Zagreb – Na današnjoj sjednici Vlade sukobili su se prvi potpredsjednik Vlade Radimir Čačić i ministrica Mirela Holy pa je morao reagirati i premijer Zoran Milanović.
Potpredsjednik Vlade Radimir Čačić predložio je prijedlog zakona o ustroju Agencije za praćenje poslovanja energetskog sektora i svih investicija u taj sektor, čija je godišnja vrijednost u rangu trećine državnog proračuna. Nakon Čačićeva izlaganja ministrica zaštite okoliša Mirela Holy žestoko se obrušila na Čačićev prijedlog i iznijela nekoliko primjedbi.
Holy: Treba točno razriješiti odnos Here i nove Vladine agencije
– Podsjećam da se Hrvatska obvezala da će rad Here (Hrvatska energetska regulatorna agencija) biti neovisan i čini mi se da ima preklapanja između ove nove agencije i Here. Nadalje, mislim da bi agencija trebala odgovarati Vladi, a ne, kako je predloženo, Ministarstvu gospodarstva. Smatram da bi članove NO-a trebala birati Vlada (a ne da ih imenuje Čačić autonomno) – obrazložila je Holy svoje nezadovoljstvo i kazala da zakon ima još nekih nedorečenosti koje treba razjasniti prije nego ga pošalju u Sabor. Holy želi da se točno razriješi koji je odnos između Here i Vladine agencije.
Premijer Milanović Holy je tada strogo upitao: – Jesu li vaši predstavnici sudjelovali u pripremi ovog zakona, jesu li bili na radnim tijelima i gdje ste bili tada? Holy mu je odgovorila da je njezino ministarstvo nacrt zakona dobilo tek u petak kasno poslijepodne i kako se stoga nisu uspjeli dogovoriti o sastanku koordinacije.
Milanović je rekao da će zasad to povući sa sjednice Vlade te je zamolio da se o ovakvim stvarima ubuduće raspravlja na koordinacijama.
Čačić: Na argumente ministrice mogu odgovarati, ali neću
Čačić je rekao da se ne slaže s time.
– Smatram da je važno da ovo ide u Sabor jer mi moramo početi raditi. Na argumente ministrice Holy mogu odgovarati, ali neću – rekao je Čačić .
Milanović je tada rekao: – Rokovi za ovaj zakon nisu od vitalne važnosti. Ovo ne smatram korektnim i sada ja tražim tjedan dana za sebe da se konzultiramo o zakonima. Premijer je tada predložio povlačenje ovog zakona sa sjednice, za što su svi digli ruke – pa i Čačić.
Čačić se sukobio i s Vesnom Pusić
Na današnjoj sjednici Vlade sukobili su se i Radimir Čačić i Vesna Pusić. Nakon što je prvi potpredsjednik Vlade završio svoje izlaganje o izmjenama Stečajnog zakona kojim se nastoji ojačati zaštita radnika pri isplati zaostalih plaća nakon što počne stečajni postupak, za riječ se javila ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i upozorila da novi zakon zadire u pravnu stečevinu Unije.
– Ovaj zakon nije proslijeđen Ministarstvu vanjskih i europskim poslova, a kako je riječ o sastavnom dijelu stečevina, molim da se to više ne ponavlja – poručila je Pusić svom stranačkom šefu.
– Ne znam što da kažem nego da ste u pravu! – rekao je predsjednik Vlade Zoran Milanović, dodajući da je mnogo zakona sastavni dio stečevina i da će Hrvatska donositi i odluke koje smatra usklađenim s europskim zakonodavstvom.
– Ipak, predlažem da ovaj zakon prihvatimo – zaključio je premijer.
PDV 25 posto od 1. ožujka
Inače, Vlada je danas na sjednici donijela cijeli niz odluka vezanih uz poreze.
Od 1. ožujka PDV se povećava sa 23 na 25 posto, a uvode se i međustope (10 posto) za dječju hranu, ulje, bijeli šećer, račun za vodu i turizam, s tim što bi niža stopa za turizam počela od 1. siječnja 2013. godine. Stopa od 10 posto PDV-a primjenjivala bi se na usluge u ugostiteljstvu kao i sva bezalkoholna pića, ali i piva i vina. Primjena smanjene stope doprinosa za zdravstvo za dva postotna poena počet će od 1. svibnja.
– Ova vlada usmjerit će se na rješavanje problema i postavljanje sustava. Očekujem da idućih dana funkcionira bolje – rekao je na početku sjednice Vlade premijer Zoran Milanović komentirajući poteškoće koje je prouzročio snijeg, prenijela je Vlada na svojem Twitter-profilu.
Milanović je rekao da izmjenama stečajnog zakona žele zaštiti najslabije, a radnicima osigurati da im se isplate plaće. Ministar financija Slavko Linić rekao je da je paketu poreznih zakona cilj rasteretiti gospodarstvo i očuvati standard građana pogođenih krizom. Linić je za ponedjeljak najavio zakone o parafiskalnim nametima čime će se dodatno rasteretiti gospodarstvo.
12 posto poreza na dividendu, ali veću od 12.000 kn
Od početka ožujka uvest će se i 12 posto poreza na dividendu, s tim što će mali dioničari biti oslobođeni poreza za iznos do 12.000 kuna na godinu.
– Na reinvestiranu dobit unesenu u temeljni kapital neće se obračunavati porez na dobit, dok će se svaka isplaćena dividenda oporezivati sa 12 posto – rekao je ministar Slavko Linić.
Vlada je odlučila a će oporezivati i mirovine iz inozemstva.
Potpuno se ukida pravo na odbitak pretporeza za nabavu i najam plovila namijenjenih za razonodu, zrakoplova, osobnih automobila i drugih vozila za osobni prijevoz, uključujući nabavu svih usluga u vezi s time. Također se povećava neoporezivi dio dohotka umirovljenika na 3400 kuna.
RPŽ/VL