama  jedni druge teretili, a Mišković se, navodno, za vrijeme davanja iskaza pred istražiteljima “znojio i mucao”,  jer mu samo za ovo krivicno dijelo prijeti kazna od 17 godina.

“Zaboravio” platiti Arkana

Carstvo najbogatijeg Srbina, Miroslava Miškovića procijenjuje se na oko tri milijarde eura. Svojevremeno je u njegovim tvrtkama radilo i više od 20.000 uposlenih, a njegovi poslovi vođeni su u Moskvi, Nikoziji, Pekingu, Milanu, Sibiru… U širokom je luku zaobilazio Hrvatsku, jer je, pretpostavlja se, postojao sporazum sa tajkunima iz Hrvatske da u  te “vode” ne ulazi, kako ne bi došlo do situacije “mala bara puno krokodila”.

No, priča se da je jedan od poslova u Hrvatskoj jako zainteresirao Miškovića i to 1995. godine kada su iz slavonskih šuma odvoženi tisuće kubika slavonskoga hrasta. Te godine Mišković je i otet, a prema pisnju beogradskog Tabloida priča glasi , da je “zaboravio” isplatiti “partnere” u tom poslu, već je sam “brao vrhnje” izvozom slavonskoga hrasta u Grčku. Ti “partneri” nimalo nisu bile naivne osobe: zamjerio se Zemunskom klanu i Željku Ražnatoviću Arkanu, a “zaboravio” je platiti i dug Jedinici za specijalne operacije Milorada Ulemeka Legije, nazvane “eskadronom smrti” Miloševićevog režima, koja je osiguravala ovaj import-eksport posao Miroslava Miškovića.

Mišković je rođen 1945. godine, završio je Ekonomski fakultet, a prije uspona koji počinje 1990. godine bio je financijski inspektor u središnjoj Srbiji. Dogurao je do potpredsijednika srpske Vlade koju je vodio Mirko Marjanović, a 1991. godine osniva tvrtku “Delta M”.Tumači se da su tri vrha grčkog slova “delta” pripadala timu “tri m”: Milošević, Marjanović, Mišković, a oni zluradiji tumačili su kako je Mišković tako nazvao tvrtku zbog poltronstva šefu države pa su ta “tri m” u naslovu zbog Mirjane, Marka i Marije Milošević.

“Tajno blago” Slobodana Miloševića

Potpora Milosevićevog režima uzdigla je Miškovića do današnjih visina. Špekulacije tabloida idu dotle da tvrde kako Mišković nikada nije prestao koristiti “tajno blago” Slobodana Miloševića, ali to još nitko nije uspio dokazati.

Navodno se bavio švercom jeftino kupljenih konja iz SAD u Nizozemsku, otkupom automobila, stoke, bicikla, hladnjača, prodajom poslovnog prostora, kupnjom i prodajom banaka, razvijao je lanac trgovina i hipermarketa… Zidao je “imperiju” koja danas “uzvraća udarac” prvom potpredsjedniku srpske vlade Aleksandru Vučiću priopćenjem da je “sigurna u zakonitost poslovanja Miškovića”.

Sada još samo da to prihvati i istražni tim, koji danonoćno raspreda slučajeve slične Miškovićevom u “srpskoj hobotnici” koju predvodi najmoćniji srpski političar Aleksandar Vučić. Usput Vučić ubire političke bodove ne zaboravljajući pri otvaranju sličnih slučajeva spomenuti kako “nitko ne može otimati i krasti od naroda”, znajući da ta populistička matrica donosi svakim danom nekoliko novih bodova u trci popularnosti u Srbiji.

RPŽ/SD

Odgovori