S medijima, karitativno i bez kompromisa

U okviru projekta 72 sata bez kompromisa – VolontiRAJ na zemlji, koji po drugi  put organizira Nadbiskupijski centar za pastoral mladih Vrhbosanske nadbiskupije Ivan Pavao II., od 27. do 30. rujna skupina od 34 volontera posjetila je župe Doborskog dekanata  te sudjelovala u karitativnom radu na području Odžaka.

Također, kroz te dane župa Glavosjek sv. Ivana Krstitelja iz Odžaka, koja je bila domaćin mladima volonterima, uključila se i u obilježavanja 46. dana sredstava društvenog priopćavanja koji se na području BK BiH obilježava zadnje nedjelje rujna.

Skupina od 26 mladih uključenih u medijsku radionicu obišla je 28. rujna osam župa Doborskog dekanata (župe Pećnik, Gornju Tramošnicu, Donju Tramošnicu, Srednju Slatinu, Čardak, Garevac, Gornju Dubicu i Novo Selo-Balegovac).  Tijekom obilaska sudionici su posjetili i župu Prud koja pripada Šamačkom dekanatu gdje je u večernjim satima slavljena i sveta misa koju je predvodio vlč. dr. Zdenko Spajić. Sve ove župe su smještene u Bosanskoj Posavini na području općina Odžak i Gradačac (FBiH) te Vukosavlja i Modriče (RS).

Župe odžačkog kraja su primjer uspješnog povratka  Hrvata u Posavinu. Prema riječima don Ive Balukčića, župnika i dekana Doborskog dekanata, u župe koje se nalaze na području Posavske županije (Općina Odžak) vratilo se oko 80% hrvatskog  stanovništva. Tijekom obilaska župa Gornja Dubica, Novo Selo-Balegovac i Prud, sudionici su se imali priliku uvjeriti u uspješan povratak. U župama koje se nalaze na području RS-a (Pećnik, Gornja i Donja Tramošnica, Srednja Slatina, Garevac i Čardak) povratak hrvatskog stanovništva sveo se tek na nekoliko postotaka od predratnog broja.

Karitativna skupina od osam volontera na čelu sa sestrom Renatom Reljom i Ninom Terzić tijekom 28. i 29. rujna je obišla nekolicinu ugroženih osoba na području odžačke općine. Tijekom obilaska pružili su najugroženijim potrebnu pomoć.

Cijeli projekt je organiziran u suradnji sa župom Glavosijeka sv. Ivana Krstitelja u Odžaku i dr. don Ivom Balukčićem, a medijskim volonterima su u radu pomagali novinari Tanja Popec i Brane Vrbić. Svi mladi su bili smješteni u obiteljima na području odžačke župe, a za realizaciju cijelog projekta se brinuo vjeroučitelj Ivica Radić.
Tijekom 29. rujna medijska skupina je napravila radijsku i novinsku reportažu o posjetu Doborskom dekanatu te vijesti, izvješće, intervju vezane uz ovaj posjet. Također, dio mladih je sudjelovao u radionici izrade i korištenja web portala koju je vodio prof. Ivica Gudelj. Sve sudionike projekta je posjetio i pozdravio Luka Jurić, načelnik Općine Odžak.

U večernjim satima 29. rujna predavanje na temu Važnost katoličkih medija za odgoj u vjeri održao je mons. Ivan Miklenić, gl. urednik Glasa Koncila. Ovo predavanje se tako uklopilo i u projekt 72 sata bez kompromisa i u obilježavanja Dana sredstava društvenog priopćavanja. Istaknuo je da je velika uloga i zadaća crkvenih medija u evangelizaciji jer znatno duže djeluju od svake slušane propovijedi; da su dragocjeni za prakticiranje vjere jer mogu doći do puno većeg broja ljudi; njihov je veliki doprinos u promicanju kršćanskih vrednota, izgradnji crkvenog zajedništva, u izgradnji kršćanske kulture, u preobrazbi Crkve, u politici… Naglasio kako se crkveni mediji bave sudbinskim pitanjima za opće dobro te kroz nekoliko objavljenih članaka u Glasu Koncila potkrijepio kako snažno djeluju primjeri konkretnih ljudi koji svoju vjeru žele i javno svjedočiti putem medija. Upozorio je da ogroman broj medija koji svakodnevno ulaze u život vjernika, ali da vjernici sami trebaju imati zdrav i kritički odnos, izgrađen kroz samoodgoj, prema njima te birati sadržaje i emisije koje će gledati, slušati, čitati…  

„Odgoj treba biti prihvaćen iz vrijednosti koje proizlaze iz vjere, jer dio medija često razara prave vrednote i stvara negativan stav prema Crkvi, vjeri i Bogu… Ako bi nam oni bili jedini izvor informacija, stavova i vrednota koje nas danas strahovito zapljuskuju, vjernici bi bili suočeni sa sustavnim obezvređivanjem i ugrožavanjem svojih stavova, pogleda i svojih vrijednosti, odnosno izgubili bi ono što je bilo specifično vjerničko. Da se to ne dogodi zaista je potrebno koristiti crkvene medije jer ako bi vjernici izgubili kritičnost i podlegli medijskom utjecaju teško bi očuvali čak i samo osobnu vjeru i povjerenje u Crkvu”, poručio je, između ostalog, mons. Miklenić.

U nedjelju 30. rujna na kraju misnog slavlja u 11 sati koje je predvodio mons. Miklenić, odžački župnik i dekan dr. Ivo Balukčić je u ime vrhbosanskog nadbiskupa kardinala Vinka Puljića uručio u prigodi 46. dana sredstava društvenog priopćavanja priznanje za troje novinare koje im je kardinal Puljić dodijelio za medijsko promicanje Katoličke crkve u Vrhbosanskoj nadbiskupiji: Tanji Popec, urednici HKR-a iz Zagreba, Mariu Raguž, uredniku na HTV-u i Brani Vrbiću, novinaru Katoličkog tjednika i uredniku na Radiopostaji Žepče.

Radiopostaja Žepče /Brankica Lukačević

Odgovori