Svi u Vukovaru okrenuli leđa Milanoviću, Josipoviću i Vladi; Vlada odustala od kolone

vukovar 2013

Vukovar – Stožer za obranu hrvatskog Vukovara organizirao je drugu “vukovarsku” kolonu koja je na Memorijalno groblje krenula prije službene kolone.

Ona se kreće starom trasom, odnosno kroz središte grada prema Memorijalnom groblju. Službena kolona krenula je iz kruga bolnice poslije održanog prigodnog programa. Predstavnici Stožera položit će vijenac prije službenog protokola.

Prilikom prolaska Vukovarom Stožerova kolona je na jednom raskrižju prepriječila put koloni u kojoj se nalazi državni vrh. Iz te kolone probiti su se uspjeli ratni zapovjednici Dedaković, Borković i Merčep. Nakon nekih pola sata blokade, i službena kolona krenula je prema groblju.

Kolona Stožera za obranu hrvatskog Vukovara ostavila je 15-ak lampiona na cesti kojima su zapriječili put službenoj povorci, a navodno su ih planirali ostaviti i nekoliko tisuća. Kada su lampioni uklonjeni, povorka je nastavila s kretanjem

Umirovljeni generali Ante Gotovina, Ivan Čermak i Mladen Markač, kao i bivši zapovjednik 4. gardijske brigade Damir Krstičević dali su svoje mišljenje o Danu sjećanja.

– Došao sam se pokloniti žrtvi ovoga grada i njegovih ljudi. Oni su se borili za svoje domove i za našu domovinu. To je ono što je danas važno, sve ostalo je sporedno, rekao je Gotovina.

– Nismo došli danas tu da radimo bilo kakve podjele, tu smo zajedno s narodom. Da nije bilo Vukovara, ne bi bilo ni Hrvatske. rekao je Čermak.

– Trebamo se sjetiti tko nam je to učinio, trebamo jasno reči tko je bio agresor, kazao je Markač.

– Danas sam ponosan što smo skupa tu, i što još jednom iskazujemo zahvalnost Vukovaru, tim ljudima koji su u tom vremenu branili Vukovar. Ja im se još jednom iskreno zahvaljujem, rekao je Krstičević.

Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. slomom obrane grada koji je branilo oko 1800 branitelja 204. vukovarske brigade. Do sloma obrane grada poginule su 1624 osobe, a ranjeno ih je više od 2500. U srpske koncentracijske logore odvedeno je 5.000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba.

Na popisu zatočenih i nestalih osoba u Domovinskom ratu iz Vukovarsko-srijemske županije još je 436 hrvatskih branitelja i civila. Na širem području Vukovara ekshumirane su 1232 žrtve agresije, od kojih 938 iz masovne grobnice na vukovarskome Novom groblju, 200 na Ovčari, a ostale u drugim dijelovima Vukovara i okolnim mjestima.

Vlada odustala od kolone

Vlada je odustala od kolone. Kompletan državni vrh i sudionici službenoga protokola odlučili su da prekinu hodnju prema Memorijalnom groblju. Razlog tome je što su, kako je rečeno, spriječeni od strane aktivista Stožera i dijela braniteljskih udruga, da se normalno kreću kroz grad. Novinarima su kratke izjave dali predsjednici Josipović, Leko i Milanović i najavili da položiti samo vijenac na mjestu masovne grobnice na Ovčari. Premijer Milanović izjavio je da nije mislio pričati u ovoj koloni sjećanja kao što nije niti prošle godine, ali da je nakon kratkih konzultacija sa ministrima odlučio da “ne ide na silu”. – Stožer je kolonu doživio kao utakmicu, nek se igraju sami rekao je Milanović. Predsjednik Josipović izjavio je da je na djelu očito “opstrukcija” i da će se povući zbog pijeteta prema žrtvi Vukovara.

RPŽ/VL/H

Odgovori