Kako smo i najavljivali, u programu Radiopostaje Žepče danas ste mogli pratiti prijenos središnjeg misnog slavlja iz Osove, koja je nama najbliže marijansko svetište. Na portalu možete pogledati i fotogaleriju današnjeg slavlja u Osovi na kojem su nazočile stotine vjernika.
Gvardijan franjevačkog samostana u Gučoj Gori, fra Drago Pranješ istaknuo je u propovijedi kako u hrvatskom narodu postoji više od 1200 marijanskih svetišta. Naglasio je kako je lako znati što je pojedini narod kada se vidi kakve blagdane slavi. – Od prvih kršćanskih dana zajednica kršćana živi u uvjerenju da je Marija posebna i da je izabrana da donese spasenje. Svojim predanjem, svojim Evo službenice Gospodnje, ona je to i omogućila. Svojim Neka mi bude otvorila je cijelo čovječanstvo Bogu i njegovoj milosti i ljubavi – rekao je franjevac.
– Nekad su se ljudi trudili da spase dušu, a danas spašavamo figure. … Kažu da je 2000. godine u Njemačkoj broj onih koji odlaze na fitnes prvi put premašio broj onih koji idu na misu. … Mi kršćani još živimo u stanju vjere. Marija više ne vjeruje, ona sada gleda. Njena se vjera sada ostvarila i u njoj je vidljivo kako Bog osigurava budućnost svakog čovjeka – naglasio je propovjednik.
O blagdanu Velike Gospe
Prema katoličkoj teologiji, Kristova majka Marija uznesena je dušom i tijelom na nebo. Nauk o Marijinu uznesenju na nebo proglasio je papa Pio XII, 1. studenog 1950. Službenom proglašenju prethodila je duga tradicija, stara kao i samo kršćanstvo. Na blagdan Velike Gospe mnoštvo vjernika hodočasti u mnogobrojna marijanska svetišta, a svetkovina se slavi u velikom broju država, ponajviše u Europi i Južnoj Americi. Velika Gospa je blagdan kad se katolički vjernici prisjećaju dogme svoje vjere: da je Blažena Djevica Marija dušom i tijelom po završetku svoga zemaljskog života uznesena u slavu neba u društvo sa svojim uskrsnulim sinom Isusom. To je, kako vjeruju katolici, završnica njezina Bogu predanog života, vrhunac i cilj kojem je okrenuta svaka ljudska egzistencija. Vjernici Veliku Gospu najprije prepoznaju u poniznoj službenici koja je prihvatila Božji izazov i svoj je život uskladila s Božjom riječju: ‘Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi!’ Majku Božju Blaženu Djevicu Mariju katolički vjernici prepoznaju i u slikama iz Staroga i Novoga zavjeta. U Starom zavjetu na početku Biblije, kad su Adam i Eva pali u grijeh nepovjerenja prema Bogu i sagriješili, Bog nije čovjeka ostavio bez nade. Naime, nasuprot zmiji, simbolu zla i đavla, Bog podiže znak žene koja će s plodom svoje utrobe zmiji zgaziti glavu. Novi zavjet, pak, u posljednjoj knjizi Biblije, Apokalipsi, otkriva veliki i strašni znak zmaja. To je rušilačka, negativna, arogantna sila koja više ne skriva svoje nakane, kako je to bio slučaj kod zmije. To je simbol zla u svijetu, simbol sotone. Nasuprot zmaju drugi je znak: znak žene, simbol nježnosti i ljubavi, dobrote i ljepote. Žena je trudna, ona je nositeljica života, donosi nadu budućnosti. Koliko god žena izgledala slaba u odnosu na strahovitu silu zmaja, ona izmiče podvalama i njegovim nasrtajima pa pobjeđuje ljubav, dobrota i život. Upravo je to, kako smatraju katolički teolozi, Velika Gospa.
{gallery}zepce/20150815_velika_gospa_u_osovi{/gallery}
Foto: Nikolina Jukić