Sarajevo – Obitelj predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u protekle je četiri godine postala bogatija za gotovo pet milijuna eura, i to na temelju činjenice da je u jedan poslovni pothvat uložila samo 500 eura, utvrdio je novinarski tim organizacije Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) čije je sjedište u Sarajevu.
Priča je usredotočena na poslovanja tvrtke Fruit Eco iz Bosanske Gradiške, čiji su formalni vlasnici sin aktualnog predsjednika RS-a Igor Dodik i suprug predsjednikove rođakinje Mirko Dobrić. Oni su u osnivanje tvrtke koja bi se bavila uzgojem jabuka 2007. godine uložili tek po 1000 konvertibilnih maraka (500 eura).
Nakon tri i pol godine, u financijskom izvješću tvrtke navedeno je da ona posjeduje zemljište vrijedno 2,6 milijuna KM, druge nekretnine vrijedne još 2,3 milijuna KM, te zasade voća u vrijednosti od čak 3,1 milijun KM.
Tajna uspjeha, sugerira CIN, leži u činjenici da je Dobrić po povoljnim uvjetima i po znatno nižoj cijeni od tržišne kupio više od 100 hektara zemljišta, i to kreditom koji mu je odobrila Balkan investment banka (BIB) čiji je najvažniji klijent vlada RS-a, a u većinskom je vlasništvu triju tvrtki iz Litve.
Banka nikada nije objasnila na temelju čega je odobrila kredit, a novinari su utvrdili da je hipoteka na posjed koji je Dobrić ponudio kao jamstvo upisana tek nakon isplate kredita.
Kompliciranim transakcijama Fruit Eco je dobio još tri milijuna KM, a potom i dodatnih 500.000 KM kredita, ovaj put od Investicijsko-razvojne banke RS, koja je u vlasništvu entitetske vlade na čijem je čelu bio Dodik. I ti su krediti realizirani preko BIB-a, koja je kao zalog prihvatila isto zemljište koje je već prije stavljeno pod hipoteku za prvi kredit.
Iako vlasnici tvrtke Fruit Eco tvrde da sami uzgajaju jabuke i prodaju ih u Hrvatskoj i Srbiji, financijska izvješća pokazuju da Fruit Eco zapravo jabuke kupuje od drugih te ih potom preprodaje u BiH. Fruit Eco je u 2009. i 2010. godini zabilježio gubitak od oko 700.000 KM, a dobavljačima je dugovao još 900.000.
Dobrić uz to kasni s otplatom kredita, uplaćujući tek dio iznosa koji se odnosi na kamate, a banka mu nije samo produljila rok vraćanja glavnice, nego i snizila kamatu s 10,99 na 9 posto.
RPŽ/SD