Reakcija političara: “U HDZ-u je pobijedila političko-obavještajno-vojna koalicija Sanader-Karamarko”

Zagreb – Donosimo reakcije političara na noćašnji izbor novog predsjednika HDZ-a Tomislava Karamarka.

Čačić očekivao pobjedu Karamarka

“Očekivao sam njegovu pobjedu. Drugi kandidati ili nisu imali dovoljno snage ili su bili diskreditirani. A Karamarko ako ništa drugo možda nije doprinosio raščišćavanju svega, citiram Bajića, ali nije niti sprječavao”, komentirao je Čačić.

Sobol: SDP nije ugrožen

“Što se tiče izbora, to je izbor HDZ-ovih izaslanika. Karamarko je bio istaknut kao favorit, ispalo je da su prognoze točne. Ne bih rekla da će to sada biti prijetnja SDP-u. Ukoliko ustrajemo na programu koji smo izabrali nije bitno tko će biti na čelu HDZ-a, tako da nema nikakve prijetnje niti ugrožavanja. Tek će se pokazati koliko oni kao stranka mogu ojačati nakon svega ovoga što se dogodilo sa samom strankom ali i sa bivšim čelnicima stranke. Što će biti s Jadrankom Kosor? To je njihova unutarstranačka odluka, kako će se oni presložiti, ne bih htjela komentirati. Ona je saborska zastupnica HDZ-a. Pretpostavljam da će biti nekih promjena ali to će oni među sobom odlučiti”, rekla je Gordana Sobol iz SDP-a.

Grubišić: Mogu glumiti jedinstvo, ali očito je da nisu složni

“Ne vjerujem da će Karamarkov HDZ biti neka prijetnja vladajućoj koaliciji. Po mom mišljenju ništa se posebno neće sada dogoditi. Ispali su glavni igrači Jadranke Kosor, Šeks, Hebrang… a izabrani su redom Karamarkovi ljudi. Ali to je ista ekipa, prepoznatljiva po svom dosadašnjem djelovanju. Može se dogoditi unutarnji raskol ali upitno je koliko će ga oni prikrivati i koliko će javnost znati što se događa unutar stranke jer oni imaju dosta utakmica u nogama i znaju kako se postaviti. Formalno mogu sačuvati jedinstvo, ali iznutra svatko može pjevati svoju pjesmu. Karamarko dosad nije učinio ništa po čemu bi bio prepoznatljiv, ali očito se većina HDZ-ovaca odlučila za promjenu. Ja to prihvaćam pogotovo jer je do toga došlo demokratskom procedurom. Barem se tako čini. Čini se da je sve prošlo u redu i da nije bilo opstrukcija što je dobro jer će u Hrvatskoj biti demokracije tek kad stranke počnu prakticirati demokratske načine izbora. Što s Kosor? Ne znam pitanje je sad hoće li ostati potpredsjednica Sabora ili će to postati Karamarko i koga će on uzeti za svoje zamjenike. Pitanje je i hoće li se Kosor dati istjerati iz Sabora. Ona i njeni ljudi izabrani su na izborima, pa ćemo tek vidjeti što će biti s tim. Tu će se postaviti i pitanje odnosa između SDP-a i HDZ-a, na čiju će stranu Kukuriku koalicija, Karamarkovu ili Kosoričinu? Sigurno će ovih dana biti raznih komentara i mišljenja, a kako će to HDZ proživjeti u sebi tek ćemo vidjeti. Oni mogu glumiti jedinstvo ali očito je došlo do polarizacije članstva.”, don Ivan Grubišić, nezavisni

Kajin: Političko-obavještajno-vojna struktura dobila je izbore u HDZ-u

“Ja sam prvi, prije godinu, godinu i pol, govorio da je Karamarku cilj preuzeti HDZ. Tad je počeo nastupati s tom retronacionalističkom ideologijom. HDZ nije jedinstven, duboko je podijeljen, to su pokazali ovi izbori. Sanader je, moje je mišljenje, mogao spojiti nespojivo nakon odlaska Pašalića, no Karamarko ne može. Ovakav rasplet u velikoj mjeri ide na dušu Šeksu, pa nije ni mogao drugačije reagirati nego sve poslati u onu stvar, jer je želio i dalje utjecati na vodstvo HDZ-a i to je mogao preko Jadranke Kosor, a sada neće moći. Nije želio priznati da on i Kosor ne mogu dobiti niti jedne izbore, pa ni one unutar HDZ-a.

S druge strane, sad i mi koji smo najžešće udarali po Kosor možemo reći da je kao tranzicijska predsjednica HDZ-a radila u nemogućim uvjetima, prvo je Sanader otišao, onda je pritvoren, onda joj je stranka kriminalizirana, pa je BDP pao na -6.8 posto, a godinu kasnije -0,2 posto. Unatoč svemu tome osvojila je na izborima 550 tisuća glasova. Ona nije ometala DORH, već je birala Europu, nije čak ni kočila izborni proces u HDZ-u, nije imala ni medije na svojoj strani, medije su imali drugi, oni koji su bili u odnosima s Karamarkom.

Kod izbora Karamarka ja tvrdim da je na sceni prijateljska koalicija Sanader-Karamarko, sada se vidi da je policija pustila Sanadera u Ameriku. Izbore u HDZ-u je de facto dobila jedna političko-obavještajno-vojna struktura uz one koji žele da ih se zaštiti i ta jezgra prepoznaje Karamarka kao najveću kariku. Uz to, opasna je i ova politika, kako Karamarko to naziva, nove hrvatske neovisnosti, oni ne shvaćaju da je neovisan danas onaj koji je materijalno i duhovno zadovoljan. Oni koji traže novu hrvatsku neovisnost na Bleiburgu su za Hrvatsku naprosto opasni.

Sanaderu je u velikoj mjeri pomogao Glavaš, Karamarku je pomogao Kalmeta a kakvu će politiku voditi Karamarko to će se tek vidjeti. Iako treba očekivati jednu snažniju retoriku, smatram da ta politika ne može se izborno potvrditi, kao i Kosor i Karamarko će biti tranzicijski predsjednik. Lako je doći na vlast, a ako netko zna kako doći na vlast onda je to Karamarko. On je silno pomogao 2000. godine Mesiću. Podjela unutar HDZ-a potpuna, to je sad izvjesno, i to osnivači HDZ-a s jedne strane, tehnomenadžeri s druge, patrijarsi, Šeks i Kosor s treće strane. Bit će zanimljivo pratiti što se dalje događa, HDZ je najprisutnija stranka na terenu ali ih te podjele još neko vrijeme ne čine podobnima da mogu voditi Republiku Hrvatsku, osim toga nemaju što ni ponuditi Hrvatskoj”.

RPŽ/I

Odgovori