Sud odbio pustiti Juliju Timošenko iz pritvora

Kijev – Dok je sudac Rodion Kireyev u ponedjeljak donosio odluku, ispred suda, uz nazočnost jakih policijskih snaga, tisuće pristaša šefice opozicije pozivale su na njezino puštanje, a u jednom trenutku okupljeni prosvjednici sukobili su se s policijom, no vrlo brzo se situacija smirila. Naime, sud je još u petak donio odluku o pritvaranju »plinske princeze«, a kao razlozi su navedeni njezin prijezir prema sudu, odbijanje suradnje i činjenica da je Timošenko suca nazvala marionetom ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča, od kojeg je izgubila u drugom krugu predsjedničkih izbora prošle godine.

Sjedinjene Države i Europska unija odmah su osudile pritvaranje bivše premijerke, a u ponedjeljak je britansko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo ukrajinski vrh da se pridržava najviših demokratskih standarda kada je u pitanju suđenje šefici stranke Batkivschyna.

Uz javna lica Ukrajine koja su Timošenko dala svoju potporu, ikona Narančaste revolucije dobila je podršku od nekadašnjih neprijatelja – Moskve. Rusija je objavila da su plinski sporazumi s Ukrajinom iz 2009., zbog kojih se sudi Timošenko, »u skladu s nacionalnim zakonima obiju država i međunarodnim pravom«, a pozvali su na »pošteno i nepristrano suđenje«.

Suđenje Juliji Timošenko počelo je potkraj lipnja, a ukrajinski vrh je proziva zbog potpisivanja ugovora s ruskim Gazpromom na štetu nacionalnih interesa.

Naime, Vrhovna rada Ukrajine još je krajem ožujka donijela rezoluciju na temelju preliminarnog izvješća parlamentarne istražne komisije. Komisija je istražila okolnosti potpisivanja »štetnog« sporazuma između ukrajinske energetske kompanije Naftogaz i ruskog Gazproma u siječnju 2009. nakon plinske krize koja je snažno potresla Europu. U rezoluciji stoji da je Timošenko prekršila ustav i demokratske principe rada vlade kada je dogovorila i potpisala ugovor o količini i uvjetima tranzita prirodnog plina kroz ukrajinski teritorij za razdoblje od 2009. do 2019. godine.

Rezolucija tvrdi da je Timošenko ugovorom odredila politički, a ne tržišno motiviranu cijenu plina u iznosu od 450 dolara za 1000 prostornih metara, uz prijelazno razdoblje od jedne godine umjesto tri kako je to određivao prethodno utvrđeni memorandumu. Bivšu premijerku se optužuje da se osobno umiješala i ilegalno vršila pritisak na upravu Naftogaza kako bi potpisala plinski ugovor. Njezin potez doveo je do znatnog povećanja cijene plina za Ukrajinu, dok se istodobno cijena tranzita ruskog plina kroz ukrajinski teritorij nije mijenjala, stoji u zaključcima.

Komisija je također utvrdila da su pregovori premijerke Timošenko i premijera Rusije Vladimira Putina, koji su prethodili potpisivanju, bili održani u strogoj tajnosti i njihov sadržaj do danas nije poznat.
RPŽ/V

Odgovori