Pariz – Odnosi Francuske i Turske zapali su u tešku krizu koja bi mogla potrajati nakon što je u Francuskoj izglasan zakon o kažnjavanju nijekanja armenskog genocida zbog čega je Ankara prekinula svu političku i vojnu suradnju s Parizom.
Ledeno hladnim od četvrtka se mogu nazvati odnosi Francuske i Turske koji su gotovo preko noći potonuli na najnižu razinu u povijesti njihovih diplomatskih odnosa. Turski veleposlanik hitno je opozvan u Ankaru, premijer Erdogan najavio je zabranu slijetanja na turske aerodrome francuskim vojnim zrakoplovima, francuski ratni brodovi više nisu poželjni u turskim lukama. Erdogan je otkazao i sve političke, gospodarske i vojne sastanke s predstavnicima francuske vlade.Trgovinske sankcije nije, međutim, spomenuo. Rezultat je to zakona kojeg je francuski parlament izglasao u četvrtak i kojim se nijekanje Armenskog genocida od sada smatra kaznenim djelom za koje prekršitelju slijedi godinu dana zatvora i 45 tisuća eura novčane kazne.
Poštujem uvjerenja naših turskih prijatelja, to je velika zemlja, velika civilizacija, oni moraju poštivati naša, rekao je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy novinarima u Pragu, gdje nazoči pogrebu bivšeg češkog predsjednika Vaclava Havela.
Turski premijer Recep Tayyip Erdogan francuski je zakon jučer ocijenio rasističkim, diskriminacijskim i ksenofobičnim.
Danas je još povisio ton, optuživši Francusku da je počinila genocid u Alžiru, a Sarkozyja da igra na kartu mržnje prema muslimanima i Turcima uoči predsjedničkih izbora 2012.
Francuski ministar vanjskih poslova Alain Juppe izrazio je sinoć žaljenje zbog turskih odluka i pozvao Ankaru da ne pretjeruje.
Francuska je zakonom priznala dva genocida, nad Židovima tijekom Drugog svjetskog rata te Armencima tijekom Prvog svjetskog rata. Dosad je kažnjavala samo negiranje prvog genocida. Da bi zakon konačno bio prihvaćen, mora ga potvrditi i Senat, a datum glasovanja još nije utvrđen.
– Francuska je još prije deset godina utvrdila da se genocid dogodio, ali do sada nije bilo nikakvih sankcija za njegovo nijekanje. Zakon za čije kršenje nisu predviđene sankcije nema smisla i to je ispravljeno – izjavio je Christian Estrosi, donedavni ministar industrije. Zasjedanje parlamenta obilježili su prosvjedi nekoliko tisuća Turaka na ulicama Pariza, a kako bi spriječila incidente, policija je zatvorila putove prema zgradi parlamenta. Ipak, više od prosvjednika francuske gospodarstvenike brinu daljnje sankcije koje će uslijediti iz Ankare. Turska je osjetljiva na pitanje genocida nad Armencima u kojemu je između 1915. i 1923. u napadima Otomanskog Carstva i mladoturaka život izgubilo između 600.000 i milijun i pol Armenaca. Suvremena Turska protivi se uporabi riječi genocid smatrajući da ona ne opisuje točno okolnosti stradanja, a protiv zemalja koje priznaju genocid provodi oštre mjere.
– Pariz ne gleda ispravno. Trebali bi pogledati današnju Tursku i tek onda donositi zaključak – izjavio je turski parlamentarac Volkan Bozkir. Kako tvrdi, trgovinski odnosi Turske i Francuske bili su ove godine “teški” oko 20 milijardi dolara, no to bi se sad moglo promijeniti. – Kada turski poslovni čovjek bira partnera, on neće izabrati neprijatelja – kaže Bozkir, dok analitičari vjeruju da je Francuska već izgubila posao isporuke deset zrakoplova Airbus koji je trebao uskoro biti zaključen, što je početak urušavanja gospodarskih odnosa dvije zemlje koje su donedavno dobro surađivale.
RPŽ/H/VL