Sve o Turskoj – pravog golgetera Hiddink nema na raspolaganju

Zagreb – Reprezentacija Turske trenutno je 26. reprezentacija na Fifinoj ljestvici i okuplja nekolicinu vrhunskih nogometaša. Na prvi pogled jasno je kako Hrvatskoj najveća opasnost dolazi iz središnjice terena gdje su glavni Hiddinkovi aduti Hamit Altintop, Arda Turan, Emre Belozoglu i Mehmet Topal.

Ako izuzmemo iskusnog i pouzdanog vratara Fenera Volkana Demirela, nešto slabijim pak čini se obrambeni blok, posebice tromi stoperski dvojac Korkmaz i Cetin, što se nikako ne može reći za Gonula i Baltu koji bi trebali zaigrati kao bekovi. Na koncu, debelo najslabiji dio turske reprezentacije je napad, gdje je nizozemski strateg za dvoboje s Hrvatskom pozvao Buraka Yilmaza, Kazima, Umuta Buluta i Halila Altintopa, koji je odnedavno član Trabzonspora, a u posljednje tri klupske sezone zabio je svega pet golova. Onda, tko su Yilmaz, Bulut i Kazim?

Yilmaz, Kazim i Bulut nisu golgeterski kalibar

Burak Yilmaz 26-godišnji je napadač Trabzonspora, koji je 2006. godine do danas upisao 13 nastupa za nacionalnu momčad i dao samo tri gola. Za njegov ponovni dolazak u reprezentaciju zaslužni su solidni prošlogodišnji nastupi u turskoj ligi, gdje je bio strijelac 19 prvenstvenih golova, ali ponajprije ovosezonska eksplozija, kada je u prvih osam kola zabio sjajnih 13 golova. Ipak, korpulentni Yilmaz nije napadač kojeg bi se Ćorluka i Šimunić trebali pribojavati. Njegov partner u napadu mogao bi biti njegov bivši suigrač u Trabzonsporu – Umut Bulut, koji je na ljeto prešao u redove Toulusea. Bulut je do sada upisao tek sedam nastupa za reprezentaciju, a još nije zabio gol. Transfer vrijedan 4 milijuna eura u Francusku još nije opravdao, zabio je tek dva gola, međutim neosporna je njegova statistika iz turske lige, gdje je u pet sezona zabio 88 golova za Trabzonspor. Na koncu Colin Kazim Richard je sve samo ne rasni golgeter, trenutno je član Galatasaraya, upisao je 34 nastupa za Tursku i dva gola, a u posljednje četiri klupske sezone zabio je deset golova.

Ključni dvoboj na relaciji Srna – Turan

Činjenica je da pravog golgetera izbornik Guus Hiddink nema na raspolaganju, što govori i 12-mjesečna statistika. U posljednjih 14 utakmica reprezentacija Turske upisala je 9 pobjeda, remi i četiri poraza. Izabranici Guusa Hiddinka zabili su 21, a primili 11 golova. No, sedam od spomenutih 21 gol zabili su nogometaši koje Nizozemac nije pozvao za dvoboje s Hrvatskom, Semih Senturk, Kahveci Nihat i Sercan Yildrim, a čak 11 djela su veznjaka Arde Turana, Emrea i Altintopa. Dakle, samo četiri gola u posljednjih 14 utakmica turske reprezentacije zabili su napadači koji su u aktualnom reprezentativnom kadru. Statistika kaže kako je prvi strijelac i najopasnijih turski igrač Arda Turan koji je u 14 utakmica zabio šest (četiri ove godine), a slijede Emre i Hamit Altintop s dva gola. Turska tradicionalno igra u formaciji 4-2-3-1, a Arda Turan je ofenzivno lijevo krilo. Ozljedom Lovrena, poziciju desnog beka u hrvatskoj reprezentaciji zaigrat će gotovo sigurno kapetan Šahtara, a dvoboj Srna – Turan već sada možemo proglasiti ključnim za aspiracije obje momčadi.

Srećom nema više Čolaka i Šukura

Međutim, nije oduvijek Turska sve ambicije polagala u vezne igrače. Ova 70-milijunska zemlja iznjedrila je u posljednjih trideset godina dva napadača svjetske klase, a srećom pa taj trend nije nastavljen i u novom mileniju. Hakan Šukur poznat je nogometnim zaljubljenicima, a radi se o najboljem strijelcu u povijesti turske reprezentacije i nacionalne lige. Igrajući za Bursaspor i Galatasaray Šukur je tijekom 18 godina zabio nevjerojatnih 249 ligaških golova. U dresu Galatasaraya skupio je rekordnih 228 golova u svim natjecanjima, a ukupno je u karijeri, igrajući uz spomenute i za Torino, Inter, Parmu i Blackburn, bio strijelac 334 gola. Naravno, rekorder je i turske reprezentacije, za koju je u 112 nastupa upisao 51 gol. Šukur se nogometa ostavio 2008. godine, a njegov sunarodnjak Tanju Čolak 14 godina ranije. Čolakova priča ponešto je interesantnija. Karijeru je započeo u Samsunsporu (74 – 115), nastavio je u Galatasarayu (116 – 107) i Fenerbahčeu (50 – 53), a završio u Istanbulsporu (17 – 21) s astronomskom statistikom – 257 golova u 296 utakmica. Posebice je upečatljivo onih 116 golova u 107 utakmica u dresu Galatasaraya. Drugi je strijelac u povijesti turske lige, a za Tursku je u 30 nastupa zabio devet golova.

Karijera neponovljivog Čolaka završena zbog krijumčarenja Mercedesa u Ankaru

Pet sezona bio je najbolji strijelac turske lige, a u sezoni 1987/1988 zabio je 39 ligaških golova, što mu je donijelo europsku “zlatnu kopačku”, ostavši tako i do dana današnjeg prvi Turčin kojem je to pošlo za rukom. “Gospodin Gol”, kako su ga zvali, zabio je 240 golova u turskoj ligi za samo devet sezona, a Šukuru je da ga prestigne trebalo čak 17. Njegove napadačke mogućnosti uspoređivane s najboljima u povijesti nogometne igre, a činjenica da je ostao nepoznat svijetu rezultat je kratke karijere i anonimnosti turskog klupskog nogometa i reprezentacije osamdesetih godina. Čolak je naime odigrao samo 12 profesionalnih sezona, a umirovio se kao 31-godišnjak. Umirovljenje je nažalost bilo prisilno jer je 1994. godine optužen za ilegalno krijumčarenje Mercedesa u Ankaru, zbog čega je osuđen na četiri i pol godine zatvora. Nakon odsluženja kazne, Čolak se dao u politiku, a trenutno je kandidat turske islamske partije za parlamentarne izbore koji će se održati u lipnju sljedeće godine.

Vjerojatni sastav Turske: 4-2-3-1 Yilmaz (Kazim),Arda, Inan, Sabri,Topal,Altintop, Balta, Cetin, Korkmaz,Gonul,Volkan

RPŽ/I

Odgovori