Propusti Haškog suda – ruglo pravde

Zagreb – Poznati američki odvjetnik Edward Slavko Yambrusic objavio je dvojezičnu knjigu Mir pod cijenu pravde i ljudskog dostojanstva, u kojoj ističe kako propust Haškog suda da razlikuje agresivni rat od zakonite samoobrane čini ruglo od međunarodne pravde i vrijeđa najsvetije osjećaje pojedinca kojeg je Bog obdario da razlikuje dobro od zla.

Knjiga sadržava pet izlaganja koje je Yambrusic održao na stručno–znanstvenim skupovima u Zagrebu o Haškom sudu, od 2006. do 2009. Predgovor engleskom dijelu knjige napisala je profesorica kaznenog prava Dorothy S. McClellan, a hrvatskom, u kojem je objavljeno više priloga, Hrvoje Hitrec u ime nakladnika Hrvatskoga kulturnog vijeća.

Yambrusic, koji je u SAD–u stekao naziv odvjetnik odvjetnika, smatra kako je teorija zajedničkog zločinačkog pothvata bez zločina agresije besmislena jer je zajednički zločinački pothvat animus zločina agresije.

Ratna zlodjela u međunarodnom sukobu na prostoru bivše Jugoslavije – od zajedničkog zločinačkog pothvata orkestriranog i planiranog od Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), preko politike Miloševića i JNA – počinili su srpski agresori kao instrument vođenja rata. Ta zlodjela se nikako ne mogu staviti u istu nomenklaturu s navodnim prekršajima zakona vođenja rata od branitelja i o njima se ne može pravedno odlučivati pred istim sudskim forumima, stoji u knjizi.

Poznati hrvatski stručnjak za kazneno pravo, professor emeritus Željko Horvatić, sudjelujući na stručno–znanstvenom skupu Haaški sud ‘zajednički zločinački pothvat – što je to?, kaže da zajednički zločinački pothvat nije bio dijelom međunarodnog običajnog prava u vrijeme kad su počinjena djela koja se hrvatskim generalima stavljaju na teret pa je takva optužba u suprotnosti s načelima zakonitosti.

Hrvatski pravni stručnjak Željko Horvatić predložio je 2007. da Vijeće sigurnosti UN–a ne bi trebalo dopustiti najavljen odlazak glavne tužiteljice Carle del Ponte s te dužnosti prije nego što se utvrdi njezina odgovornost za nestručnost i zloporabu ovlaštenja i trajno narušenje povjerenja država članica UN–a i svjetske javnosti u međunarodno kazneno pravo i pravosuđe.

Odgovori