Mostar – Od dugo najavljivane rekonstrukcije vlasti na državnoj, federalnoj i županijskoj razini, koje su svesrdno zagovarali predsjednik HDZ–a BiH Dragan Čović i predsjednik SDA Sulejman Tihić, u ovom trenutku nema ništa, piše današnji Dnevni list.
Planovi da se izvrši preustroj prvo federalne Vlade, zatim županijskih vlada (ZHŽ–a i HBŽ–a), a nakon toga i Vijeća ministara BiH, pali su u vodu, “zahvaljujući” prvenstveno otporu koalicijskih partnera HDZ–a 1990. i SBiH na federalnoj i državnoj razini te HSP–a i HDZ–a 1990. na županijskoj razini.
Predsjednik HSP–a BiH (Đapić–dr. Jurišić) Zvonko Jurišić za Dnevni list je kazao da se iza pokušaja rekonstrukcije vlada, kako na županijskoj, tako i na većim razinama krije pokušaj obmane hrvatskog naroda u BiH.
“U HDZ–u BiH su bili uvjereni da će doći do rekonstrukcije na njihov način, međutim, to se nije dogodilo”, naglasio je Jurišić te je pojasnio kako je HDZ–u BiH bila potrebna rekonstrukcija vlasti kako bi lakše proveo u djelo Prudski sporazum o ustavnim promjenama, koji predstavlja napuštanje načela Kreševske deklaracije. Jurišić upozorava kako je HDZ BiH bio spreman ići toliko daleko u ostvarenju svog nauma povratka na travanjske amandmane da bi neke hrvatske ministarske pozicije na višim razinama vlasti prepustio čak i SDP–u.
Martin Raguž, zamjenik predsjednika HDZ–a 1990. kaže da HDZ BiH nije mogao realizirati svoj naum iz razloga što su krivo iščitali rezultate lokalnih izbora, te su na osnovi njih pokušali mijenjati vlast na višim razinama. On je, stoga, naglasio da je, umjesto da se sve hrvatske stranke koncentriraju i angažiraju na traženje rješenja za izlaz iz teške situacije, HDZ BiH išao na eliminaciju drugih hrvatskih stranaka.
“Nužan je angažman svih, a ne reduciranje onih koji su spremni za rješavanje situacije”, tvrdi Raguž, napominjući kako se tek očekuju ona suštinska pitanja pri čemu je itekako bitan konsenzus hrvatske politike. Istaknuo je i kako su iz te stranke isticali da su nužne strukturalne promjene, a ne promjena vlasti unutar ovakvog sustava.
U izjavi za Dnevni avaz na istu temu, Sulejman Tihić, predsjednik SDA, potvrdio je da ta stranka u potpunosti podržava prijedlog federalnog premijera Nedžada Brankovića o reformi administracije u Federaciji. U cilju smanjenja troškova, Branković, između ostalog, predlaže da broj ministarstava u Vladi FBiH bude smanjen sa 16 na 12.
Prema tom prijedlogu, Ministarstvo trgovine i Ministarstvo obrta trebalo bi da se spoje u jedno, Ministarstvo zdravstva bi se spojilo s Ministarstvom rada i socijalne politike, a Ministarstvo obrazovanja a Ministarstvom kulture. Branković predlaže još i osnivanje posebnog ministarstva za prostorno uređenje, turizam i okoliš.
“Mi smo za prekompoziciju ne samo Vlade, nego i drugih federalnih institucija, ali i nižih, županijskih razina vlasti. Ne bi to bilo samo smanjenje broja ministarstava, nego i drugih agencija, direkcija… Međutim, za ovakav prijedlog ne postoji konsenzus, pogotovo s hrvatskim strankama. U HDZ–u smatraju da to pitanje ne treba otvarati sada, da to treba rješavati u sklopu ustavne reforme”, pojasnio je Tihić.
Na pitanje prihvaća li SDA takav prijedlog, odnosno čekanje, Tihić odgovara da bi on volio da se to desi odmah. Međutim, kako kaže, to bi već postavilo okvire budućeg ustavnog uređenja, čemu se protive hrvatske stranke.
“Kako oni kažu, protiv su unitarizacije Federacije, pa trebamo sačekati”, kaže Tihić. Sarajevski mediji ističu da sudeći, pak, pod izjavama dužnosnika drugih stranaka koje čine parlamentarnu većinu, teško da će Brankovićev prijedlog uskoro postati zbilja.
Veso Vegar, glasnogovornik HDZ 1990., kaže da se reforma administracije ne može provoditi na takav način. “Reforme se mogu provoditi i boljim radom postojećih ministarstava. Ne mislimo da je dobro na polovici mandata smanjivati ili povećavati broj ministarstava. No, neosporno je da moramo smanjiti administraciju. Smatramo da što prije treba krenuti s ustavnim reformama, a vjerojatno će se tada riješiti i pitanje pregoleme administracije”, kaže Vegar.
Mišo Relota, glasnogovornik HDZ–a BiH, za Avaz kaže da je ta stranka, zajedno s SDA, za promjene u Vladi FBiH no da nema konsenzusa sa SBiH i HDZ 1990.
“Treba prije svega postići dogovor oko rekonstrukcije Vlade te nakon toga možermo pričati o modalitetima. Brankovićev prijedlog je samo jedn od njih”, rekao je.