Već mjesecima u središtu pozornosti žepačke javnosti su zbivanja u Domu zdravlja. Kako se kalendarski bliži kraj godine čuju se sve češća pitanja što će se zbiti s ovom ustanovom?
Činjenica je da je jedino ovomu Domu zdravlja, u cijeloj županiji, blokiran račun. U ostalim domovima zdravlja na području županije isplate po osnovi kolektivnog ugovora nisu tražili ili su vrlo brzo, poput Zavidovića, to riješili izvan sudskom nagodbom koja opet nije uključivala isplatu cjelokupnog iznosa, čak naprotiv, samo njegova manjeg dijela. Spominje se i mogućnost najcrnjeg scenarija: gašenja ove ustanove.
Osobni ispred općeg interesa
Jutros je održan sastanak djelatnika žepačkog Doma zdravlja sa stacionarom na kojemu su uz djelatnike i upravu Doma zdravlja, nazočili načelnik općine Mato Zovko, županijski ministar zdravstva Miloš Kuzmanović, direktorica županijskog Zavoda za zdravstveno osiguranje Mirzeta Subašić te predstavnici sindikata zdravstvenih radnika sa županijske razine.
Većina sudionika, među njima i načelnik općine, ocijenili su ovaj sastanak kao mučan i težak.
U razgovoru za Radiopostaju Žepče načelnik Mato Zovko je kazao da je problem žepačkog zdravstva veliki problem za cijelu općinu. No, naglasio je, da se tu moraju razlikovati dva problema: neisplaćene plaće za djelatnike kroz posljednjih 5 mjeseci do kojeg je došlo zbog blokade računa DZ te drugi problem, blokada računa DZ od strane dijela njegovih djelatnika zbog dobivenog sudskog spora za isplatu razlika, odnosno neisplaćenog dijela plaća, prema kolektivnom ugovoru. Županijski zavod za zdravstveno osiguranje ne želi novce za plaće uplaćivati na blokirani račun. Radnici nemaju plaću, ali ništa ne dobivaju od toga ni oni koji su račun blokirali.
Načelnik je kazao da je potrebno da manja skupina od 16 radnika svoj osobni interes podredi općem. To je valjda i logično ako se uzme da bi 100–tinjak djelatnika žepačkog DZ pristalo na sve dogovore dok skupina od 16 djelatnika želi cjelokupni iznos. Ako je netko i mislio ranije da Županija, Zavod, Općina imaju te novce valjda je sada jasno da tih novaca nema i da ih neće ni biti. Potrebno je naći pravedan način jer se ne može dopustiti da netko dobije 100%–ni iznos, a netko 20% ili 10%, kazao je Zovko.
Prema njegovim riječima usvojen je zaključak da 58 radnika, potpisnika blokiranja računa DZ Žepča, povuku svoje potpise da bi Zavod mogao na račun uplatiti zaostale plaće i ostale financijske naknade za taj period, a da se o problemima vezanim uz izvršenje sudske presude nastavi razgovarati i da se rješenje po tom pitanju pokuša pronaći do krajnjeg roka – 31.prosinca 2008. godine. Na upit što ako se to ne dogodio može li se zbiti i najcrnji scenarij, odnosno zatvaranje DZ i stacionara načelnik je samo odgovorio: “Ne daj Bože da se to desi”.
Maksimalistički zahtjevi sigurno neće biti ispunjeni
U programu Radiopostaje Žepče gostovao je i ravnatelj Doma zdravlja sa stacionarem primarijus dr. Nikica Radić. I on je ponovio zaključke s današnjeg sastanka.
Naglasio je da je opet jasno rečeno, sa svih razina, da se isplata maksimalističkih zahtjeva sigurno neće dogoditi. Ako se situacija u DZ ne riješi do 31.prosinca, prema riječima direktorice županijskog Zavoda za zdravstveno osiguranje Mirzete Subašić na početku iduće godine DZ prijeti nestanak. Pod uvjetima štrajka i svih ovih problema, Domu zdravlja Žepče neće se ponuditi novi ugovor koji se potpisuje na početku svake godine i kojim se osiguravaju financijska sredstva pružateljima zdravstvenih ustanova na području cijele županije. Raspisat će tender za pružanje ustanova i dodijeliti nekoj drugoj zdravstvenoj ustanovi, kazala je ona.
“Informirani smo još da DZ kao javna ustanova ne može u stečaj”, kazao je dr. Radić. “To znači da ćemo u tom slučaju egzistirati i dalje kao pravni subjekt, no nećemo pružati medicinske usluge, dolazit ćemo na posao, nećemo imati plaća i to praktično znači i naša ugasnuće. Jer nismo obnovili ugovor sa Zavodom”
Dr. Radić je kazao da je veliki dio radnika svjestan situacije i da se bori za svoja radna mjesta i svoj kruh. Kolektivni ugovor je potpisan 2000. godine i jasno je bilo već tada da tih sredstava nema. Bilo je to očito svima u FBiH.
“Spreman sam prihvatiti svu krivicu na sebe, to sam kazao na današnjem sastanku, samo da se ne vraćamo na prošlost i priče tko je kriv za sadašnje stanje. Spreman sam, kao i moja supruga, uzeti svoju radnu knjižnicu i napustiti ovu ustanovu, ali sam zamolio i one osobe koje žele cjelokupni iznos da budu toliko pošteni i moralni te da i oni podignu svoje knjižnice kada budu isplaćeni i dopuste onim ljudima koje žele raditi da rade u miru.”
Na pitanja ima li sličnih situacija na području Federacije ili Zeničko–dobojske županije ravnatelj žepačkog DZ je rekao: “Kolektivni ugovor iz 2000. godine nitko nije mogao ispoštovati. Primanje u zdravstvu su na području cijele županije bila približna. Ali mi smo prva ustanova gdje su radnici sami blokirali svoj račun. Čini mi se da smo mi smo pokusni kunići, eksperiment, da se vidi što će biti dalje”, kazao je dr. Radić. DZ iz Zavidovića, njegovi djelatnici, su postigli izvansudsku nagodbu u vrijednosti 750.000 KM.
DZ Žepče je kroz dosadašnje prijedloge kao rješenje ove situacije nudio više novca svojim zaposlenicima. Radić je kazao da je upoznat da je još i 320 djelatnika DZ Zenice u sporu, a na drugim mjestima ima pojedinačnih slučajeva.
Svi nazočni sa županijske razine su uputili apel prema uposlenicima DZ, osobito onoj manjoj skupini koja ima maksimalističke zahtjeve, da budu realni i da u interesu cijelog kolektiva do konca prosinca pronađu svima prihvatljivo rješenje.
Dr. Radića smo upitali nastavlja li se štrajk i dalje.
“Štrajk u DZ se nastavlja i dalje. Jedini zahtjev štrajkača je da se deblokira račun i isplati 5 zarađenih plaća. Svi pacijenti koji se pojave budu pregledani, ali dio ljudi i ne dođe jer znaju da je štrajk. Nitko zbog štrajka nije vraćen. I kada je štrajk u tijeku, potrebno je naglasiti, ustanovom rukovodi štrajkači odbor”, kazao je ravnatelj žepačkog DZ.
Što će se zbiti u narednim danima sa žepačkim Domom zdravlja ostaje da se vidi. Danas nitko više, nakon svih zbivanja u posljednjih šest mjeseci, ne isključuje ni jedan scenarij. Hoće li brojni apeli uroditi plodom, neizvjesno je.