Iz Udruge Zavjet u Bosni i Hercegovini, podružnica Banja Luka – Bobovac dobili smo otvoreno pismo koje prenosimo u cijelosti:
“Ni naslutiti nismo mogli što će izazvati priopćenje za javnost o diskriminaciji stradalnika rata iz redova HVO-a na prostoru općine Žepče, ali događaji koji su nakon toga uslijedili govore da se oko stradalnika rata itekako vrše mutne radnje i da je određenim strukturama itekako stalo da se o tome ne govori.
Nakon što je javnost upoznata s problemom ukidanja zdravstvenog osiguranja stradalnicima HVO-a koji, kao takvi, dio svojih primanja dobivaju iz Hrvatske po osnovi međudržavnog sporazuma s Republikom Hrvatskom, a svoja temeljna prava, kao što su stambeno zbrinjavanje i zdravstveno osiguranje, ostvaruju u svojoj matičnoj državi, Bosni i Hercegovini, općinske strukture tražile su od predsjednice HVIDRA-e Žepče da se ogradi od tog dopisa, iako je i njoj samoj kao 100% invalidu Domovinskog rata, zajedno s djecom i suprugom 60% invalidom Domovinskog rata oduzeto pravo na zdravstveno osiguranje.
Budući da je ona takav prijedlog odbila uz napomenu da je i sama pokrenula pravni postupak za dokazivanje svojih prava, krenula je lavina pritisaka na nju kao predsjednicu HVIDR-e: pokušavaju je nasilno smijeniti, nazivaju je kriminalkom i radi se neviđen pritisak na nju na sjednici predsjedništva HVIDR-e, tako da su neki članovi predsjedništva ne mogavši više slušati verbalni teror, a nemajući snage ili hrabrosti da stanu u obranu svoje predsjednice, napustili sjednicu.
Dva dana nakon toga, na parkiralištu ispred ureda HVIDR-e, fizički je napadnut njen suprug koji je završio u hitnoj gdje je napadač, uz psovke, zaprijetio i njoj “da će i ona dobiti svoje”. Sve se to odigravalo u prisustvu medicinskog osoblja. Nakon nasilja nad njenim suprugom i prijetnji upućenih njenoj obitelji, predsjednica žepačke HVIDR-e, gospođa Mara Budimir, zatražila je zaštitu policije za sebe i svoju obitelj.
U razgovoru koji smo obavili s gospođom Budimir, ona nam je iznijela uvjerenje da ovo nije bio slučajni incident, a i bojazan da će ga neki vjerojatno željeti prikazati kao slučajan. Naime, njen suprug je i prije ovog događaja dobivao uznemiravajuće poruke koje su prijavljivane policiji.
Kome je stalo da se stvari zataškaju? Zbog čega općina Žepče nema zaseban Odjel za branitelje kao druge općine u Federaciji BiH, iako su u Zeničko-dobojskoj županiji stradalnici HVO-a u neravnopravnom položaju u odnosu na stradalnike iz redova Armije BiH? Zbog čega lista stradalnika rata koji primaju pomoć nije javna? Postoje li neki koji su malo ravnopravniji od drugih? Sve su to pitanja na koja tražimo jasne odgovore, a hoćemo li u tome uspjeti pokazat će vrijeme i događaji.
Policija će raditi svoj dio posla, a gospođa Budimir će ovaj put, pozivajući se na zakonom zajamčena prava, tražiti pravo na slobodu mišljenja i življenja.
Nastoji li se u Žepču nametnuti zakon šutnje? Ako pojedinci misle da su ulaskom u politiku njihove prljave radnje zaštićene i izuzete od primjene zakona grdno su se prevarili. Na taj način zapravo su kriminalizirali i privatizirali političke stranke, a neutaživa žeđ za moći i novcem vodi ih ravno u zatvor, kao što se to dogodilo dijelu političke elite u Republici Hrvatskoj.
Napomena: Potporu ovom dopisu daje Udruga dragovoljaca i veterana HVO-a Žepče”, kaže se u otovrenom pismu Iz Udruge Zavjet u Bosni i Hercegovini, podružnica Banja Luka – Bobovac koje potpisuje predsjednik podružnice Boris Lupić.
RPŽ