Mostar – Predsjedništvo SDA jučer je održalo sjednicu Predsjedništva stranke u Mostaru na kojoj je zaključeno kako je SDA uvijek bio za poštivanje odluka Ustavnog suda.
-Mi ćemo političkim dogovorom tragati za konačnim rješenjima za Mostar na principima prijelaznog Statuta Mostara s više općina, rekao je jučer nakon petosatne sjednice predsjednik SDA Sulejman Tihić.
To znači kako SDA praktično traži podjelu Mostara na općine, odnosno, na rješenja koja je u ovaj grad donio Hans Koschnick i koja su se pokazala kao loša. I dok je SDA godinama tvrdio kako je Statut Mostara, koji je nametnuo Paddy Ashdown, dobro rješenje za ovaj grad, Tihić je jučer izjavio kako Ashdownov statut treba mijenjati, te kako upravo ovaj akt blokira razvoj Mostara. Hrvatski predstavnici već godinama traže promjenu statuta, ali nikada u bošnjačkim strankama, prvenstveno u SDA, nisu našli sugovornika o ovoj temi. – Naši prijedlozi su na principima rješenja Koschnicka. Mi još trebamo vidjeti osnovu za politički dogovor, odnosno, hoće li to biti šest, četiri ili koliko već općina, izjavio je predsjednik SDA. On je i poručio kako je Sarajevo podijeljeno na općine čiji predstavnici zajedno djeluju u Gradskom vijeću, te kako ovaj prijedlog SDA ne treba dovesti Mostar do novih podjela, nego do konačnog rješenja koje bi zaštitilo Bošnjake u ovom gradu od moguće majorizacije od Hrvata.
– Mi ćemo ovoga tjedna razgovarati s čelnicima HDZ-a BiH u Odžaku o ovom pitanju, ali i o drugim pitanjima kako vidimo BiH, o dugoročnoj stranačkoj suradnji itd., najavio je jučer Tihić. On jučer nije mogao dati odgovor hoće li se sporazum, koji planira predložiti za Mostar, moći provesti do lokalnih izbora koji su za samo pola godine. Štoviše, rješenje za Mostar bi trebalo biti implementirano do svibnja kako bi se u ovom gradu mogli provesti izbori sukladno zakonu. I dok SDA traži novu podjelu Mostara, Tihić je jučer odbacio mogućnost da se postigne sličan dogovor u Travniku i Bugojnu gdje su Hrvati prošli ratne strahote, a danas skoro nikako ne sudjeluju u radu lokalnih vlasti, upravo zato što ovi gradovi nemaju posebne statuse. Na pitanje novinara hoće li međunarodna zajednica pristati na ovakvo rješenje za Mostar koje bi značilo nove podjele grada, Tihić je rekao kako su predstavnici međunarodne zajednice prepustili vladajućim strankama da se dogovore o ovom pitanju, te kako ne očekuje blokade od stranih dužnosnika ukoliko SDA i HDZ BiH postignu dogovor oko Mostara. Što o svemu misli HDZ BiH saznat ćemo za nekoliko dana, odnosno, nakon sastanka stranačkih čelnika u Odžaku.
RPŽ/VL